ASCO-da Rusiyanın nüfuzlu dənizçilik təhsili müəssisəsinin rektoru ilə görüş keçirilib
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) sədri Rauf Vəliyev Rusiyanın Admiral S.O.Makarov adına Dövlət Dəniz və Çay Donanması Universitetinin rektoru S.O.Barışnikovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
ASCO sədri Rauf Vəliyev əvvəlcə qonaqlara son illərdə ölkəmizdə nəqliyyat-logistika, xüsusilə gəmiçilik sahəsində həyata keçirilən layihələr barədə ətraflı məlumat verib. Sədr qeyd edib ki, dünyanı cənginə alan koronavirus pandemiyasına baxmayaraq, bu il ASCO üçün bir çox əlamətdar hadisələrlə yadda qaldı. Donanmamızın tərkibi ilk milli RoPax tipli “Azərbaycan” gəmisi ilə zənginləşdirildi, dünyanın ilk tanker-muzeyi – “Suraxanı” fəaliyyətə başladı, həmçinin ASCO əməkdaşları üçün yeni inzibati binanın açılışı oldu.
Sədr bildirib ki, postsovet məkanında, o cümlədən Avropada peşəkar dənizçi kadrların hazırlanmasında zəngin təcrübəsi olan Admiral S.O.Makarov adına Dövlət Dəniz və Çay Donanması Universiteti ilə ASCO-nun tərkibində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyası arasında əməkdaşlıq üçün geniş imkanlar var. O, mövcud potensialdan istifadə etməyin vacib olduğunu önə çəkərək gələcəkdə bu istiqamətdə konkret addımların atılmasında ASCO-nun maraqlı olduğunu diqqətə çatdırıb.
Admiral S.O.Makarov adına Dövlət Dəniz və Çay Donanması Universitetinin rektoru C.O.Barışnikov Rusiyada son zamanlar su nəqliyyatı sahəsində əldə olunan nailiyyətlər, həmçinin təmsil etdiyi təhsil müəssisəsində tədrisin keyfiyyəti barədə ətraflı məlumat verib. Rektor qeyd edib ki, pandemiya dövründə Admiral S.O.Makarov adına Dövlət Dəniz və Çay Donanması Universiteti online təhsil sisteminin uğurlu tətbiqinə nail oldu, nəticədə tədris prosesində hər hansı çətinlik yaranmadı.
Qeyd edək ki, Admiral S.O.Makarov adına Dövlət Dəniz və Çay Donanması Universitetində 17000 tələbə təhsil alır. Dünyanın 39 ölkəsindən 350 xarici tələbənin oxuduğu universitetdə azərbaycanlılar da təmsil olunur. Rektor bildirib ki, onlar təhsillərini yüksək göstəricilərlə davam etdirirlər.
S.O.Barışnikov Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyası ilə əməkdaşlıqda maraqlı olduğunu, eyni zamanda təcrübələrini azərbaycanlı həmkarları ilə bölüşməyə hazır olduqlarını bildirib.
Azərbaycanda səfərdə olduğu müddətdə bir çox görüşlər keçirməyi nəzərdə tutan qonaqlar Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyasının fəaliyyəti ilə yaxından tanış olacaq, təhsil sahəsində əməkdaşlığın detallarını müzakirə edəcəklər.

ASCO hosted a meeting with the rector of an Influential Russian Maritime Educational Institute
Chairman of Azerbaijan Caspian Shipping CJSC Rauf Veliyev met with a delegation from the Admiral Makarov State University of Maritime and Inland Shipping, headed by the rector S.O. Baryshnikov.
ASCO Chairman Rauf Veliyev started the meeting by informing guests about transport and logistics projects that are being implemented in our country, especially in the field of shipping. The Chairman noted that despite the coronavirus pandemic that has swept the world, ASCO will remember this year with several significant events: the launch of the first local RoPax type vessel "Azerbaijan", the opening of the first museum-tanker "Surakhani", and the opening of a new administrative building for ASCO employees.
The Chairman noted the wide opportunities for building cooperation between the Admiral Makarov State University of Maritime and Inland Shipping, which has rich experience in training professional seamen both in the post-Soviet space and in Europe, and the Azerbaijan State Marine Academy, functioning within ASCO. Emphasizing the importance of leveraging existing capabilities, the Chairman expressed ASCO’s s interest in taking concrete steps in this direction in the future.
Rector of the Admiral Makarov State University of Maritime and Inland Shipping S.O. Baryshnikov provided extensive information on the latest achievements in the field of water transport in Russia, as well as on the quality of education in the educational institution he represents. The rector noted that during the pandemic, the Admiral Makarov State University of Maritime and Inland Shipping was successful in applying the online education system and did not encounter any difficulties in the educational process.
It should be noted that 17,000 students study at the Admiral Makarov State University of Maritime and Inland Shipping. Among 350 students from 39 countries, there are also Azerbaijanis. The rector noted that they continue their education with high rates.
S.O Baryshnikov expressed interest in cooperation with the Azerbaijan State Marine Academy, and also noted his readiness to share the experience with Azerbaijani colleagues.
During their stay in Azerbaijan, the guests are expected to hold numerous meetings, get acquainted with the activities of the Azerbaijan State Marine Academy, and discuss the details of cooperation in the field of education.