Prezident İlham Əliyev “Zərifə Əliyeva” gəmi-bərəsinin istismara verilməsi mərasimində iştirak edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev aprelin 28-də “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (ASCO) sifarişi ilə Bakı gəmiqayırma zavodunda inşa olunan “Ro-Pax” tipli “Zərifə Əliyeva” gəmi-bərəsinin istismara verilməsi mərasimində iştirak edib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin sədri Rauf Vəliyev dövlətimizin başçısına “Zərifə Əliyeva” gəmi-bərəsi barədə məlumat verdi.
Bildirildi ki, gəmi-bərənin layihəsi ötən ilin əvvəlində istismara verilən “Ro-Pax” tipli “Azərbaycan” gəmi-bərəsi ilə eynidir. Otuz nəfərlik heyət üzvünün idarə etdiyi gəmi-bərə ilə eyni vaxtda 100 sərnişin, sistern tipli 56 vaqon və ya 50 yük avtomobili/TIR daşımaq mümkündür. “Azərbaycan” və “Zərifə Əliyeva” gəmi-bərələri bu göstəricilərinə görə Xəzər hövzəsində istismar olunan digər gəmi-bərələrdən daha üstündür. Dünyanın aparıcı istehsalçılarının müasir avadanlıqları ilə təchiz olunan gəmidə yük lifti, helikopter meydançası, dalğalı havada gəminin sabitləşdirilməsi sistemi, dartıcı lokomotivlər vardır.
Prezident İlham Əliyev gəmi-bərənin istismara verilməsini bildirən rəmzi lenti kəsdi.
Xatırladaq ki, ötən ilin martında Suveyş kanalının bağlanması nəqliyyat dəhlizlərinin şaxələndirilməsi məsələsini beynəlxalq gündəlikdə önə çıxarmışdı. Hazırkı geosiyasi təlatümlər fonunda isə bu məsələ aktuallığını xüsusilə artırıb. Buna görə də Şərq-Qərb-Transxəzər dəhlizi xüsusilə cəlbedici görünür və Azərbaycan da yeni çağırışlara adekvat olaraq infrastrukturunu yaxşılaşdırır.
Gəmi-bərənin “Zərifə Əliyeva” adlandırılması Azərbaycan dənizçilərinin görkəmli alim və həkim, tibb elmləri doktoru, professor, Əməkdar elm xadimi, akademik Zərifə Əliyevanın xatirəsinə olan sonsuz ehtiramının ifadəsidir. Gəmi-bərədə akademik Zərifə Əliyevanın elmi axtarışlarını, qazandığı uğurları, insanlara xeyirxah münasibətini, bir sözlə, fədakarlıqla dolu həyat və fəaliyyətini əks etdirən guşə yaradılıb. Guşədə akademik M.İ.Averbax adına mükafatın ilk qadın laureatı olan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü Zərifə Əliyeva haqqında foto və video məlumatlar, kitablar toplanıb.
Gəmi-bərə ilə tanış olan Prezident İlham Əliyev daha sonra onun işə salınmasını bildirən düyməni basdı.
Qeyd edək ki, “Zərifə Əliyeva” gəmi-bərəsi Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu üzrə yükdaşıma zəncirinin mühüm həlqəsi olan ASCO-nun digər bərələri ilə birgə yükdaşımalara, eləcə də əlverişli coğrafi mövqeyə malik ölkəmizin tranzit potensialının reallaşdırılmasına mühüm töhfə verəcək. Dünya standartlarına cavab verən belə bir bərənin Azərbaycanda inşa olunması bir tərəfdən dövlətimizin qüdrətini, iqtisadi müstəqilliyini nümayiş etdirirsə, digər tərəfdən onu göstərir ki, ölkəmiz böyük sənaye potensialına və yüksək texnologiyalara əsaslanan iqtisadiyyatın yeni inkişaf mərhələsində uğurla addımlayır.
Pandemiyanın qlobal iqtisadiyyatda yaratdığı tənəzzülə baxmayaraq Azərbaycan iqtisadi inkişafını, o cümlədən beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərində artan roluna uyğun olaraq uğurla həyata keçirilən infrastruktur layihələrini davam etdirir. Təsadüfi deyil ki, bu gün ölkəmiz istər Şərq-Qərb, istər Şimal-Cənub dəhlizlərinin mühüm “hab”ına çevrilib. Prezident İlham Əliyevin nəqliyyatın, o cümlədən gəmiçiliyin inkişafına xüsusi diqqəti də Azərbaycanın bu sahədə potensialını tam olaraq gücləndirməyə hesablanıb.
Bu gün ASCO-nun donanmasında 13 bərə gəmisi, “Ro-Ro” tipli 2 gəmi və “Ro-Pax” tipli 1 gəmi fəaliyyət göstərir. Hazırda ASCO dəmir yolu vaqonlarının dəniz vasitəsilə daşınmasını təmin edən Xəzərdə yeganə bərə operatorudur. Qeyd olunan donanma həm vaqon, həm də avtomobil yükləri üçün Xəzər dənizində körpü rolunu oynayır və bu imkandan Transxəzər dəhlizi üzrə yükdaşımaları həyata keçirən bütün istifadəçilər yararlanırlar.
