Xəzər dənizinin ən böyük barjı əsaslı təmir olunub
Dəniz stasionar platformalarının tikintisi üçün böyükölçülü dayaq bloklarının daşınmasında istifadə olunan “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) “STB-1” barjı “Bibiheybət” Gəmi Təmiri Zavodunda əsaslı təmir olunub.
Təmir çərçivəsində barj üzrə baş mühərriklər, nasoslar, kompressorlar, buraxıcı hava balonları, boru sistemləri, göyərtədə yerləşən mexanizm və avadanlıqlar, dib-yan armaturları, protektor qurğuları təmir olunub, köməkçi mühərriklər sazlanıb. Gəminin generatorları, işıqlandırma sistemləri, elektrik avadanlıqları, və idarəetmə sistemlərində də təmir işləri aparılıb.
“STB-1”-in sağ və sol göyərtəsində yerləşən qoruyucu tirlərin müəyyən hissələri isə modifikasiya olunub.
Bundan başqa, təmir çərçivəsində zəncir qutuları, lövbər zəncirləri, gəminin sualtı, suüstü hissəsi, ballast çənləri, yük göyərtəsi, maşın şöbəsi və mexanizmlər təmizlənərək rənglənib.
Heyətin yaşayış şəraitini yaxşılaşdırmaq üçün yeməkxana, sanitar qovşaqlar, istirahət otağı və kayutlarlarda da zəruri işlər yerinə yetirilib.
Təmirdən yeni çıxan barj Azəri-Mərkəzi-Şərqi layihəsində istismar olunması üçün bp şirkətinə icarəyə verilib.
Məlumat üçün bildiririk ki, “STB-1” barjının uzunluğu 163, eni 45 metr, göyərtəyə yükgötürmə qabiliyyəti 18000 tondur. Bu da onun Xəzər dənizində ən böyük barj olduğunu deməyə əsas verir.

Завершен капитальный ремонт крупнейшей баржи Каспия
На судоремонтном заводе «Бибиэйбат» проведен капитальный ремонт баржи «СТБ-1» ЗАО «Азербайджанского Каспийского Морского Пароходства» (ASCO), используемой для перевозки крупногабаритных опорных блоков для строительства морских стационарных платформ.
В рамках ремонта были отремонтированы главные двигатели баржи, насосы, компрессоры, баллоны выпускного воздуха, трубопроводные системы, механизмы и оборудование, расположенные на палубе, днищевая и бортовая арматуры, протекторные устройства, отрегулированы вспомогательные двигатели. Также были отремонтированы генераторы корабля, системы освещения, электрооборудование и системы управления.
Изменены отдельные части защитных балок, расположенных на правой и левой палубах «СТБ-1».
Кроме того, в рамках ремонта были очищены и окрашены ящики для укладки цепи, якорные цепи, подводная и надводная части корабля, балластные цистерны, грузовая палуба, машинное отделение и механизмы.
В целях улучшения бытовых условий личного состава также были проведены необходимые работы в столовой, санузлах, комнате отдыха и каютах.
Недавно отремонтированная баржа была сдана в аренду компании BP для работы на проекте «Азери Меркези Шерги».
Для сведения сообщаем, что длина баржи «СТБ-1» составляет 163 метра, ширина – 45 метров, грузоподъемность – 18 000 тонн. Это говорит о том, что это самая большая баржа на Каспии.