ASCO-da Rusiyanın nüfuzlu dənizçilik təhsili müəssisəsinin rektoru ilə görüş keçirilib
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) sədri Rauf Vəliyev Rusiyanın Admiral S.O.Makarov adına Dövlət Dəniz və Çay Donanması Universitetinin rektoru S.O.Barışnikovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
ASCO sədri Rauf Vəliyev əvvəlcə qonaqlara son illərdə ölkəmizdə nəqliyyat-logistika, xüsusilə gəmiçilik sahəsində həyata keçirilən layihələr barədə ətraflı məlumat verib. Sədr qeyd edib ki, dünyanı cənginə alan koronavirus pandemiyasına baxmayaraq, bu il ASCO üçün bir çox əlamətdar hadisələrlə yadda qaldı. Donanmamızın tərkibi ilk milli RoPax tipli “Azərbaycan” gəmisi ilə zənginləşdirildi, dünyanın ilk tanker-muzeyi – “Suraxanı” fəaliyyətə başladı, həmçinin ASCO əməkdaşları üçün yeni inzibati binanın açılışı oldu.
Sədr bildirib ki, postsovet məkanında, o cümlədən Avropada peşəkar dənizçi kadrların hazırlanmasında zəngin təcrübəsi olan Admiral S.O.Makarov adına Dövlət Dəniz və Çay Donanması Universiteti ilə ASCO-nun tərkibində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyası arasında əməkdaşlıq üçün geniş imkanlar var. O, mövcud potensialdan istifadə etməyin vacib olduğunu önə çəkərək gələcəkdə bu istiqamətdə konkret addımların atılmasında ASCO-nun maraqlı olduğunu diqqətə çatdırıb.
Admiral S.O.Makarov adına Dövlət Dəniz və Çay Donanması Universitetinin rektoru C.O.Barışnikov Rusiyada son zamanlar su nəqliyyatı sahəsində əldə olunan nailiyyətlər, həmçinin təmsil etdiyi təhsil müəssisəsində tədrisin keyfiyyəti barədə ətraflı məlumat verib. Rektor qeyd edib ki, pandemiya dövründə Admiral S.O.Makarov adına Dövlət Dəniz və Çay Donanması Universiteti online təhsil sisteminin uğurlu tətbiqinə nail oldu, nəticədə tədris prosesində hər hansı çətinlik yaranmadı.
Qeyd edək ki, Admiral S.O.Makarov adına Dövlət Dəniz və Çay Donanması Universitetində 17000 tələbə təhsil alır. Dünyanın 39 ölkəsindən 350 xarici tələbənin oxuduğu universitetdə azərbaycanlılar da təmsil olunur. Rektor bildirib ki, onlar təhsillərini yüksək göstəricilərlə davam etdirirlər.
S.O.Barışnikov Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyası ilə əməkdaşlıqda maraqlı olduğunu, eyni zamanda təcrübələrini azərbaycanlı həmkarları ilə bölüşməyə hazır olduqlarını bildirib.
Azərbaycanda səfərdə olduğu müddətdə bir çox görüşlər keçirməyi nəzərdə tutan qonaqlar Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyasının fəaliyyəti ilə yaxından tanış olacaq, təhsil sahəsində əməkdaşlığın detallarını müzakirə edəcəklər.

В ASCO состоялась встреча с ректором влиятельного российского морского учебного заведения
В ASCO состоялась встреча с ректором влиятельного российского морского учебного заведения Председатель ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» Рауф Велиев встретился с делегацией из Государственного университета морского и речного флота имени адмирала С. О. Макарова во главе с ректором С.О. Барышниковым.
В начале встречи председатель ASCO Рауф Велиев предоставил гостям информацию о транспортно-логистических проектах, осуществляемых в нашей стране, в особенности в сфере судоходства. Председатель отметил, что не смотря на пандемию коронавируса, охватившую весь мир, для ASCO этот год запомнился рядом знаменательных событий. Состав нашего флота пополнился первым местным судном «Азербайджан» типа RoPax, открылся первый в мире музей-танкер «Сураханы», а также состоялось открытие нового административного здания для сотрудников ASCO.
Председатель отметил широкие возможности для построения сотрудничества между Государственным университетом морского и речного флота имени адмирала С. О. Макарова, обладающего богатым опытом в подготовке професcиональных моряков как на пост-советском пространстве, так и в Европе, и Азербайджанской государственной морской академией, осуществляющей деятельность в составе ASCO. Подчеркнув важность использования существующего потенциала, председатель отметил, что ASCO заинтересовано предпринять конкретные шаги в этом направлении в будущем.
Ректор Государственного университета морского и речного флота имени адмирала С. О. Макарова С.О.Барышников предоставил обширную информацию о последних достижениях в сфере водного транспорта в России, а также о качестве образования в учебном заведении, которое он представляет. Ректор отметил, что во время пандемии Государственный университет морского и речного флота имени адмирала С. О. Макарова смог успешно применить систему онлайн образования, при этом в учебном процессе не возникло никаких сложностей.
Отметим, что в Государственном университете морского и речного флота имени адмирала С. О. Макарова получают образование 17000 студентов. Среди 350 студентов из 39 стран, которые получают образование в университете, есть и азербайджанцы. Ректор отметил, что они продолжают свое обучение с высокими показателями. С.О Барышников выразил заинтересованность в сотрудничестве с Азербайджанской государственной морской академией, а также отметил готовность поделиться опытом с азербайджанскими коллегами.
За время пребывания в Азербайджане, гости проведут множество встреч, поближе познакомятся с деятельностью Азербайджанской государственной морской академии и обсудят детали сотрудничества в области образования.