Bakıda dünyada ilk tanker-muzey fəaliyyətə başlayır
Azərbaycanda qədim ənənələrə malik gəmiçiliyin inkişafının yeni dövrü Ümummilli lider Heydər Əliyev və onun layiqli davamçısı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin adı ilə bağlıdır. Məhz, ASCO – “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin müasir dənizçilik şirkəti kimi formalaşmasının və inkişafının əsasında Ulu öndərin hələ 1969-ci ilin iyulunda Azərbaycana rəhbər təyin ediləndən sonra həyata keçirdiyi məqsədyönlü siyasət dayanır. Bu siyasət günümüzdə də uğurla davam etdirilir.
Ölkəmizdə gəmiçiliyin inkişafı ilə yanaşı, dənizçilik ənənələrinin qorunması, tarixinin araşdırılıb öyrənilməsi və yaşadılması da daim diqqət mərkəzində saxlanılır. Son illər bu istiqamətdə “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-də (ASCO) bir sıra layihələr həyata keçirilib. Yerli və xarici arxivlər araşdırılıb, əldə edilən qiymətli sənədlər və eksponatların qorunması, gələcək nəsillərə ötürülməsi üçün mühüm işlər görülüb.
2018-ci idə Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi 160 illik yubileyini qeyd edib. Ölkəmizin qocaman şirkətlərindən olan, şanlı keçmişə malik Gəmiçiliyin 160 illik yubileyi çərçivəsində tarixi araşdırmalar əsasında elmi kitablar yazılıb, sənədli filmlər çəkilib.
Ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin dəstəyi ilə Azərbaycanda qədim tarixə malik dənizçiliyin keçmişini, bu gününü və gələcəyini özündə birləşdirən dünyada ilk tanker-muzey olan “Suraxanı” gəmi-muzeyinin ərsəyə gəlməsi isə bu sahədə atılan növbəti mühüm addımlardan biridir.
Muzey qismində “Suraxanı” tankerinin seçilməsi heç də təsadüfi deyil. Bu gəmi öz dövrü üçün ən iri və müasir tankerlərdən biri olub. Bir zamanlar Xəzərdə üzən “Suraxanı” gəmisi dünyanın ilk tankeri “Zoroastr”-la əsası qoyulan Azərbaycanın dənizlə neftdaşıma tarixində mühüm rol oynayıb. Uzunluğu 123.5 metr, dedveyti isə 4696 ton olan “Suraxanı” tankeri Xəzər dənizində 1957-ci ildən istismara verilən “Mühəndis A.Pustoşkin” tipli gəmidən biridir.
Son dövrlər Gəmiçiliyin tərkibində neft təmizləyici stansiya qismində istismar edilən “Suraxanı” tankerinin muzeyə çevrilməsi ilə bağlı qərar 2017-ci ildə verilib.
Tankerin muzey kimi fəaliyyət göstərməsi üçün gəmidə əsaslı təmir və yenidənqurma işləri həyata keçirilib. Bu məqsədlə ASCO-nun “Bibiheybət” Gəmi Təmiri Zavodu, eləcə də “Xəzər ” MMC-nin insan və texniki resursları səfərbər edilib. Gəminin gövdə və digər hissələrində təmir və yenidənqurma işlərinə ümumilikdə 2000-dən artıq yerli gəmi təmirçisi cəlb olunub.
“Suraxanı” tankerinin muzeyə çevrilməsi üçün Böyük Britaniya, Niderland, Türkiyə kimi gəmiçilik ənənələri olan ölkələrin bu sahədə böyük təcrübəsindən istifadə olunub. Gəmi-muzeyin beynəlxalq standartlara cavab verməsi məqsədilə 100-dən çox nüfuzlu xarici və yerli şirkətlə əməkdaşlıq edilib. Layihənin konsepsiya və dizaynını bu sahədə 90 illik təcrübəyə malik və bir çox uğurlu layihələrə imza atan Böyük Britaniyanın “Freeman XP” şirkəti təqdim edib. Dizaynın layihələndirilməsi isə dünyaca məşhur muzey, elm mərkəzləri, müxtəlif mövzulu pavilyonların hazırlanmasında peşəkarlığı ilə seçilən Niderlandın “Hypsos” şirkətinə həvalə olunub.
