“Erasmus+” proqramı çərçivəsində xarici gənclər gəmiçilik tariximizlə tanış olublar FOTOLAR+VİDEO
“Erasmus+” proqramı çərçivəsində Avropa və Asiyanın 18 ölkəsini təmsil edən 100 nəfər gənc “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) “Suraxanı” gəmi-muzeyində olub.
Azərbaycan, Türkiyə, Macarıstan, Yunanıstan, Sloveniya, Rumıniya, Fransa, Ukrayna, Gürcüstan, Norveç, Portuqaliya, İtaliya, Bolqarıstan, Polşa, Makedoniya, Mərakeş, Pakistan və İspaniyadan olan gənclərə muzeydə xüsusi ekskursiya təşkil edilib.
Dünyanın ilk tanker-muzeyində onlara ASCO-nun fəaliyyəti, gəmiçilik tariximiz və ənənələrimiz barədə ətraflı məlumat verilib. Tanker-muzeyin “Xəzərin Ruhu” zalında mövcud 360 dərəcəlik ekranda Azərbaycanın tarixi, mədəniyyəti, o cümlədən 44 günlük Vətən müharibəsindəki şanlı qələbəmizi əks etdirən videoçarx iştirakçıların böyük marağına səbəb olub.
İştirakçılar gəmi-muzeydə “sülhə dəstək” şüarı altında yoqa seanslarına qatılıblar.
Tədbirin “Avropada Azərbaycan” adlı mədəni hissəsində isə musiqili proqram təqdim edilib. Azərbaycan milli musiqi alətlərindən ibarət musiqi nümunələri (tar, kamança, nağara, saz və s.), eləcə də milli rəqslərimiz və 236 saylı məktəbin II sinif şagirdlərinin hazırladığı xüsusi dənizçi rəqsi iştirakçıların diqqətini çəkib. Həmçinin, xarici gənclər üçün burada milli atributlarımızdan ibarət mədəniyyət stendi nümayiş olunub.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Prezident Administrasiyasının QHT-lər ilə iş sektorun müdiri Vüsal Quliyev və Qeyri-Hökümət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin İcraçı direktoru Aygün Əliyeva da iştirak edib.
Tədbirin uğurla baş tutması üçün “Gənc Könüllülər” İB-nin könüllüləri yaxından dəstək göstəriblər.
Yekunda tədbir iştirakçıları üçün “Suraxanı” gəmi-muzeyinin restoranında əyləncəli proqram təşkil edilib.
Layihənin əsas məqsədlərdən biri Avropa və Asiya qitələrindən olan gənclərin Azərbaycan haqqında qiyabi təsəvvürlərini və məlumatlarını daha da artırmaq, ölkəmizin beynəlxalq imicinə töhfə verməkdən ibarətdir.

Young foreigners got acquainted with our shipping history within the framework of the "Erasmus+" programme
100 young people representing 18 countries of Europe and Asia visited the "Surakhani" ship museum of "Azerbaijan Caspian Sea Shipping" CJSC (ASCO) within the framework of the "Erasmus+" programme.
A special excursion was organized in the museum for the youth from Azerbaijan, Turkey, Hungary, Greece, Slovenia, Romania, France, Ukraine, Georgia, Norway, Portugal, Italy, Bulgaria, Poland, Macedonia, Morocco, Pakistan and Spain.
In the world's first tanker museum they were provided with detailed information about ASCO activities, our shipping history and traditions. A video displayed on the 360-degree screen available in the “Spirit of the Caspian” hall reflecting the history and culture of Azerbaijan, as well as our glorious victory in the 44-day Patriotic War was of great interest to the participants.
Participants attended yoga sessions in the ship museum under the slogan “Support for peace”.
A musical program was presented in the cultural part of the event called "Azerbaijan in Europe". Musical excerpts performed on Azerbaijani national musical instruments (tar, kamancha, drum, saz, etc.), as well as our national dances and a special sailor dance, prepared by 2nd graders of school No. 236, attracted the attention of the participants. Also, a culture stand consisting of our national attributes was demonstrated here for foreign youth.
The event was attended by Vusal Guliyev, head of the working sector with NGOs of the Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan and Aygun Aliyeva, executive director of the State Support Agency to Non-Governmental Organizations.
The volunteers from the Public Union of "Young Volunteers" provided their best efforts to successfully hold the event.
In conclusion, an entertainment program was organized for the participants of the event in the rest at the restaurant within the "Surakhani" ship museum.
One of the main goals of the project was to increase awareness and provide youth from the European and Asian continents with broad information about Azerbaijan and to contribute to the international image of our country.