ASCO tullantıların ekologiyaya mənfi təsirlərinin minimuma endirilməsini diqqətdə saxlayır
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC (ASCO) gəmilərin istismarı və sahil obyektlərinin fəaliyyəti nəticəsində yaranan maye və bərk tullantıların su mənbələrinə, qrunta və havaya ekoloji mənfi təsirlərinin minimuma endirilməsini daim diqqətdə saxlayır. Əməliyyatlar zamanı ətraf mühitə zərərin vurulmaması üçün mövcud imkanlar daxilində zəruri qabaqlayıcı tədbirlər görülür.
2021-ci ilin yanvar-iyun aylarının nəticələrinə görə, ASCO gəmilərindən 22,64 m³ plastmas, 251,23 m³ qida qalığı, 180,7 m³ məişət tullantısı (kağız-karton, əski, şüşə, metal və s), 32,57 m³ istismar tullantısı, 125 m³ neft qalığı, 3662,7 m³ döşəməaltı lyal sular, 4855,74 m³ məişət təsərrüfat çirkab su bağlanmış müqavilələr əsasında təcrübəli mütəxəssislərə və texniki resurslara malik sertifikasiyalı qurumlara təhvil verilməklə ərazilərimizdən kənarlaşdırılıb.
Bu dövrdə ASCO-nun sahil obyektləri üzrə 76,2 m³ çən dibində formalaşmış neftli şlam, 4,18 ton yanmış qəlib qumu, 660 ton abraziv (gəmi gövdəsindən çıxan pas-boya-çınqıl-qum qarışığı), 29668,29 ton məişət çirkab suyu, 531 ton neftli döşəməaltı-lyal su, 118,647 ton sürtgü yağı, 1201,59 m³ məişət tullantısı (kağız-karton, taxta, əski, şüşə, metal, butulka və s), 597,69 m³ qida qalığı, 50,02 m³ polimer əsaslı və plastmas tullantı, 11,3019 m³ yağlı və neftli tullantı, 27,2 m³ müxtəlif rezin tullantı, 63 ədəd akkumulyator və halvanik element, 302 ,01 m³ istismar tullantı, 5,25 m³ elektron tullantı, 0,22 m³ tibbi tullantı aidiyyatı üzrə təhvil verilib.
Bundan başqa, qeyd edilən dövrdə Dənizkənarı Milli Park və Cəmiyyətin sahil fəaliyyət akvatoriyaları səthindən 40,11 m³ müxtəlif ölçülü əşya yığılıb təhvil verilib.
İlin ilk altı ayında ümumilikdə 0,88 ton kağız, 0,5612 ton plastmas, 1966,54 ton silinmiş qara metal, 8, 752 ton əlvan metal isə təkrar emala göndərilib.

ASCO pays attention to minimizing the negative impact of emissions on the environment
Azerbaijan Caspian Shipping Company CJSC (ASCO) constantly pays attention to minimizing the environmentally negative impact of liquid and solid emissions resulting from the operation of ships and coastal facilities on water sources, soil and atmosphere. During operations, the ASCO takes necessary preventive measures within its own capabilities.
According to the results of period from January to May, 2021, 22.64 m³ of plastic, 251.23 m³ of food waste, 180.7 m³ of household waste (rags, paper-cardboard, glass, metal and other waste), 32.57 m³ of operational waste, 125 m3 of oil residues, 3662.7 m³ of bilge water, 4855.74 m³ of wastewater generated at ASCO territories, were disposed, on the basis of an agreement, to experienced professionals and certified institutions with technical resources.
During this period, 76.2 m³ of oil sludge formed at the bottom of the tanks, 4.18 tons of burnt mold sand, 660 tons of abrasive (a mixture of rust, paint, gravel and sand removed from the ship’s hull), 29669.29 tons of wastewater, 531 tons of bilge oil-containing water, 118.647 of lubricating oil, 2101.58 m³ of household waste (paper and cardboard, wood, rags, glass, metal, bottles, etc.), 597.69 m³ of food waste, 50.02 m³ of polymer and plastic waste, 11.2019 m³ of oily and oil-containing waste, 27.2 m³ of various rubber waste, 63 batteries and galvanic cells, 302.01 m³ of operational waste, 5.25 m³ of electronic waste, 0.22 m³ of medical waste generated at coastline structures of ASCO were disposed of in a similar way.
ASCO has also disposed 40.11 m³ of objects of various sizes collected during the indicated period from the surface of the waters of the National Seaside Park and the area of coastal activities of the Company.
In the first six months of this year, in general, 0.88 tons of paper, 0.5612 tons of plastic, 1966.54 tons of ferrous scrap metal and 8.752 tons of non-ferrous metal were sent to recycling.