Azərbaycan və Qazaxıstan təhsil müəssisələri arasında müqavilə imzalanıb
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyası (ADDA) ilə Qazaxıstanın Yessenov Universiteti arasında “İkili diplom tədrisi” haqqında müqavilə imzalanıb.
Müqaviləyə əsasən, hər iki təhsil müəssisəsinin bakalavriat və magistratura pillələrində oxuyan tələbələr uyğun ixtisaslar üzrə təhsil almaq imkanı qazanırlar. Bu proqramdan bakalavriat və magistratura səviyyəsinin 1-ci tədris ilini uğurla bitirmiş tələbələr istifadə edə biləcəklər.
Tədrisin rus dilində aparılması nəzərdə tutulur. Razılaşmaya görə, tələbələr ali təhsil müəssisələrindən birində oxumaqla digərində də distant tədris texnologiyaları vasitəsilə dərs proqramını mənimsəməlidirlər. Dərs prosesi həm Yessenov Universitetinin, həm də ADDA-nın Bolonya bəyannaməsi ilə razılaşdırılmış tədris proqramına uyğun daxili sənədlərinə əsasən aparılacaq.
Yekun dövlət attestasiyası da (diplom müdafiəsi) Azərbaycan və Qazaxıstanın normativ sənədlərinə əsasən hər iki ali təhsil müəssisəsində aparılacaq. Tədris proqramını tam mənimsəyən və yekun dövlət attestasiya imtahanından (diplom müdafiəsi) uğurla keçən tələbəyə (magistranta) hər iki dövlətin müvafiq qurumu tərəfindən təsdiqlənmiş nümunəyə əsasən diplom veriləcək.
Yeni tədris ilində 13 qazax tələbənin ADDA-da təhsilini davam etdirməsi nəzərdə tutulub. Onlardan doqquzu gəmi sürücüsü, dördü isə gəmi mexaniki olmaq arzusundadır.

Educational institutions of Azerbaijan and Kazakhstan has signed an agreement
Azerbaijan State Marine Academy of the Azerbaijan Caspian Shipping CJSC (ASCO) and Yessenov University of Kazakhstan signed a Double Degree Agreement.
According to the agreement, bachelor and master degree students of both educational institutions will gain the opportunity to study majoring in the relevant specialty. Bachelor and master degree students, who successfully completed their first academic year, can join the program.
Students will study in Russian. According to the agreement, along with studying at one of the universities, students must remotely master the curriculum of the second university. The educational process will be carried out by internal documentation complying with the curriculum of Yessenov University and ASMA in accordance with the Bologna Declaration.
Final state certification (diploma defense) will be carried out in both higher educational institutions in accordance with the regulatory documents of Azerbaijan and Kazakhstan. A student (master) who has fully mastered the curriculum and successfully passed the final state certification exam (diploma defense) will receive a diploma according to the model approved by the relevant authorities of both countries.
It is expected that 13 students from Kazakhstan will continue their studies at the AЫMA in the new academic year. Nine of them want to become marine pilots, and four - ship mechanics.