Azərbaycanın gəmiçilik sahəsində mühüm nailiyyətlərindən biri də geniş potensiala malik və regionun ən müasir müəssisələrindən sayılan Bakı gəmiqayırma zavodunun 2013-cü ildə istifadəyə verilməsidir. Bu zavodun istismara verilməsi ölkəmizdə yeni gəmilərin alınması istiqamətində idxaldan asılılığı aradan qaldırıb. Azərbaycanda belə bir zavodun yaradılması Xəzər dənizinin spesifik xüsusiyyətlərini və bu hövzədə mövcud liman infrastrukturlarının texniki imkanlarını nəzərə almaqla, nadir layihələr və yeni konsepsiyalar əsasında bütün növ gəmilərin tikintisinə imkan verir. “Ro-Pax” tipli gəmilər də bu qəbildəndir. Ən yüksək standartlara uyğun gəmi-bərələrin istehsalı Azərbaycan dövlətinin istər iqtisadi, istərsə də sənaye və texnologiyalar sahələrində gücünün göstəricisidir. Hazırda zavodda ASCO-nun donanması üçün daha 2 tankerin inşası davam etdirilir.
Onu da deyək ki, “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin 2014-cü ildə qəbul olunmuş Strateji İnkişaf Planının icrası çərçivəsində ötən müddətdə ümumilikdə 24 gəmi istismara verilib. Azərbaycan gəmiləri Xəzərdən kənarda - Qara dəniz və Aralıq dənizi hövzələrində də fəaliyyət göstərir. Burada ASCO-nun 7-si quru yük gəmisi və 6-sı tanker olmaqla 13 gəmisi istismar edilir. Həmin hövzələrdə Azərbaycan bayrağı altında üzərək ölkəmizi xarici sularda təmsil edən gəmilərin heyəti bütünlüklə azərbaycanlı dənizçilərdən təşkil olunub.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has attended the ceremony to launch the “Zarifa Aliyeva” Ro-Pax type ferry boat built at Baku Shipyard on the order of the Azerbaijan Caspian Sea Shipping Closed Joint-Stock Company (ASCO).
Chairman of the Azerbaijan Caspian Sea Shipping Closed Joint-Stock Company Rauf Valiyev informed the head of state of the “Zarifa Aliyeva” ferry boat.
It was noted that the design of the ferry is the same as the Ro-Pax-type “Azerbaijan” ferry, which was commissioned at the beginning of last year. The ferry operated by a crew of 30 can carry 100 passengers, 56 tank wagons or 50 trucks at the same time. According to these indicators, the “Azerbaijan” and “Zarifa Aliyeva” ferries are superior to other ferries operating in the Caspian basin. Fitted with state-of-the-art equipment from the world's leading manufacturers, the ship has a cargo elevator, a helicopter pad, a ship stabilization system in undulating weather, and traction locomotives.
President Ilham Aliyev cut the ribbon symbolizing the commissioning of the ship.
The closure of the Suez Canal in March last year raised the issue of diversification of transport corridors to the international agenda. Against the background of the current geopolitical turmoil, this issue has become particularly relevant. In this respect, the East-West-Trans-Caspian corridor looks particularly attractive, as Azerbaijan is also improving its infrastructure in response to new challenges.
The naming of the ferry “Zarifa Aliyeva” is an expression of Azerbaijani sailors' boundless respect for the memory of prominent scientist and doctor, Doctor of Medical Sciences, Professor, Honored Scientist, Academician Zarifa Aliyeva. An area on the ship reflects the scientific research, achievements and benevolent attitude of academician Zarifa Aliyeva, describing, in a nutshell, her life and activity full of self-sacrifice. Photo and video information and books about Zarifa Aliyeva, a full member of the National Academy of Sciences and first female laureate of the M. I. Averbakh Prize, are on display in the area.
After familiarizing himself with the ship, President Ilham Aliyev pressed the button to launch it.
The “Zarifa Aliyeva” ferry will make an important contribution to unlocking the transit potential of the country, which has a favorable geographical position, and engage in transportation operations together with other ferries of ASCO, thus creating an important link in the chain of cargo transportation on the Trans-Caspian International Transport Route.
Today, ASCO’s fleet includes 13 ferries, two Ro-Ro and 1 Ro-Pax type ships. Currently, ASCO is the only ferry operator in the Caspian Sea that provides carriage of railway wagons by sea. The fleet acts as a bridge in the Caspian Sea for both wagons and trucks, and all users of cargo on the Trans-Caspian corridor are able to benefit from this opportunity.
One of the important achievements of Azerbaijan in the field of shipping was the commissioning of the Baku Shipyard in 2013, which has great potential and is considered one of the most modern enterprises in the region. The commissioning of this plant has eliminated the dependence on imports for the production of ships in Azerbaijan. The establishment of such a plant in Azerbaijan has enabled the construction of all types of ships on the basis of unique projects and new concepts, taking into account the specific features of the Caspian Sea and the technical capabilities of the existing port infrastructure in this basin. Ro-Pax type vessels are similar in nature. The production of ships and ferries in accordance with the highest standards is an indicator of the strength of the Azerbaijani state in economic, industrial and technological terms. At present, the plant is building two more tankers for the ASCO fleet.
A total of 24 ships have been commissioned to date as part of the Strategic Development Plan adopted by the Azerbaijan Caspian Sea Shipping CJSC in 2014. Azerbaijani ships also operate outside the Caspian Sea – in the Black Sea and the Mediterranean. ASCO operates 13 vessels, including seven dry cargo ships and six tankers. The crews of ships representing the country and carrying the Azerbaijani flag in foreign waters are composed entirely of Azerbaijani sailors.