ASCO-nun dalğıc gəmisi “Şahdəniz” layihəsində əməliyyatlara başlayıb
AZCON Holding şirkətlərindən olan ASCO-ya məxsus “Akademik Tofiq İsmayılov” dalğıc gəmisi “Şahdəniz” layihəsi çərçivəsində əməliyyatlara başlayıb. Bu məqsədlə ASCO ilə Şahdəniz layihəsinin operatoru olan bp şirkəti arasında müvafiq müqavilə imzalanıb.
“Akademik Tofiq İsmayılov” layihə üzrə həm növbətçi gəmi funksiyasını icra edəcək, həm də sualtı infrastrukturun inspeksiyası, texniki xidməti və təmiri ilə bağlı məsafədən idarə olunan əməliyyatlarda iştirak edəcək.
Əməliyyatlara hazırlıq çərçivəsində gəmi Bibiheybət Gəmi Təmiri Zavodunda təmir olunaraq, uğurla klas yoxlamasından keçib. Daha sonra DP (Dynamic Positioning – dinamik mövqe saxlama) sistemi üzrə dəniz sınaqları aparılıb və helikopter meydançası sertifikatlaşdırılıb.
Sifarişə əsasən, gəmidə dəniz təsnifat cəmiyyətinin tələblərinə uyğun olaraq ROV/MİOQ (Remotely Operated Vehicle – Məsafədən İdarə Olunan Qurğu) üçün platforma, həmçinin qurğuya xidmət edən generatorlar üçün ikinci platforma quraşdırılıb. Bu işlər ASCO-nun Zığ Gəmi Təmiri və Tikintisi Zavodunun Gəmi Təmiri Bölməsi tərəfindən icra edilib.

Водолазное судно ASCO приступило к выполнению работ на проекте «Шах-Дениз»
Принадлежащее ASCO, входящей в холдинг AZCON Holding, водолазное судно «Академик Тофиг Исмаилов» приступило к выполнению работ в рамках проекта «Шах-Дениз». С этой целью между ASCO и оператором проекта — компанией bp — был подписан договор о проведении работ.
В рамках проекта судно будет выполнять функции дежурного судна, а также участвовать в дистанционно управляемых операциях, связанных с инспекцией, техническим обслуживанием и ремонтом подводной инфраструктуры.
В рамках подготовки к выполнению работ судно прошло ремонт на Бибиэйбатском судоремонтном заводе, после чего успешно прошло проверку классификационного общества. Затем были проведены морские испытания системы DP (Dynamic Positioning — динамическое позиционирование), а также вертолётная площадка прошла сертификацию.
В соответствии с проектом на судне были установлены платформы в соответствии с требованиями морского классификационного общества — одна для ROV (дистанционно управляемого подводного аппарата) и вторая для генераторов, обслуживающих это оборудование. Работы выполнены Судоремонтным отделом Зыхского судоремонтно-судостроительного завода ASCO.