ASCO üçün yeni sərnişin gəmilərinin inşası plan üzrə davam edir
AZCON Holding şirkətlərindən olan ASCO-nun sifarişi əsasında Bakı Gəmiqayırma Zavodunda (BGZ) inşa olunan sərnişin gəmilərinin tikintisi qrafikə uyğun şəkildə davam edir.
Üç yeni sərnişin gəmisindən ikisinin sifarişi üzrə işlərin artıq 31 faizi, üçüncü gəminin isə 28 faizdən çoxu tamamlanıb.
Hər biri 50 sərnişin tutumuna malik olan gəmilərin uzunluğu 42, eni 8 metr təşkil edəcək.
Sərnişin gəmiləri beynəlxalq standartlara tam uyğun şəkildə, yüksək təhlükəsizlik, enerji səmərəliliyi, ekoloji davamlılıq və komfort tələbləri nəzərə alınmaqla layihələndirilib.
Bu gəmilər neft-qaz sektorunda çalışan mütəxəssislərin daşınması üçün nəzərdə tutulub. Layihənin icrası Xəzərdə neft-qaz sahəsində aparılan işlərdə dəniz nəqliyyatı xidmətlərinin keyfiyyətinin yüksəldilməsinə mühüm töhfə verəcək.
Qeyd edək ki, bu gəmilərin təhvil verilməsi ilə BGZ-də ASCO üçün inşa edilmiş gəmilərin sayı 6-ya çatacaq. Bundan öncə, 2016-cı ildə sözügedən Zavodda “Üfüq”, “Zəfər” və “Turan” adlı gəmilər tikilərək ASCO-ya təhvil verilib və həmin gəmilər uğurla istismar edilirlər.

Строительство новых пассажирских судов ASCO идёт по графику
Строительство пассажирских судов, заказанных ASCO, входящим в состав AZCON Holding, на Бакинском судостроительном заводе идёт по графику.
Работы по двум из трёх новых пассажирских судов выполнены на 31 процент, а по третьему судну — более чем на 28 процентов.
Каждое судно будет рассчитано на 50 пассажиров, длину 42 метра и ширину 8 метров.
Пассажирские суда проектируются в строгом соответствии с международными стандартами, с особым вниманием к вопросам безопасности, энергоэффективности, экологической устойчивости и комфорта пассажиров.
Эти суда предназначены для перевозки специалистов, работающих в нефтегазовой отрасли. Реализация проекта станет важным вкладом в повышение качества услуг морского транспорта в Каспийском регионе в сфере нефти и газа.
С вводом в эксплуатацию этих судов общее количество построенных на Бакинском судостроительном заводе судов для ASCO достигнет шести. Ранее, в 2016 году, на этом заводе были построены и переданы ASCO суда «Уфуг», «Зафер» и «Туран», которые успешно эксплуатируются по сей день.