Əfsanəvi çex və yapon avtomobillərindən ibarət karvan "Azərbaycan" gəmi-bərəsi ilə Qazaxıstana çatdırılıb
“Robot Expedition Praha–Osaka Expo 2025” beynəlxalq ekspedisiyası çərçivəsində klassik avtomobillərdən ibarət karvan AZCON Holding şirkətlərindən olan ASCO-nun Ro-Pax tipli “Azərbaycan” gəmi-bərəsi ilə Qazaxıstanın Kurık limanına çatdırılıb.
Səfər zamanı əfsanəvi “Tatra 603”, “Škoda Octavia”, “Škoda 100” və “Škoda 120” modelləri ilə yanaşı, yapon istehsalı olan “Toyota Celica ST” markalı avtomobil də aparılıb. Avtomobillərlə bərabər, onları idarə edən sürücülər və texniki heyət də gəmi vasitəsilə daşınıb.
“Robot Expedition Praha–Osaka Expo 2025” layihəsi Çexiyanın paytaxtı Praqadan Yaponiyanın Osaka şəhərinədək uzanan 18 000 kilometrlik qlobal marşrutu əhatə edir. Ekspedisiya çərçivəsində bir sıra ölkələri qət edən klassik avtomobillər Yaponiyada keçiriləcək “EXPO 2025” sərgisində nümayiş olunacaq.
Layihənin əsas məqsədi klassik avtomobillərin davamlılığını nümayiş etdirməklə yanaşı, müxtəlif xalqlar arasında mədəni körpü yaratmaq və beynəlxalq əməkdaşlığı təşviq etməkdir.

Караван легендарных чешских и японских автомобилей доставлен в Казахстан на пароме «Азербайджан»
В рамках международной экспедиции «Robot Expedition Praha–Osaka Expo 2025» караван классических автомобилей был доставлен в казахстанский порт Курык на пароме Ro-Pax типа «Азербайджан», принадлежащем компании ASCO, входящей в состав AZCON Holding.
Во время рейса, наряду с легендарными моделями «Tatra 603», «Škoda Octavia», «Škoda 100» и «Škoda 120», был перевезён также японский автомобиль марки «Toyota Celica ST». Вместе с автомобилями на борту судна находились водители и технический персонал, сопровождающий экспедицию.
Проект «Robot Expedition Praha–Osaka Expo 2025» охватывает глобальный маршрут протяжённостью 18 000 километров — от столицы Чехии Праги до японского города Осака. В ходе экспедиции классические автомобили пересекают ряд стран, прежде чем быть представлены на выставке «EXPO 2025» в Японии.
Основная цель проекта заключается не только в демонстрации надёжности и технического совершенства классических автомобилей, но и в создании культурного моста между народами, содействии взаимопониманию и развитию международного сотрудничества.