“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-də (ASCO) rəhbər şəxslər, bütün gəmilərə təhkim olunmuş hamiyəçi kapitan və mexaniklərin iştirakı ilə ötən ilin yekunlarına və IV rübə dair “Təhlükəsizlik Günü” keçirilib.
Tədbirdə Keyfiyyət, sağlamlıq, əməyin təhlükəsizliyi və ətraf mühitin mühafizəsi departamentinin (KSƏTƏMM) rəisi Ələkbər Əzizli geniş təqdimat ilə çıxış edib. O, ötən il dünya gəmiçiliyində qeydə alınan hadisələrə nəzər salıb, onların başvermə səbəblərindən danışıb.
Daha sonra 2019-cu ilin IV rübündə ASCO-da qeydə alınmış hadisələrin təsviri verilib. Təhlükəsizlik, yanğın və ekologiya üzrə ümumi nöqsanlar diqqətə çatdırılıb, idarələr üzrə təkrarlanan nöqsanlarla bağlı məruzələr dinlənilib. ASCO və struktura daxil olan donanmalarda keçirilmiş xarici və daxili auditin nəticələri, ötən ilin IV rübündə “Təhlükəsizliyin Keyfiyyətli İdarəedilməsi Sistemi”ndə (TKİS) edilmiş dəyişikliklər, donanmalar və idarələrdə 2019-cu ilin IV rübü üzrə KSƏTƏMM və Tibbi müayinə statistikası ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Toplantıda “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-də təhlükəsizliklə bağlı keçirilən SƏTƏM təlimləri və onların əhəmiyyəti haqqında da ətraflı məlumat verilib. Bildirilib ki, maarifləndirmə hesabına hadisələrin sayında azalma qeydə alınıb.
Tədbirdə 2019-cu ildə görülən işlərlə yanaşı, 2020-ci ildəki hədəflər də diqqət mərkəzində olub.
“Təhlükəsizlik Günü”ndə IV rüb ərzində əmək fəaliyyəti zamanı bütün təhlükəsizlik qaydalarına əməl edən ASCO-nun müxtəlif strukturlarında çalışan əməkdaşlara xüsusi hədiyyələr verilib.

Safety Day was held at ASCO
Azerbaijan Caspian Shipping Company (ASCO) held a Safety Day dedicated to the results of 2019 and IV quarter. The event was organized with the participation of management representatives, as well as captains and mechanics of all ships.
Alekber Azizli, Head of the Department of Health, Safety and Environment (HSE), made an extensive presentation at the event. He spoke about the incidents recorded in world shipping for the previous year, and named the main causes of their occurrence.
Main shortcomings in provision of safety, including fire and environmental safety were presented. Also, reports on recurring shortcomings per departments were made. The participants exchanged their views on results of internal and external audit conducted in ASCO and its fleets, as well as regarding changes introduced in the “Quality Security Management System” (QSMS) during IV quarter of last year. The state of HQSE provision in the fleets and departments and the statistics of medical examinations for the IV quarter of 2019 were also considered.
Extensive information about the trainings on safety held at the Azerbaijan Caspian Shipping CJSC, as well as their significance was provided during the event. It was noted that due to educational activities, a decrease in the number of incidents was observed.