Muzeyin zallarında ən müasir texnoloji avadanlıqlardan istifadə edilməklə, bir sıra innovativ yenilikərə imza atılıb. Ziyarətçilər burada Xəzərin tarixi, Abşeronda neft hasilatı, gəmiçiliyin inkişafı, dünyada ilklərdən sayılan gəmilər, dəniz nəhəngləri, gəmiçiliyin ayrılmaz atributlarından olan naviqasiya alətləri, 5000 ilə yaxın tarixə malik dəniz düyünləri, gəmilərin istismarı zamanı istifadə edilən avadanlıqlarla yaxından tanışlıq imkanı qazanacaqlar.
Dünyada yeganə tanker-muzeyə səyahət qarşılanma zalından başlayır. Burada ziyarətçiləri kapitan və baş köməkçi qarşılayaraq, heyət üzvləri, onların vəzifələri barədə məlumatlandırırlar. Bu zal gəmilərdə təhlükəsizlik texnikası və insan həyatının xilasetmə avadanlıqlarına dair eksponatlarla da zəngindir.
“Yanalma və lövbər əməliyyatları zalı” əsas göyərtədən aşağı qatda yerləşir. Bu zalda lövbərin və zəncir mexanizminin gəmidəki rolu, yanalmanın prinsipləri barədə məlumatlar təqdim edilir. Burada xüsusi oyun manipulyatorları vasitəsilə yanalma əməliyyatını müstəqil şəkildə yerinə yetirmək də mümkündür. Zalda müxtəlif dəniz düyünləri haqqında məlumat almaq, kəndirlərdən istifadə etməklə düyünləri bağlamaq imkanı da yaradılıb.
İki hissədən ibarət “Xəzərin ruhu” zalında isə Xəzər və bütün Xəzər regionunun milyon illər əvvəldən müasir dövrümüzə qədərki inkişaf tarixi əks olunub. Eyni zamanda burada dünya tarixinin incisi Qobustana aid və ölkəmizdə qədim dənizçilik ənənələrinin mövcudluğunu sübuta yetirən bir çox maraqlı eksponatlarla da tanış olmaq imkanı var.
Azərbaycanda ilk olan unikal 360 dərəcəli ekranla ziyarətçilər nümayiş olunan videoda baş verənlərin birbaşa “iştirakçısı”na çevriləcəklər. Bununla da, qonaqlar Odlar yurdunun qədim və müasir tarixi ilə qeyri-adi formada tanış ola biləcəklər. Video zaldan çıxışda isə qonaqları XVIII-XX əsrlərə aid gəmiçiliklə bağlı unikal eksponatlara toxunmaq fürsəti gözləyir.
“Gəmilər və Gəmiçilik” zalında “Suraxanı” gəmisinin uzunluğu 5 metrə çatan ən xırda detallarına qədər dəqiq əks olunan modeli sərgilənir. Burada həmçinin bu tip gəmilər haqqında məlumatlar yerləşdirilib. Zalda nümayiş olunan videoda isə gəmi-muzeyin yaradılmasını, yerinə yetirilən təmir və yenidənqurma işlərinin miqyasını anbaan əks etdirən qeyri-adi kadrları görmək mümkündür. Bu zalda müasir Azərbaycanın, həmçinin dünyanın ən böyük gəmilərinin modelləri də sərgilənir.
“Naviqasiya və kommunikasiya” zalında ziyarətçilər gəmiçilikdə istifadə edilən günümüzə çatmış qədim və orta əsrlərə aid müxtəlif eksponatlarla, dünyaca üç məşhur dəniz mayakının modelləri ilə tanış olmaq imkanı qazanacaqlar. Burada xüsusi interaktivdən istifadə etməklə Morze əlifbası vasitəsilə məlumat ötürmək də mümkün olacaq. “Suraxanı” gəmi-muzeyi üçün yaradılmış naviqasiya masasında isə qonaqlar Xəzərdə üzən gəmilərin marşrutu, xarici kommunikasiya və naviqasiyaları ilə tanışlıq fürsəti əldə edəcəklər. Eyni zamanda zalda siqnal bayraqları və onların funksiyasının geniş auditoriya tərəfindən rahat mənimsənilməsi üçün xüsusi “bayraq interaktivi” yaradılıb.
