Azərbaycan və Qazaxıstan təhsil müəssisələri arasında müqavilə imzalanıb
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyası (ADDA) ilə Qazaxıstanın Yessenov Universiteti arasında “İkili diplom tədrisi” haqqında müqavilə imzalanıb.
Müqaviləyə əsasən, hər iki təhsil müəssisəsinin bakalavriat və magistratura pillələrində oxuyan tələbələr uyğun ixtisaslar üzrə təhsil almaq imkanı qazanırlar. Bu proqramdan bakalavriat və magistratura səviyyəsinin 1-ci tədris ilini uğurla bitirmiş tələbələr istifadə edə biləcəklər.
Tədrisin rus dilində aparılması nəzərdə tutulur. Razılaşmaya görə, tələbələr ali təhsil müəssisələrindən birində oxumaqla digərində də distant tədris texnologiyaları vasitəsilə dərs proqramını mənimsəməlidirlər. Dərs prosesi həm Yessenov Universitetinin, həm də ADDA-nın Bolonya bəyannaməsi ilə razılaşdırılmış tədris proqramına uyğun daxili sənədlərinə əsasən aparılacaq.
Yekun dövlət attestasiyası da (diplom müdafiəsi) Azərbaycan və Qazaxıstanın normativ sənədlərinə əsasən hər iki ali təhsil müəssisəsində aparılacaq. Tədris proqramını tam mənimsəyən və yekun dövlət attestasiya imtahanından (diplom müdafiəsi) uğurla keçən tələbəyə (magistranta) hər iki dövlətin müvafiq qurumu tərəfindən təsdiqlənmiş nümunəyə əsasən diplom veriləcək.
Yeni tədris ilində 13 qazax tələbənin ADDA-da təhsilini davam etdirməsi nəzərdə tutulub. Onlardan doqquzu gəmi sürücüsü, dördü isə gəmi mexaniki olmaq arzusundadır.

Подписан договор между учебными заведениями Азербайджана и Казахстана
Азербайджанская государственная морская академия ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» (ASCO) и Ессеновский Университет Казахстана подписали договор об обучении по программе «Двойного диплома».
Согласно договору, студентам бакалавриата и магистратуры в обоих учебных заведениях предоставят возможность получать образование по соответствующей специальности. К программе могут присоединиться студенты бакалавриата и магистратуры, успешно проучившиеся первый учебный год.
Обучение предусмотрено на русском языке. По соглашению, наряду с обучением в одном из ВУЗов, студенты дистанционно должны освоить учебную программу второго ВУЗа. Учебный процесс будет осуществляться согласно внутренней документации в соответствии с учебной программой Ессеновского Университета и АГМА, согласованной с Болонской декларацией.
Итоговая государственная аттестация (защита диплома) будет проводиться в обоих высших учебных заведениях в соответствии с нормативными документами Азербайджана и Казахстана. Студент (магистр), полностью освоивший учебную программу и успешно сдавший итоговый государственный аттестационный экзамен (защита диплома), получит диплом по образцу, утвержденному соответствующими органами обеих стран.
Ожидается, что в новом учебном году 13 студентов из Кахазстана продолжат обучение в АГМА. Девять из них хотят стать судоводителями, а четверо -судовыми механиками.