İlin ilk rübündə elektron bilet istifadəçilərinin sayı açıqlanıb
Azərbaycan Nəqliyyat və Kommunikasiya Holdinqinin (AZCON) tərkibində fəaliyyət göstərən “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) elektron bilet sifarişi sistemi vasitəsilə 2025-ci ilin yanvar–mart ayları ərzində 670 sifariş rəsmiləşdirilib.
Bu sistem Azərbaycandan keçən beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərinin cəlbediciliyinin artırılması, eləcə də yük və sərnişin daşımalarında sənədləşmə prosesinin sadələşdirilməsi və operativliyin təmin edilməsi məqsədilə tətbiq olunub.
Hesabat dövründə ən çox elektron bilet sifarişi Ələt–Kurık marşrutu üzrə qeydə alınıb – 517 bilet. Digər istiqamətlər üzrə 87 bilet Kurık–Ələt, 57 bilet Ələt–Türkmənbaşı, 9 bilet isə Türkmənbaşı–Ələt istiqamətində rəsmiləşdirilib.
ASCO-nun bərə gəmiləri ilə 2025-ci ilin ilk rübündə ümumilikdə 5882 sərnişin daşınıb.
Qeyd edək ki, ASCO-nun elektron bilet sifarişi sistemi 2016-cı ildən etibarən fəaliyyət göstərir. Sərnişinlər və yük daşıyıcıları https://public.acsc.az/online/payment/index/az/ internet ünvanına daxil olaraq onlayn bilet sifariş edə bilirlər. Sistemə daxil olduqdan sonra istifadəçilər yükün növü, yüklənmə və gediş limanları, nəqliyyat vasitəsi və ödənişçi barədə məlumatları təqdim edir və sistem avtomatik olaraq biletlərin dəyərini hesablayır.
Xatırladaq ki, hazırkı karantin rejimi ilə əlaqədar olaraq, Azərbaycan vətəndaşlarının bərə ilə ölkəni tərk etməsi üçün Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın xüsusi icazəsi tələb olunur. Xarici ölkə vətəndaşlarının ölkədən çıxarkən bu icazəni təqdim etməsinə ehtiyac yoxdur. Lakin Azərbaycana bərə ilə daxil olmaq istəyən həm Azərbaycan, həm də xarici vətəndaşlar həmin icazəni əldə etməlidirlər.

The number of electronic ticketing system users has been announced for the first quarter
The Azerbaijan Caspian Shipping Company (ASCO), operating under the Azerbaijan Transport and Communications Holding (AZCON), has reported that 670 orders were processed through its electronic ticketing system during January–March 2025.
The system was introduced to enhance the appeal of international transport corridors passing through Azerbaijan, and to simplify and expedite documentation in cargo and passenger transportation.
According to ASCO, the highest number of e-tickets during the reporting period was issued for the Alat–Kuryk route — 517 tickets. Additionally, 87 tickets were issued for Kuryk–Alat, 57 for Alat–Turkmenbashi, and 9 for Turkmenbashi–Alat.
In total, 5,882 passengers were transported via ASCO ferry vessels in the first quarter of 2025.
It should be noted that ASCO’s e-ticketing system has been in operation since 2016. Passengers and cargo carriers can access the service via https://public.acsc.az/online/payment/index/az/, where they can enter cargo details, departure and
arrival ports, payer information, and vehicle type. The system then automatically calculates the fare and completes the booking.
It is important to note that under the current quarantine regime, Azerbaijani citizens wishing to leave the country by ferry must obtain special permission from the Operative Headquarters under the Cabinet of Ministers. Foreign nationals are
not required to present this permit when exiting Azerbaijan. However, both Azerbaijani and foreign citizens must obtain the permit to enter the country by ferry.