“Yükdaşıma” zalında yük gəmilərinin təyinatı, konteyner daşınmasının xüsusiyyətləri barədə məlumat əldə etmək olar. Ziyarətçilər modeldən istifadə edərək, konteynerin yükləmə-boşaltma əməliyyatını həyata keçirə, dünyanın ən böyük konteynerdaşıyan gəmilərindən sayılan “OOCL Hong Kong”la tanış ola bilərlər. Burada müasir Ələt limanı, Bakı Gəmiqayırma Zavodunun maketləri və onların potensialları da nümayiş etdirilir. “Oil Wall”-“Neft stendi” instalyasiyasında Xəzər neftinin tarixi, interaktiv oyun vasitəsilə isə neftin yüklənməsi-boşaldılması əməliyyatı müxtəlif üsullarla təqdim olunur.
“Dəyərlərdə həmrəylik, inkişafa sadiqlik” zalında Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyinin 160 illik şanlı və zəngin tarixinə səyahət imkanı olacaq. Burada həmçinin Böyük Vətən müharibəsi illərində, eləcə də 1990-cı ilin 20 Yanvar hadisələri zamanı Azərbaycan dənizçilərinin yazdıqları qəhrəmanlıq salnaməsi yer alıb. Zalda Ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyinin inkişafında göstərdiyi misilsiz xidmətləri əks etdirən interaktiv kitab mövcuddur. Ziyarətçilər burada ölkəmizin milli sərvəti olan Gəmiçilik və dövlət arasında sarsılmaz bağları əks etdirən lövhə, “Qarabağ Azərbaycandır”! və Prezident İlham Əliyevin dənizçilik sahəsində həyata keçirdiyi irimiqyaslı layihələri əks etdirən info-monitorla da tanış ola biləcəklər.
Maşın şöbəsində gəminin “ürəyi” sayılan baş mühərrik, köməkçi mühərriklər, nasoslar, bir sözlə gəmini hərəkətə gətirən qurğular illər öncəki formalarında nümayiş edilir. Burada VR (virtual reallıq) eynəkləri ilə ziyarətçilər ötən əsrin ortalarına səyahət edərək maşın şöbəsində çalışan heyətin gündəlik iş həyatı ilə yaxından tanış olacaqlar.
“Dənizçilər qalereyası”nda isə ziyarətçiləri əfsanəvi dənizçilərlə, “Suraxanı” gəmi heyətinin ötən əsrin 60-cı illərinə aid orijinal vəziyyətdə rekonstruksiya edilmiş kayutlar, kambuz kimi məişət otaqları ilə tanışlıq gözləyir. Burada həmçinin on illər öncə “Suraxanı” tankerində istifadə olunan məişət avadanlıqları və əşyaları da görmək mümkündür.
“Suraxanı” gəmisinin idarə edilməsi üçün vacib postlardan olan kapitan körpüsü, naviqasiya və radio otaqları da illər öncəki orjinal vəziyyətinə uyğun rekonstruksiya edilib. Burada tankerin idarə olunması və XX əsrin ortalarına aid bütün avadanlıqları görmək mümkündür.
Tanker-muzeyin maraqlı ekspozisiyalarından biri isə malakofauna, mərcanların və digər flora və fauna nümunələrinin sərgiləndiyi guşədir. Okean və dənizlərdən yığılan kolleksiya ziyarətçilərin böyük marağına səbəb olacaq.
Muzeyin ərazisində restoran da fəaliyyət göstərir. Restoranda milli mətbəx və dəniz məhsullarından hazırlanmış təamlardan dadmaq mümkündür.
