Ro-Pax tipli “Azərbaycan” gəmi-bərəsi ilk səfərinə çıxıb
Martın 1-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyevanın iştirakı ilə istismara verilən “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-yə (ASCO) məxsus Ro-Pax tipli “Azərbaycan” gəmi-bərəsi 7 may 2021-ci il tarixində ilk səfərinə çıxıb.
“Azərbaycan” gəmisinin ilk səfəri Qazaxıstanın Kurık limanına olub. Gəmi bu gün Ələtdə yerləşən Bakı Limanından yola düşüb.
Daimi heyəti 25 nəfərdən ibarət unikal gəminin uzunluğu 154,50 metr, eni 17,7 metr, bortunun hündürlüyü isə 7,5 metrdir. Yükgötürmə qabiliyyətinə görə Xəzərdə hazırda mövcud bərələrdən böyükdür və 100 nəfər sərnişin, 56 sistern tipli vaqon və ya 50 yük avtomobili/TIR daşımaq imkanına malikdir.
“Azərbaycan” gəmi-bərəsinin “Şərq-Qərb” nəqliyyat dəhlizi üzrə Xəzər üzərindən keçən və artmaqda olan tranzit yüklərin daşınmasına mühüm töhfə verəcəyi proqnozlaşdırılır.
Xatırladaq ki, hazırda Azərbaycan ərazisindən tranzit keçən avtotexnika və vaqonların Xəzər dənizində daşınmasını ümumilikdə 14 bərə və 2 Ro-Ro tipli gəmi həyata keçirir.

Судно-паром «Азербайджан» типа Ro-Pax отправилось в первое плавание
Введенное в эксплуатацию 1 марта с участием Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева и первой леди Мехрибан Алиевой судно-паром «Азербайджан» типа Ro-Pax, принадлежащее ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» (ASCO), сегодня было отправлено в первое плавание.
Первое плавание корабль «Азербайджан» осуществляет в направлении порт Курык в Казахстане. Судно сегодня отправилось в плавание с порта Баку, расположенного в Аляте.
Уникальное судно с 25 постоянными членами экипажа имеет длину 154,50 метра, ширину 17,7 метра и высоту 7,5 метра. В настоящий момент по своей грузоподъемности судно больше, чем другие паромы в Каспийском море. Паром может перевозить 100 пассажиров, 56 цистерн или 50 грузовых автомобилей/ грузовиков TIR.
Ожидается, что паром «Азербайджан» внесет значительный вклад в расширяющуюся транспортировку транзитных грузов через Каспийское море по транспортному коридору Восток-Запад.
Отметим, что в настоящее время в Каспийском море в общей сложности 14 паромов и 2 судна типа Ro-Ro осуществляют перевозку автотехники и вагонов, следующих транзитом через территорию Азербайджана.