Özbəkistanın nəqliyyat naziri “Azərbaycan” gəmi-bərəsində olub
Özbəkistanın nəqliyyat naziri İlhom Mahkamov, eləcə də Qazaxıstanın bir sıra yüksək vəzifəli şəxsləri “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) Dəniz Nəqliyyatı Donanmasına məxsus RoPax tipli “Azərbaycan” gəmi-bərəsinə baş çəkiblər. Onlar Qazaxıstanın Kurık limanında gəmi ilə yaxından tanış olublar.
Kapitan Ayaz Pirmuradov gəmi-bərənin imkanları və texniki göstəriciləri barədə qonaqlara ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, unikal gəminin uzunluğu 154,50 metr, eni 17,7 metr, bortunun hündürlüyü isə 7,5 metrdir. Yükgötürmə qabiliyyətinə görə Xəzərdə hazırda mövcud bərələrdən böyükdür və 100 sərnişin, 56 sistern tipli vaqon və ya 50 yük avtomobili/TIR daşımaq qabiliyyətinə malikdir.
Qeyd edək ki, ASCO-nun RoPax tipli “Azərbaycan” gəmi-bərəsi bu il martın 1-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyevanın iştirakı ilə istismara verilib.

Министр транспорта Узбекистана посетил паромное судно «Азербайджан»
Министр транспорта Узбекистана Илхом Махкамов, а также ряд высокопоставленных лиц Казахстана посетили паромное судно «Азербайджан» типа RoPax, принадлежащее Морскому Транспортному Флоту ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» (ASCO). Они познакомились с судном в порту Курык в Казаxстане.
Капитан Аяз Пирмурадов предоставил гостям обширную информации о возможностях и технических показателях паромного судна. Было отмечено, что длина уникального судна составляет 154,50 метра, ширина 17,7 метра и высота 7,5 метра. В настоящее время по своей грузоподъемности паром больше, чем другие корабли на Каспийском море. Он вмещает 100 пассажиров, 56 вагонов-цистерн или 50 грузовых автомобилей/ TIR.
Следует отметить, что паромное судно «Азербайджан» типа RoPax, принадлежащее ASCO, было введено в эксплуатацию 1 марта текущего года при участии Президента Ильхама Алиева и первой леди Мехрибан Алиевой.