ADDA tələbələrinin yay istehsalat təcrübəsi başlayıb
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyasının tələbələrinin yay istehsalat təcrübəsi başlayıb.
İlkin mərhələdə “Dəniz naviqasiyası mühəndisliyi”, “Gəmi energetik qurğularının istismarı mühəndisliyi”, “Elektrik mühəndisliyi” və “Elektrik və elektronika mühəndisliyi” ixtisasının tələbələri təcrübədə olacaqlar.
Hər il olduğu kimi, 2021-ci ildə də tələbələr əsasən ASCO-nun Dəniz Nəqliyyatı Donanması və Xəzər Dəniz Neft Donanmasının gəmilərində, eləcə də “Zığ” Gəmi Təmiri və Tikintisi Zavodu və “Bibiheybət” Gəmi Təmiri Zavodunda təcrübə keçəcəklər.
Bir qrup tələbə isə ölkədə fəaliyyət göstərən digər gəmiçilik şirkətlərində təcrübədə olacaqlar.
“Gəmiqayırma və gəmi təmiri mühəndisliyi” ixtisasının tələbələrinin təcrübələri 6 iyuldan başlayacaq. Bu ixtisasda təhsil alan 46 tələbə Bakı Gəmiqayırma Zavodunda təcrübə keçəcək.
Yay istehsalat təcrübəsinin əsas məqsədi tələbələrin ilboyu keçdikləri fənlərin nəzəri əsaslarının təcrübədən alınan biliklərlə zənginləşdirilməsinə şərait yaratmaqdır.
Qeyd edək ki, istehsalat təcrübəsinin sonunda tələbələrin əldə etdikləri təcrübi bilikləri qiymətləndirilir və təcübələrin nəticələri haqqında hesabatlar tərtib edilir.

Началась летняя программа стажировки для студентов АГМА
Началась летняя программа стажировки для студентов Азербайджанской Государственной Морской Академии при ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» (ASCO).
На первой стадии стажировку пройдут студенты специальностей «Инженерия морской навигации», «Инженерия эксплуатации судовых энергетических установок», «Электрическая инженерия» и «Электрическая и электронная инженерия».
Как и в предыдущие годы, в 2021 году студенты пройдут стажировку на судах Морского транспортного флота и Каспийского морского нефтяного флота ASCO, а также на Судоремонтном и судостроительном заводе «Зых» и Судоремонтном заводе «Биби-Эйбат».
А одна группа студентов пройдет стажировку в других судоходных компаниях, работающих в стране.
Программа стажировки студентов факультета «Инженерия судостроения и судоремонта» начнется с 6 июля. 46 студентов, обучающихся по данной специальности, пройдут стажировку на Бакинском судостроительном заводе.
Главная цель летней программы стажировки заключается в предоставлении условий для наращивания на практике знаний, теоретической основе которых они обучались в течение года.
Следует отметить, что в конце стажировки проводится оценка полученных студентами практических знаний и составляется отчет о результатах стажировки.