Prezident İlham Əliyev “Zərifə Əliyeva” gəmi-bərəsinin istismara verilməsi mərasimində iştirak edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev aprelin 28-də “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (ASCO) sifarişi ilə Bakı gəmiqayırma zavodunda inşa olunan “Ro-Pax” tipli “Zərifə Əliyeva” gəmi-bərəsinin istismara verilməsi mərasimində iştirak edib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin sədri Rauf Vəliyev dövlətimizin başçısına “Zərifə Əliyeva” gəmi-bərəsi barədə məlumat verdi.
Bildirildi ki, gəmi-bərənin layihəsi ötən ilin əvvəlində istismara verilən “Ro-Pax” tipli “Azərbaycan” gəmi-bərəsi ilə eynidir. Otuz nəfərlik heyət üzvünün idarə etdiyi gəmi-bərə ilə eyni vaxtda 100 sərnişin, sistern tipli 56 vaqon və ya 50 yük avtomobili/TIR daşımaq mümkündür. “Azərbaycan” və “Zərifə Əliyeva” gəmi-bərələri bu göstəricilərinə görə Xəzər hövzəsində istismar olunan digər gəmi-bərələrdən daha üstündür. Dünyanın aparıcı istehsalçılarının müasir avadanlıqları ilə təchiz olunan gəmidə yük lifti, helikopter meydançası, dalğalı havada gəminin sabitləşdirilməsi sistemi, dartıcı lokomotivlər vardır.
Prezident İlham Əliyev gəmi-bərənin istismara verilməsini bildirən rəmzi lenti kəsdi.
Xatırladaq ki, ötən ilin martında Suveyş kanalının bağlanması nəqliyyat dəhlizlərinin şaxələndirilməsi məsələsini beynəlxalq gündəlikdə önə çıxarmışdı. Hazırkı geosiyasi təlatümlər fonunda isə bu məsələ aktuallığını xüsusilə artırıb. Buna görə də Şərq-Qərb-Transxəzər dəhlizi xüsusilə cəlbedici görünür və Azərbaycan da yeni çağırışlara adekvat olaraq infrastrukturunu yaxşılaşdırır.
Gəmi-bərənin “Zərifə Əliyeva” adlandırılması Azərbaycan dənizçilərinin görkəmli alim və həkim, tibb elmləri doktoru, professor, Əməkdar elm xadimi, akademik Zərifə Əliyevanın xatirəsinə olan sonsuz ehtiramının ifadəsidir. Gəmi-bərədə akademik Zərifə Əliyevanın elmi axtarışlarını, qazandığı uğurları, insanlara xeyirxah münasibətini, bir sözlə, fədakarlıqla dolu həyat və fəaliyyətini əks etdirən guşə yaradılıb. Guşədə akademik M.İ.Averbax adına mükafatın ilk qadın laureatı olan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü Zərifə Əliyeva haqqında foto və video məlumatlar, kitablar toplanıb.
Gəmi-bərə ilə tanış olan Prezident İlham Əliyev daha sonra onun işə salınmasını bildirən düyməni basdı.
Qeyd edək ki, “Zərifə Əliyeva” gəmi-bərəsi Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu üzrə yükdaşıma zəncirinin mühüm həlqəsi olan ASCO-nun digər bərələri ilə birgə yükdaşımalara, eləcə də əlverişli coğrafi mövqeyə malik ölkəmizin tranzit potensialının reallaşdırılmasına mühüm töhfə verəcək. Dünya standartlarına cavab verən belə bir bərənin Azərbaycanda inşa olunması bir tərəfdən dövlətimizin qüdrətini, iqtisadi müstəqilliyini nümayiş etdirirsə, digər tərəfdən onu göstərir ki, ölkəmiz böyük sənaye potensialına və yüksək texnologiyalara əsaslanan iqtisadiyyatın yeni inkişaf mərhələsində uğurla addımlayır.