Dünyada ilk tanker-muzeyin Bakıda fəaliyyət göstərməsi yerli sakinlər və gündən-günə artan turistlərə Xəzərin və ölkəmizdə Gəmiçiliyin tarixi, qəhrəman dənizçilərimizin rəşadətli əməyi ilə yaxından tanış olmaq imkanı qazandıracaq. “Suraxanı” gəmi-muzeyi qədim dənizçilik ənənələrinə malik müasir Azərbaycanın keçmişi ilə gələcəyi arasında körpü rolunu oynayacaq. Eyni zamanda bu muzey tarixilik və müasirliyi özündə sintez edən paytaxt Bakımızın yeni simvollarından birinə çevriləcək.
Muzey yaxın günlərdə ziyarətçilərin üzünə açılacaq və bununla bağlı ictimaiyyətlə əvəlcədən məlumat veriləcək.
Onu da qeyd edək ki, şəhid ailələri, Vətən müharibəsi iştirakçılarının ailələrinə giriş ödənişsiz olacaq.

The world’s first tanker museum opens in Baku
In Azerbaijan, a new period in the development of shipping, which has ancient traditions, is associated with the name of the national leader Heydar Aliyev and his worthy successor, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev. It was the purposeful policy of the national leader, implemented after he was appointed the head of Azerbaijan in July 1969, that contributed to the formation and development of ASCO – Azerbaijan Caspian Shipping CJSC, as a shipping company. Today, this policy is continued successfully.
Along with the development of shipping in our country, great attention is paid to the preservation of the traditions of seafaring, as well as to the study and development of its history. In recent years, the Azerbaijan Caspian Shipping Company (ASCO) has implemented a number of projects in this area. Local and foreign archives have been investigated, important work was implemented to preserve and transfer the received valuable documents and exhibits to future generations.
In 2018, the Azerbaijan Caspian Shipping Company – one of the oldest enterprises in our country with a glorious history, celebrated its 160th anniversary. Within the frame of the anniversary celebration, there were written scientific books and documentaries based on historical research.
Another significant step in this area is the creation of the world’s first tanker museum – a museum on the ship Surakhany. The museum, created with the support of the head of state, Mr. Ilham Aliyev, combines the past, present, and future of seafaring with ancient history.
It was not a random choice to create the museum in the tanker Surakhany. This vessel was one of the largest and most modern tankers of its time. Sailing through the waters of the Caspian Sea, the Surakhany ship played an important role in the history of Azerbaijan’s oil transportation by sea, which began with the world’s first tanker named Zoroaster. The tanker Surakhany with a length of 123.5 meters and a deadweight of 4696 tons belongs to the type of ship “Engineer A. Pustoshkin”, launched for the first time in the Caspian Sea in 1957. Until recently, the tanker was used as an oil refinery station of the Shipping. In 2017, it was decided to turn the vessel into a museum.
To become a museum, the ship underwent a major overhaul and reconstruction work. For this purpose, the human and technical resources of the ASCO Bibi-Heybat Ship Repair Yard and Khazar LLC were mobilized. More than 2000 shipwrights were involved in the repair and reconstruction of the hull and other parts of the ship.
The experience of such countries as Great Britain, the Netherlands, and Turkey, which have ancient traditions of shipping, was also applied. In order to meet international standards, ASCO cooperated with more than 100 influential foreign and local companies. The British company Freeman XP presented the concept and design of the project. Having implemented many successful projects, this company has 90 years of experience in this field. The Dutch company Hypsos, which is distinguished by its professionalism in the design of world-famous museums, scientific centers, and various-themed pavilions, was responsible for the project design.
There have been applied various innovative solutions in the halls of the museum. Here, visitors will get acquainted with the history of the Caspian Sea, oil production in Absheron, the development of shipping, ships considered to be one of the first in the world, sea giants, navigation facilities that are integral attributes of shipping, nautical knots with a history of about 5000 years, as well as equipment used to operate ships.
The journey through the world’s only museum tanker begins from the reception hall. Here, the captain and his first mate greet visitors and provide them information about the ship’s crew members and their duties. The hall also contains exhibits that allow guests to get acquainted with safety and rescue equipment on ships.
The Mooring and Anchoring Operations Hall is located on the tier below the main deck. The hall displays information on the role of the anchoring device and chain on the ship and the principles of mooring. On a special game manipulator located in this hall, one can also dock the ship. In this hall, guests of the museum can learn about nautical knots and try to tie a knot on the ropes.
