ASCO-da ekologiyaya zərərin vurulmaması üçün zəruri qabaqlayıcı tədbirlər görülür
2021-ci ilin yanvar-sentyabr aylarının nəticələrinə görə, ASCO gəmilərindən 43,762 m³ plastmas, 450,516 m³ qida qalığı, 364,314 m³ məişət tullantısı (kağız-karton, əski, şüşə, metal və s), 63,89 m³ istismar tullantısı, 465 m³ neft qalığı, 5101,7m³ döşəməaltı lyal sular, 72260,63 m³ məişət təsərrüfat çirkab su bağlanmış müqavilələr əsasında təcrübəli mütəxəssislərə və texniki resurslara malik sertifikasiyalı qurumlara təhvil verilməklə ərazilərimizdən kənarlaşdırılıb.
Bu dövrdə ASCO-nun sahil obyektləri üzrə 100,2 m³ çən dibində formalaşmış neftli şlam, 7,98 ton yanmış qəlib qumu, 983,5 ton abraziv (gəmi gövdəsindən çıxan pas-boya-çınqıl-qum qarışığı), 52416,61 ton məişət çirkab suyu, 736 ton neftli döşəməaltı-lyal su, 151,547 ton sürtgü yağı, 2719,42 m³ məişət tullantısı (kağız-karton, taxta, əski, şüşə, metal, butulka və s), 870,96 m³ qida qalığı, 125,37 m³ polimer əsaslı və plastmas tullantı, 73,6518 m³ yağlı və neftli tullantı, 62,1 m³ müxtəlif rezin tullantı, 83 ədəd akkumulyator və halvanik element, 495,76 m³ istismar tullantı, 23,25 m³ elektron tullantı, 0,245 m³ tibbi tullantı aidiyyatı üzrə təhvil verilib.
Bundan başqa, qeyd edilən dövrdə Dənizkənarı Milli Park və Cəmiyyətin sahil fəaliyyət akvatoriyaları səthindən 67,78 m³ müxtəlif ölçülü əşya yığılıb təhvil verilib.
İlin doqquz ayında ümumilikdə 1,855 ton kağız, 0,9902 ton plastmas, 4471,234 ton qara metal, 11, 217 ton əlvan metal isə təkrar emala göndərilib.

Azerbaijan Caspian Shipping Company (ASCO) constantly pays attention to minimizing the environmentally negative impact of liquid and solid emissions resulting from the operation of ships and coastal facilities on water sources, soil and atmosphere. During operations, the ASCO takes necessary measures to prevent environmental damage.
According to the results of the period from January to September 2021, 43.762 m³ of plastic, 450.516 m³ of food waste, 364.314 m³ of household waste (rags, paper-cardboard, glass, metal and other waste), 63.89 m³ of operational waste, 7.71 m³ of electronic waste, 77 m3 of sludge, 465 m3 oil residues, 5101.7 m³ of bilge water, 72260.63 m³ of wastewater generated at ASCO ships and territories, were disposed, on the basis of an agreement, to experienced professionals and certified institutions with technical resources.
During this period, 100.2 m³ of oil sludge formed at the bottom of the tanks, 7.98 tons of burnt mold sand, 983.5 tons of abrasive (a mixture of rust, paint, gravel and sand removed from the ship’s hull), 52416.61 tons of wastewater, 736 tons of bilge oil-containing water, 151.547 of lubricating oil, 2719.42 m³ of household waste (paper and cardboard, wood, rags, glass, metal, bottles, etc.), 870.96 m³ of food waste, 125.37 m³ of polymer and plastic waste, 73.6518 m³ of oily and oil-containing waste, 62.1 m³ of various rubber waste, 83 batteries and galvanic cells, 495.76 m³ of operational waste, 23.25 m³ of electronic waste, 0.245 m³ of medical waste generated at coastline structures of ASCO were disposed of in a similar way.
ASCO has also disposed 67.78 m³ of objects of various sizes collected during the indicated period from the surface of the waters of the National Seaside Park and the area of coastal activities of the Company
In general, during 9 months of 2021, 1.855 tons of paper, 0.9902 tons of plastics, 4471.234 tons of ferrous metal, 11.217 tons of non-ferrous metal were sent to recycling.