Dənizçilər qanvermə aksiyasında böyük həvəslə iştirak ediblər
Koronavirus pandemiyası ilə əlaqədar ölkədə xüsusi karantin rejiminin tətbiq olunduğu müddətdə Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın talassemiya və hemofiliya, eləcə də leykoz xəstəliyindən əziyyət çəkən uşaqlar üçün qan ehtiyatı yaradılması təşəbbüsünə “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (ASCO) dənizçiləri də qoşulublar. Karantin rejiminin tələblərinə uyğun təşkil olunan qanvermə aksiyasında ASCO-nun sədri Rauf Vəliyev də iştirak edib.
ASCO-n Sosial inkişaf və nəqliyyat şöbəsinin təşkilatçılığı ilə keçirilən aksiya “Zığ” Gəmi Təmiri və Tikintisi Zavodunda baş tutub.
Həkim hemotoloqlar hər bir donorun sağlamlığını əvvəlcədən müəyyən edərək qan götürüb. Toplanan donor qanları Səhiyyə Nazirliyinin Mərkəzi Qan Bankına təhvil verilib.
Aksiyada dənizçilər böyük həvəslə iştirak ediblər. Könüllü qan verənlər bunun xeyirxah və savab iş olduğunu diqqətə çatdıraraq, belə aksiyalarda yaxından iştirak etməyin vətəndaşlıq borcu olduğunu bildiriblər.
Qeyd edək ki, ASCO bu nəcib aksiyada artıq dörd ildir ki, iştirak edir. Hər il 250-dən çox əməkdaş aksiyanın iştirakçısına çevrilir.

The Sailors Actively Participated in the Blood Donation Campaign
Sailors of the Azerbaijan Caspian Shipping CJSC (ASCO) have joined the initiative of the First Vice President of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva to create a blood bank for children suffering from thalassemia and hemophilia, as well as leukemia, carried out during a special quarantine regime introduced in the country in connection with coronavirus pandemic. ASCO Chairman Rauf Valiev also took part in a blood donation campaign organized in accordance with the requirements of the quarantine regime.
The action, organized by the ASCO Department of Social Development and Transport, was held at the “Zigh” Ship Repair and Construction Yard.
Before blood sampling, hematologists checked the health status of each patient. The collected donated blood was given to the Central Blood Bank of the Ministry of Health.
The sailors took part in the action with great enthusiasm. Volunteers who donated blood noted that it was their civic duty to take part in such a worthy and good deed.
It should be noted that ASCO has been participating in this noble action for four years. Each year, more than 250 employees join the campaign.