Türkiyənin İstanbul şəhərində Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutunun (TBNM) inkişafına dair İşçi Qrupunun iclası işinə başlayıb.
Toplantıya rəhbərlik edən “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) sədr müavini Fərhad Quliyev əvvəlcə iştirakçılara sentyabrın 27-dən Ermənistan Silahlı Qüvvələrinin Azərbaycana qarşı hücumları, dinc sakinlərin həlak olmasına səbəb olan təxribatları barədə geniş məlumat verib.
Fərhad Quliyev xüsusi diqqətə çatdırıb ki, hazırda Azərbaycan regionda çox sayda mühüm layihələr həyata keçirir və bu layihələrdə Azərbaycanın qonşu dövlətləri, strateji müttəfiqləri yaxından iştirak edir, Ermənistan isə layihələrdən kənarda qalır. Bununla əlaqədar, təxribat və terror işləri çərçivəsində Ermənistan Azərbaycanda mühüm infrastruktur obyektlərini də atəşə məruz qoyur. Belə ki, ölkəmizin Mingəçevirdə yerləşən ən böyük su elektrik stansiyasına və Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft kəmərinə hədəflənən raketlər, onlardan bir neçə metr kənara düşüb və xoşbəxtlikdən partlamayıb. Bu tipli terror mahiyyətli təxribatlar Azərbaycanın iştirakçısı olduğu bir sıra beynəlxalq layihələrə, o cümlədən Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutuna təhlükə yaradır, eləcə də bu layihələrin iştirakçısı olan tərəfdaş dövlətlər və şirkətlər üçün də risk və təhlükəyə səbəb olur. Bu səbəbdən Ermənistanın mülki əhali və strateji infrastruktura qarşı terroru dayandırmağa, beynəlxalq hüququn tələblərini, o cümlədən BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrini icra etməyə çağırılması mühümdür.
İclasda “Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu” Beynəlxalq Assosiasiyası Hüquqi Şəxslər Birliyinin 2020-ci ilin 9 ayı üzrə fəaliyyətinin yekunları, sözügedən müddətdə TBNM üzrə daşınma planının nəticələri, Şərq-Qərb istiqamətində konteyner qatarlarının keçmə müddəti və əks istiqamətdə tək və qrup daşımalarınının təhlili, Xəzər dənizinin limanları arasında (Aktau, Bakı (Ələt)) fider gəmilərin iştirakı ilə birbaşa beynəlxalq dəmir yolu və su nəqliyyatında konteyner hərəkətinin təşkili haqqında 25 iyun 2019-cu il tarixli Sazişə dəyişikliklər barədə müzakirələr aparılıb. Bundan başqa, Türkiyə/Avropa ölkələrindən Qazaxıstan/Orta Asiya ölkələri istiqamətində fider gəmilərdən istifadə olunaraq konteynerlərin daşınmasının təşkili üzrə görülən işlər barədə hesabat dinlənilib. TBNM boyunca bəzi məhsulların daşınması üçün tarif şərtlərinin təsdiqi ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Müzakirələrdə Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutunun potensialından səmərəli istifadə edilməsinin, bu marşruta yük axınının cəlbinin zəruriliyi vurğulanıb. Toplantıda dəhlizin rəqabət qabiliyyətinin daha da artırılması, yarana biləcək çətinliklərin aradan qaldırılması məsələləri də diqqət mərkəzində olub.
Qeyd edək ki, Azərbaycan, Türkiyə, Gürcüstan, Qazaxıstan, Ukrayna və Polşanın əlaqədar qurumlarının qatıldığı iki günlük toplantıda ölkəmizi “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC, “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC, “Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı” QSC, “Bakı Hövsan Beynəlxalq Ticarət Dəniz Limanı” ASC-nin nümayəndələri təmsil edirlər.

Meeting of the Working Group on the Development of the Trans-Caspian International Transport Route (TITR) Started in Istanbul
Istanbul, Turkey hosts the meeting of the Working Group on the Development of the Trans-Caspian International Transport Route (TITR).
Deputy Chairman of the Azerbaijan Caspian Shipping Company (ASCO) Farkhad Guliyev chaired the meeting. In his speech, first, he provided extensive information about the attacks of the Armenian armed forces on Azerbaijan started on September 27 and their provocations, which resulted in the death of civilians. Farhad Guliyev stressed that currently Azerbaijan is implementing a number of important projects in the region. Azerbaijan’s neighboring countries and strategic allies are actively involved in this projects while Armenia remains aside. In this regard, by implementing its provocative and terrorist actions, Armenia strikes at important infrastructure facilities of Azerbaijan. Thus, missiles aimed at the country’s largest Mingechevir hydroelectric power station and the Baku-Tbilisi-Jeyhan oil pipeline fell a few meters away and, fortunately, did not explode. Such terrorist provocations pose a threat to a number of international projects in which Azerbaijan participates, including the Trans-Caspian International Transport Route, and also create risks and dangers for partner countries and companies involved in these projects. Therefore, it is important to call on Armenia to end terror against the civilian population and strategic infrastructure, to comply with the requirements of international law, including the UN Security Council resolutions.
The meeting discussed the results of the activities of the Association of Legal Entities of the International Association “Trans-Caspian International Transport Route” for 9 months of 2020, the results of the transport plan along the TITR for this period, the transit time of container trains in the East-West direction and analysis of single and group traffic in the opposite direction, as well as amendments to the Agreement of June 25, 2019 on the organization of container traffic in international rail and water transport with the participation of feeder ships between the ports of the Caspian Sea (Aktau, Baku (Alat)). In addition, a report on the work done to organize the transportation of containers by feeder ships from Turkey / European countries to Kazakhstan / Central Asian countries was heard. The participants also exchanged their views regarding the approval of tariff conditions for the transportation of goods via TITR.
During the discussions, the need of effective usage of the Trans-Caspian International Transport Route’s potential and attraction of freight traffic to this route was emphasized. At the meeting, attention was also paid to issues of further increasing the competitiveness of the corridor and overcoming possible difficulties.
It should be noted that at the two-day meeting, which is attended by the relevant institutions of Azerbaijan, Turkey, Georgia, Kazakhstan, Ukraine and Poland, our country is represented by Azerbaijan Caspian Shipping Company, Azerbaijan Railways CJSC, Baku International Sea Trade Port CJSC, and Baku Hovsan International Sea Trade Port.