ASCO-da Türk Dünyası Əməkdaşlıq Şurasının təşkilatçılığı ilə Türkiyə və Özbəkistanın nümayəndə heyətləri ilə görüş keçirilib
Aprelin 6-da “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-də (ASCO) Türk Dünyası Əməkdaşlıq Şurasının (TDƏŞ) təşkilatçılığı ilə Türkiyə və Özbəkistan respublikalarının nümayəndə heyətləri ilə görüş keçirilib.
Görüşdə ASCO sədri Rauf Vəliyevin başçılıq etdiyi heyət, TDƏŞ Baş katibinin müavinləri Mirvohid Azimov, Qismət Gözəlov, Özbəkistan Nəqliyyat nazirinin müavini Abdusamat Muminov, bu ölkənin gömrük və nəqliyyat qurumlarının nümayəndələri, Türkiyə Beynəlxalq Daşıyıcılar Assosiasiyasının direktorlar heyətinin rəhbəri Alper Özel iştirak ediblər.
Sədr Rauf Vəliyev qonaqlara 162 illik tarixi olan qurumun fəaliyyəti, iştirak etdiyi layihələr və gələcək planlar barədə geniş məlumat verib. Bildirib ki, ASCO dənizdə yükdaşımalarla yanaşı, neft-qaz sahəsində gəmiçilik xidmətləri də göstərir. Rauf Vəliyev həmçinin, beynəlxalq ticarətin inkişafı, tranzit imkanlarının daha da genişləndirilməsi məqsədilə Azərbaycanın həyata keçirdiyi irimiqyaslı layihələrdən də söz açıb. O qeyd edib ki, Xəzər dənizi üzərindən yüklərin daşınması və bu sahənin inkişafına töhfə vermək üçün ASCO da öz növbəsində türkdilli dövlətlərlə əməkdaşlığa hazırdır.
Daha sonra TDƏŞ Baş katibinin müavinləri Mirvohid Azimov, Qismət Gözəlov Özbəkistan Nəqliyyat nazirinin müavini Abdusamat Muminov və digər şəxslər çıxış edərək türkdilli dövlətlər arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi, tranzit daşımalarının artırılması, məlumat mübadiləsinin gücləndirilməsi ilə bağlı fikirlərini bölüşüblər.
Qarşılıqlı maraq doğuran məsələlərin müzakirəsindən sonra qonaqlar ASCO-nun inzibati binasında yaradılan 44 günlük Vətən müharibəsinə həsr olunan interaktiv “Zəfər” guşəsi, ASCO-nun tarixini əks etdirən “Üç əsrin şahidi” muzeyi ilə yaxından tanış olublar.

В ASCO прошла встреча с турецкой и узбекской делегациями, организованная Советом сотрудничества тюркоязычных государств
6 апреля в ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» (ASCO) прошла встреча с делегациями из Турции и Узбекистана, организованная Советом сотрудничества тюркоязычных государств (Тюркского совета).
На встрече присутствовали делегация во главе с председателем ASCO Рауфом Велиевым, заместителями генерального секретаря Тюркского совета Мирвохидом Азимовым, Гисметом Гозаловым, заместителем министра транспорта Узбекистана Абдусаматом Муминовым, представителями таможенных и транспортных ведомств Узбекистана, главой Ассоциации международных автомобильных перевозчиков Турции Алпер Озель.
Председатель Рауф Валиев предоставил гостям информацию о деятельности организации со 162-летней историей, проектах, в которых она участвует, и планах на будущее. Он отметил, что ASCO наряду с морскими грузоперевозками предоставляет услуги судоходства в нефтегазовой сфере. Рауф Велиев также рассказал о масштабных проектах, осуществляемых Азербайджаном по развитию международной торговли и дальнейшему расширению транзитных возможностей. Он отметил, что ASCO, в свою очередь, готово сотрудничать с тюркоязычными странами для перевозки грузов через Каспийское море и содействовать развитию этого сектора.
Затем выступали и другие участники встречи, включая заместителей генерального секретаря Тюркского совета Мирвохида Азимова, Гисмета Гозалова, заместителя министра транспорта Узбекистана Абдусамата Муминова, которые поделились своими мнениями касательно расширения сотрудничества между тюркоязычными странами, увеличении транзитных перевозок, улучшения обмена информацией. После обсуждения вопросов, представляющих взаимный интерес, гости ознакомились с интерактивным уголком «Победа», посвященным 44-дневной Отечественной войне, и музеем «Свидетель трех веков», отражающим историю ASCO, созданных в административном здании ASCO.