The Spirit of the Caspian hall, which consists of two parts, reflects the history of the development of the Caspian Sea and the entire Caspian region from a million years ago until today. At the same time, the hall displays many interesting exhibits related to Gobustan – the pearl of world history, confirming the existence of ancient traditions of navigation in our country.
Moreover, the first unique 360-degree screen in Azerbaijan provides visitors with the opportunity to become direct “participants” in what is happening on the video. Thus, guests go through the ancient and modern history of the Land of Fire in an unusual way. Upon leaving the video room, visitors can touch the unique exhibits related to the shipping of the 18th-20th centuries.
The Ship and Shipping hall exhibits a model of the tanker Surakhany. The model is 5 meters long and demonstrates the ship down to the smallest details. The hall also presents information about ships of this type. Here, one can watch a video describing the process of creating the museum ship and showing unusual footage that reflects all the moments of large-scale repair and restoration work. Besides, the hall displays models of the largest ships in the world.
Visiting the Navigation and Communication hall, guests will get acquainted with various exhibits that were used in navigation in ancient times and the Middle Ages. They will also see three models of lighthouses known throughout the world. A special interactive installed in the hall lets send information using Morse code. On the navigation table, created for the museum ship Surakhany, visitors will learn about the routes, external communications, and navigation of ships sailing in the Caspian. Also, a special “Flag” interactive will help a wide audience to study signal flags and their functions easily.
Going through the Cargo Transportation hall, visitors will better know about the purpose of cargo ships and the peculiarities of container transportation. Using the model located here, one can carry out loading and unloading operations and get acquainted with one of the world’s largest container ships “OOCL Hong Kong”. There are also models of the modern port of Alat and the Baku Shipyard in the hall. The Oil Wall stand displayed here shows the history of the Caspian oil. The hall includes the interactive game on the different ways of carrying out loading and unloading operations.
In the hall named Solidarity in Values and Commitment to Development, the visitors of the museum will make a journey into the 160-year-old glorious and rich history of the Azerbaijan Caspian Shipping Company.
This hall of the museum displays the chronicle of the heroism of Azerbaijani sailors during the Great Patriotic War and the tragic events of January 20, 1990. Also, the interactive book presented here reflects the invaluable merits of the national leader Heydar Aliyev in the development of the Azerbaijan Caspian Shipping Company. Also, visitors will see a board reflecting the unbreakable ties of the Shipping Company, considered a national treasure, and the state, a board “Karabakh is Azerbaijan!”, as well as an info-monitor reflecting large-scale projects implemented by President Ilham Aliyev in the field of seafaring.
The engine room demonstrates the “heart” of the ship – the main engine, as well as the auxiliary engine, pumps – the devices that set the ship in motion. These exhibits are presented in a way similar to what they looked like many years ago. Here, wearing VR (virtual reality) headset, visitors can travel back to the middle of the last century and experience the daily work routine of the crew members in the engine room.
The next comes the Gallery of Sailors. It demonstrates legendary sailors, as well as the reconstructed cabins of the crew members and the galley of the ship Surakhany, which look exactly the same as they were in the 60s. Here one can also see household appliances and items that were used on the Surakhany tanker.
The captain’s bridge, radio and navigation room, which are important posts for operating the ship Surakhany, have also been reconstructed to their original state. In this part of the museum, visitors can see the operating and all other equipment of the tanker dating back to the middle of the 20th century.
One of the interesting expositions of the museum tanker is a corner exhibiting malacofauna, corals, and other flora and fauna specimens. The collection, assembled from oceans and seas, will arouse great interest among visitors.
The museum also has a restaurant where visitors can taste both national cuisine and seafood dishes.
The opening of the world’s first museum tanker in Baku will provide local residents and the growing number of tourists with the opportunity to learn the history of the Caspian Sea and shipping in our country, the heroic work of our brave sailors. The museum tanker Surakhany will play the role of a bridge connecting the past and the future of Azerbaijan Shipping Company with ancient traditions of seafaring. At the same time, this museum will turn into one of the new symbols of our capital Baku that uniquely combines history and modern time.