ASCO tullantıların ekologiyaya mənfi təsirlərinin minimuma endirilməsini diqqətdə saxlayır
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC (ASCO) gəmilərin istismarı və sahil obyektlərinin fəaliyyəti nəticəsində yaranan maye və bərk tullantıların su mənbələrinə, qrunta və havaya ekoloji mənfi təsirlərinin minimuma endirilməsini daim diqqətdə saxlayır. Əməliyyatlar zamanı ətraf mühitə zərərin vurulmaması üçün mövcud imkanlar daxilində zəruri qabaqlayıcı tədbirlər görülür.
2020-ci ilin nəticələrinə görə, ASCO gəmilərindən 102,53 m³ plastmas, 808,97 m³ qida qalığı, 659,52 m³ məişət tullantısı (kağız-karton, əski, şüşə, metal və s), 113,755 m³ istismar tullantısı, 5,359 m³ elektron tullantı, 77 m³ neft qalığı, 5542 m³ döşəməaltı lyal sular, 98393,8 m³ məişət təsərrüfat çirkab su bağlanmış müqavilələr əsasında təcrübəli mütəxəssislərə və texniki resurslara malik sertifikasiyalı qurumlara təhvil verilməklə ərazilərimizdən kənarlaşdırılıb.
Bu dövrdə ASCO-nun sahil obyektləri üzrə 159,8 m³ çən dibində formalaşmış neftli şlam, 10,119 ton yanmış qəlib qumu, 1473,15 ton abraziv (gəmi gövdəsindən çıxan pas-boya-çınqıl-qum qarışığı), 75428,84 ton məişət çirkab suyu, 1308 ton neftli döşəməaltı-lyal su, 175,755 ton sürtgü yağı, 4968,502 m³ məişət tullantısı (kağız-karton, taxta, əski, şüşə, metal, butulka və s), 1352,2 m³ qida qalığı, 315,2 m³ polimer əsaslı və plastmas tullantı, 126,31 m³ yağlı və neftli tullantı, 117,85 m³ müxtəlif rezin tullantı, 43 ədəd akkumulyator və halvanik element, 663 ,04 m³ istismar tullantı, 15,408 m³ elektron tullantı, 8,57 m³ tibbi tullantı aidiyyatı üzrə təhvil verilib.
Bundan başqa, qeyd edilən dövrdə Dənizkənarı Milli Park və Cəmiyyətin sahil fəaliyyət akvatoriyaları səthindən 64,37 m³ müxtəlif ölçülü əşya yığılıb təhvil verilib.
Ötən il ümumilikdə 1866,106 ton silinmiş qara metal, 17, 965 ton əlvan metal isə təkrar emala göndərilib.

ASCO pays attention to reducing to a minimum the negative ımpact of emissions on the environment
Azerbaijan Caspian Shipping CJSC (ASCO) constantly pays attention to minimizing the environmentally negative impact of liquid and solid emissions resulting from the operation of ships and coastal facilities on water sources, soil and atmosphere. During operations, the ASCO takes necessary preventive measures within its own capabilities.
According to the results of 2020 year period, 102,53 m³ of plastic, 808,97 m³ of food waste, 659,52 m³ of household waste (rags, paper-cardboard, glass, metal and other waste), 113,755 m³ of operational waste, 5,359 m³ of electronic waste, 77 m3 of sludge and oil residues, 5542 m³ of bilge water, 98393,8 m³ of wastewater generated at ASCO ships and territories, were disposed, on the basis of an agreement, to experienced professionals and certified institutions with technical resources.
During this period, 159,8 m³ of oil sludge formed at the bottom of the tanks, 10,119 tons of burnt mold sand, 1473,15 tons of abrasive (a mixture of rust, paint, gravel and sand removed from the ship’s hull), 75428,84 tons of wastewater, 1308 tons of bilge oil-containing water, 175,755 of lubricating oil, 4968,502 m³ of household waste (paper and cardboard, wood, rags, glass, metal, bottles, etc.), 1352,2 m³ of food waste, 315,2 m³ of polymer and plastic waste, 126,31 m³ of oily and oil-containing waste, 117,85 m³ of various rubber waste, 43 batteries and galvanic cells, 663 ,04 m³ of operational waste, 15,408 m³ of electronic waste, 8,57 m³ of medical waste generated at coastline structures of ASCO were disposed of in a similar way.
ASCO has also disposed 64,37 m³ of objects of various sizes collected during the indicated period from the surface of the waters of the National Seaside Park and the area of coastal activities of the Company
In general, in 2020, 1866,106 tons of ferrous scrap metal and 2.19 non-ferrous metal were sent to recycling.