ASCO-da Türk Dünyası Əməkdaşlıq Şurasının təşkilatçılığı ilə Türkiyə və Özbəkistanın nümayəndə heyətləri ilə görüş keçirilib
Aprelin 6-da “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-də (ASCO) Türk Dünyası Əməkdaşlıq Şurasının (TDƏŞ) təşkilatçılığı ilə Türkiyə və Özbəkistan respublikalarının nümayəndə heyətləri ilə görüş keçirilib.
Görüşdə ASCO sədri Rauf Vəliyevin başçılıq etdiyi heyət, TDƏŞ Baş katibinin müavinləri Mirvohid Azimov, Qismət Gözəlov, Özbəkistan Nəqliyyat nazirinin müavini Abdusamat Muminov, bu ölkənin gömrük və nəqliyyat qurumlarının nümayəndələri, Türkiyə Beynəlxalq Daşıyıcılar Assosiasiyasının direktorlar heyətinin rəhbəri Alper Özel iştirak ediblər.
Sədr Rauf Vəliyev qonaqlara 162 illik tarixi olan qurumun fəaliyyəti, iştirak etdiyi layihələr və gələcək planlar barədə geniş məlumat verib. Bildirib ki, ASCO dənizdə yükdaşımalarla yanaşı, neft-qaz sahəsində gəmiçilik xidmətləri də göstərir. Rauf Vəliyev həmçinin, beynəlxalq ticarətin inkişafı, tranzit imkanlarının daha da genişləndirilməsi məqsədilə Azərbaycanın həyata keçirdiyi irimiqyaslı layihələrdən də söz açıb. O qeyd edib ki, Xəzər dənizi üzərindən yüklərin daşınması və bu sahənin inkişafına töhfə vermək üçün ASCO da öz növbəsində türkdilli dövlətlərlə əməkdaşlığa hazırdır.
Daha sonra TDƏŞ Baş katibinin müavinləri Mirvohid Azimov, Qismət Gözəlov Özbəkistan Nəqliyyat nazirinin müavini Abdusamat Muminov və digər şəxslər çıxış edərək türkdilli dövlətlər arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi, tranzit daşımalarının artırılması, məlumat mübadiləsinin gücləndirilməsi ilə bağlı fikirlərini bölüşüblər.
Qarşılıqlı maraq doğuran məsələlərin müzakirəsindən sonra qonaqlar ASCO-nun inzibati binasında yaradılan 44 günlük Vətən müharibəsinə həsr olunan interaktiv “Zəfər” guşəsi, ASCO-nun tarixini əks etdirən “Üç əsrin şahidi” muzeyi ilə yaxından tanış olublar.

ASCO Hosted a Meeting with Delegations from Turkey and Uzbekistan Organized by the Cooperation Council of Turkic-Speaking States
On April 6, Azerbaijan Caspian Shipping Company (ASCO) hosted a meeting with delegations from Turkey and Uzbekistan, organized by the Cooperation Council of Turkic-Speaking States (CCTSS).
The meeting was attended by a delegation led by ASCO Chairman Rauf Valiev, Deputy Secretary Generals of the CCTSS Mirvohid Azimov, Gismet Gozalov, Deputy Minister of Transport of Uzbekistan Abdusamat Muminov, representatives of customs and transport departments of Uzbekistan, head of the International Transporters’ Association of Turkey Alper Ozel.
Chairman Rauf Valiyev informed guests about the activities of the organization with a 162-year history, projects in which it participates, and plans for the future. He noted that ASCO, along with sea cargo transportation, provides shipping services in the oil and gas sector. Rauf Valiyev also spoke about the large-scale projects implemented by Azerbaijan to develop international trade and further expand transit opportunities. He noted that ASCO, in its turn, is ready to cooperate with the Turkic-speaking countries for the transportation of cargos across the Caspian Sea and to contribute to the development of this sector.
Afterwards, other participants of the meeting, including the Deputy Secretary General of the Turkic Council Mirvohid Azimov, Gismet Gozalov, Deputy Minister of Transport of Uzbekistan Abdusamat Muminov, spoke and shared their views on expanding cooperation between Turkic-speaking countries, increasing transit traffic, improving information exchange.
After discussing issues of mutual interest, the guests got acquainted with the interactive corner "Victory", dedicated to the 44-day World War II, and the museum "Witness of three centuries", reflecting the history of ASCO, both created in the ASCO’s administrative building.