Pandemiyanın qlobal iqtisadiyyatda yaratdığı tənəzzülə baxmayaraq Azərbaycan iqtisadi inkişafını, o cümlədən beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərində artan roluna uyğun olaraq uğurla həyata keçirilən infrastruktur layihələrini davam etdirir. Təsadüfi deyil ki, bu gün ölkəmiz istər Şərq-Qərb, istər Şimal-Cənub dəhlizlərinin mühüm “hab”ına çevrilib. Prezident İlham Əliyevin nəqliyyatın, o cümlədən gəmiçiliyin inkişafına xüsusi diqqəti də Azərbaycanın bu sahədə potensialını tam olaraq gücləndirməyə hesablanıb.
Bu gün ASCO-nun donanmasında 13 bərə gəmisi, “Ro-Ro” tipli 2 gəmi və “Ro-Pax” tipli 1 gəmi fəaliyyət göstərir. Hazırda ASCO dəmir yolu vaqonlarının dəniz vasitəsilə daşınmasını təmin edən Xəzərdə yeganə bərə operatorudur. Qeyd olunan donanma həm vaqon, həm də avtomobil yükləri üçün Xəzər dənizində körpü rolunu oynayır və bu imkandan Transxəzər dəhlizi üzrə yükdaşımaları həyata keçirən bütün istifadəçilər yararlanırlar.
Azərbaycanın gəmiçilik sahəsində mühüm nailiyyətlərindən biri də geniş potensiala malik və regionun ən müasir müəssisələrindən sayılan Bakı gəmiqayırma zavodunun 2013-cü ildə istifadəyə verilməsidir. Bu zavodun istismara verilməsi ölkəmizdə yeni gəmilərin alınması istiqamətində idxaldan asılılığı aradan qaldırıb. Azərbaycanda belə bir zavodun yaradılması Xəzər dənizinin spesifik xüsusiyyətlərini və bu hövzədə mövcud liman infrastrukturlarının texniki imkanlarını nəzərə almaqla, nadir layihələr və yeni konsepsiyalar əsasında bütün növ gəmilərin tikintisinə imkan verir. “Ro-Pax” tipli gəmilər də bu qəbildəndir. Ən yüksək standartlara uyğun gəmi-bərələrin istehsalı Azərbaycan dövlətinin istər iqtisadi, istərsə də sənaye və texnologiyalar sahələrində gücünün göstəricisidir. Hazırda zavodda ASCO-nun donanması üçün daha 2 tankerin inşası davam etdirilir.
Onu da deyək ki, “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin 2014-cü ildə qəbul olunmuş Strateji İnkişaf Planının icrası çərçivəsində ötən müddətdə ümumilikdə 24 gəmi istismara verilib. Azərbaycan gəmiləri Xəzərdən kənarda - Qara dəniz və Aralıq dənizi hövzələrində də fəaliyyət göstərir. Burada ASCO-nun 7-si quru yük gəmisi və 6-sı tanker olmaqla 13 gəmisi istismar edilir. Həmin hövzələrdə Azərbaycan bayrağı altında üzərək ölkəmizi xarici sularda təmsil edən gəmilərin heyəti bütünlüklə azərbaycanlı dənizçilərdən təşkil olunub.

Президент Ильхам Алиев принял участие в церемонии сдачи в эксплуатацию судна-парома «Зарифа Алиева»
28 апреля Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял участие в церемонии сдачи в эксплуатацию судна-парома типа Ro-Pax «Зарифа Алиева», построенного на Бакинском судостроительном заводе по заказу Закрытого акционерного общества «Азербайджанское Каспийское морское пароходство» (ASCO).
Председатель ЗАО «Азербайджанское Каспийское морское пароходство» Рауф Велиев проинформировал главу государства о судне-пароме «Зарифа Алиева».
Было отмечено, что проект судна-парома аналогичен судну-парому типа Ro-Pax «Азербайджан», введенному в эксплуатацию в начале прошлого года. Судно-паром, управляемый экипажем из тридцати человек, может одновременно перевозить 100 пассажиров, 56 вагонов-цистерн или 50 большегрузных автомобилей. По этим показателям суда-паромы «Азербайджан» и «Зарифа Алиева» превосходят другие суда-паромы, эксплуатируемые в Каспийском бассейне. В оснащенном современным оборудованием ведущих мировых производителей судне есть грузовой лифт, вертолетная площадка, система стабилизации судна при волнах, тяговые локомотивы.
