“Erasmus+” proqramı çərçivəsində xarici gənclər gəmiçilik tariximizlə tanış olublar FOTOLAR+VİDEO
“Erasmus+” proqramı çərçivəsində Avropa və Asiyanın 18 ölkəsini təmsil edən 100 nəfər gənc “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) “Suraxanı” gəmi-muzeyində olub.
Azərbaycan, Türkiyə, Macarıstan, Yunanıstan, Sloveniya, Rumıniya, Fransa, Ukrayna, Gürcüstan, Norveç, Portuqaliya, İtaliya, Bolqarıstan, Polşa, Makedoniya, Mərakeş, Pakistan və İspaniyadan olan gənclərə muzeydə xüsusi ekskursiya təşkil edilib.
Dünyanın ilk tanker-muzeyində onlara ASCO-nun fəaliyyəti, gəmiçilik tariximiz və ənənələrimiz barədə ətraflı məlumat verilib. Tanker-muzeyin “Xəzərin Ruhu” zalında mövcud 360 dərəcəlik ekranda Azərbaycanın tarixi, mədəniyyəti, o cümlədən 44 günlük Vətən müharibəsindəki şanlı qələbəmizi əks etdirən videoçarx iştirakçıların böyük marağına səbəb olub.
İştirakçılar gəmi-muzeydə “sülhə dəstək” şüarı altında yoqa seanslarına qatılıblar.
Tədbirin “Avropada Azərbaycan” adlı mədəni hissəsində isə musiqili proqram təqdim edilib. Azərbaycan milli musiqi alətlərindən ibarət musiqi nümunələri (tar, kamança, nağara, saz və s.), eləcə də milli rəqslərimiz və 236 saylı məktəbin II sinif şagirdlərinin hazırladığı xüsusi dənizçi rəqsi iştirakçıların diqqətini çəkib. Həmçinin, xarici gənclər üçün burada milli atributlarımızdan ibarət mədəniyyət stendi nümayiş olunub.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Prezident Administrasiyasının QHT-lər ilə iş sektorun müdiri Vüsal Quliyev və Qeyri-Hökümət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin İcraçı direktoru Aygün Əliyeva da iştirak edib.
Tədbirin uğurla baş tutması üçün “Gənc Könüllülər” İB-nin könüllüləri yaxından dəstək göstəriblər.
Yekunda tədbir iştirakçıları üçün “Suraxanı” gəmi-muzeyinin restoranında əyləncəli proqram təşkil edilib.
Layihənin əsas məqsədlərdən biri Avropa və Asiya qitələrindən olan gənclərin Azərbaycan haqqında qiyabi təsəvvürlərini və məlumatlarını daha da artırmaq, ölkəmizin beynəlxalq imicinə töhfə verməkdən ibarətdir.

Иностранная молодежь ознакомилась с историей нашего судоходства в рамках программы «Эразмус+» ФОТО+ВИДЕО
100 молодых людей, представляющих 18 стран Европы и Азии, посетили корабль-музей «Сураханы» ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» (ASCO) в рамках программы «Эразмус+».
В музее была организована особая экскурсия для молодежи из Азербайджана, Турции, Венгрии, Греции, Словении, Румынии, Франции, Украины, Грузии, Норвегии, Португалии, Италии, Болгарии, Польши, Македонии, Марокко, Пакистана и Испании.
В первом в мире танкере-музее им было подробно рассказано о деятельности ASCO, истории и традициях нашего судоходства. Участники проявили большой интерес к видеоролику, продемонстрированному на 360-градусном экране в зале «Дух Каспия» и рассказывающему об истории и культуре Азербайджана, в том числе и о нашей славной победе в 44-дневной Отечественной войне.
Участники приняли участие в сеансах йоги в корабле-музее под лозунгом «В поддержку мира».
В культурной части мероприятия под названием «Азербайджан в Европе» была представлена музыкальная программа. Музыкальные отрывки, исполненные на азербайджанских национальных музыкальных инструментах (тар, кяманча, барабан, саз и др.), а также наши национальные танцы и особый танец моряков, подготовленный учащимися 2-го класса школы № 236, привлекли внимание участников. Также для иностранной молодежи здесь был продемонстрирован стенд культуры, состоящий из наших национальных атрибутов.
В мероприятии также приняли участие Вусал Гулиев, заведующий сектором по работе с НПО Администрации Президента Азербайджанской Республики и исполнительный директор Агентства государственной поддержки неправительственных организаций Айгюн Алиева.
Волонтеры ОО «Молодые волонтеры» оказали непосредственную поддержку успешному прохождению мероприятия.
В заключении для участников мероприятия была организована развлекательная программа в ресторане корабля-музея «Сураханы».
Одной из основных целей проекта является увеличение представления и информации у молодежи стран Европы и Азии об Азербайджане, а также содействие международному имиджу нашей страны.