Президент Ильхам Алиев разрезал ленту, символизирующую ввод судна-парома в эксплуатацию.
Напомним, что закрытие Суэцкого канала в марте прошлого года внесло в международную повестку дня вопрос диверсификации транспортных коридоров. На фоне нынешних геополитических катаклизмов этот вопрос приобретает еще большую актуальность. Поэтому Транскаспийский коридор Восток-Запад представляется особенно привлекательным, и Азербайджан улучшает свою инфраструктуру адекватно новым вызовам.
Присвоение судну-парому имени «Зарифа Алиева» является выражением бесконечного уважения азербайджанских моряков к памяти выдающегося ученого и врача, доктора медицинских наук, профессора, заслуженного деятеля науки, академика Зарифы Алиевой. На судне-пароме создан уголок, отражающий научные исследования, достижения академика Зарифы Алиевой, ее доброжелательное отношение к людям, словом, ее полную самоотверженности жизнь и деятельность. В уголке собраны фото- и видеоинформация, книги об академике, действительном члене Национальной Академии наук, первой женщине-лауреате премии имени М.И.Авербаха Зарифе Алиевой.
После ознакомления с судном-паромом Президент Ильхам Алиев нажал кнопку, означающую ввод его в эксплуатацию.
Отметим, что судно-паром «Зарифа Алиева», являясь важным звеном в цепочке грузоперевозок по Транскаспийскому международному транспортному маршруту, вместе с другими паромами ASCO внесет важный вклад в совместные грузоперевозки, а также в реализацию транзитного потенциала нашей страны, имеющей выгодное географическое положение. Строительство в Азербайджане такого парома, отвечающего мировым стандартам, с одной стороны демонстрирует мощь, экономическую независимость нашего государства, а с другой стороны, - свидетельствует о том, что наша страна успешно шагает на новом этапе развития экономики, основанном на большом промышленном потенциале республики и высоких технологиях.
Несмотря на спад в мировой экономике, вызванный пандемией, Азербайджан продолжает экономическое развитие, в том числе успешную реализацию инфраструктурных проектов в соответствии с его растущей ролью в международных транспортных коридорах. Неслучайно сегодня наша страна стала важным хабом коридоров Восток-Запад и Север-Юг. Особое внимание Президента Ильхама Алиева к развитию транспорта, в том числе судоходства, рассчитано на усиление потенциала Азербайджана в этой сфере.
В настоящее время флот ASCO включает 13 паромов, 2 судна типа Ro-Ro и 1 судно типа Ro-Pax. На сегодняшний день ASCO является единственным паромным оператором на Каспийском море, обеспечивающим перевозку железнодорожных вагонов через море. Этот флот играет роль моста на Каспийском море как для железнодорожных, так и для автомобильных грузоперевозок, и все пользователи, осуществляющие грузоперевозки через Транскаспийский коридор, пользуются этой возможностью.
Одним из важных достижений Азербайджана в области судоходства является сдача в эксплуатацию в 2013 году Бакинского судостроительного завода, который имеет большой потенциал и считается одним из самых современных предприятий региона. Ввод в строй этого завода устранил зависимость нашей страны от импорта при закупке новых судов. Создание такого завода в Азербайджане позволяет строить все типы судов на основе уникальных проектов и новых концепций с учетом специфических особенностей Каспийского моря и технических возможностей портовой инфраструктуры в этом бассейне. К данной категории относятся и суда типа Ro-Pax. Производство судов-паромов, отвечающих самым высоким стандартам, является показателем мощи Азербайджанского государства как в экономической, так и в промышленно-технологической сферах. В настоящее время на заводе продолжается строительство еще двух танкеров для флота ASCO.
Отметим также, что всего за прошедший период в рамках реализации Плана стратегического развития, принятого ЗАО «Азербайджанское Каспийское морское пароходство» в 2014 году, было сдано в эксплуатацию 24 судна. Азербайджанские суда плавают и за пределами Каспия – в бассейнах Черного и Средиземного морей. Здесь эксплуатируются 13 судов ASCO, включая 7 сухогрузов и 6 танкеров. Экипаж судов, плавающих в этих бассейнах под азербайджанским флагом, полностью состоит из азербайджанских моряков.