Qazaxıstanda Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat marşrutu ilə bağlı iclas keçirilib
Qazaxıstanın Almatı şəhərində “Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat  Marşrutu”nun inkişafı üzrə işçi qrupunun və “Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu” Beynəlxalq Assosiasiyası Hüquqi Şəxslər Birliyinin ümumi yığıncağının cari ildə ilk iclası keçirilib.
Azərbaycan, Türkiyə, Qazaxıstan, Gürcüstan, Ukrayna, Gürcüstan, Rumıniya, Çindən olan dənizçilik, dəmir yolu idarələri, liman və logistika şirkətlərinin təmsilçilərinin qatıldığı iki günlük toplantıda  “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-ni (ASCO) qurumun sədri Rauf Vəliyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti təmsil edib.
Görüşdə  “Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu” (TBNM) Beynəlxalq Assosiasiyası (BA) Hüquqi Şəxslər Birliyinin (HŞB) 2019-ci il üzrə fəaliyyətinin yekunlarına dair hesabatı; “TBNM” BA HŞB-nin İdarə Heyətinin tərkibinin təsdiqlənməsi; TBNM üzrə 2020-ci il üçün daşınma həcminin təsdiqlənməsi; TBNM” BA HŞB-nin 2019-cu ildəki maliyyə-təsərrüfat fəaliyyətinin auditi üçün audit şirkətinin seçilməsi və təsdiq edilməsi; “TBNM” BA HŞB-nin 2020-ci il üçün büdcəsinin təsdiq edilməsi;  “TBNM” BA HŞB-nin 2020-ci il üçün marketinq üzrə tədbirlər planının təsdiq edilməsi; “Anaklia İnkişaf Konsorsiumu” MMC-nin “TBNM” BA HŞB-nin assosiativ üzvlərinin siyahısından çıxarılması; “Xi’an Continental Bridge International Logistics Co., Ltd.” (Çin), “Aktau Sea North Terminal LLP” (Qazaxıstan) “TBNM” BA HŞB assosiativ üzvləri sırasına daxil olunması; TBNM üzrə 2020-ci il üçün tarif şərtlərinin təsdiqlənməsi kimi məsələlər müzakirə olunub.
Müzakirələrdə Beynəlxalq Transxəzər Nəqliyyat Marşrutun potensialından səmərəli istifadə edilməsinin, bu marşruta yük axınının cəlb edilməsinin zəruriliyi vurğulanıb. Bildirilib ki, bu marşrut üzrə daşımaların effektivliyinin artırılması və qarşılıqlı əlaqələndirmə işlərinin operativliyinin artırılması üçün böyük potensial mövcuddur. Dəhlizin daha da inkişafı üçün iştirakçı ölkələr tərəfindən ardıcıl tədbirlər görülür.

Kazakhstan hosted the meeting on Trans-Caspian International Transport Route was held in Kazakhstan
The first meeting of the working group on development of the Trans-Caspian International Transport Route and A General Meeting of the Association of Legal Entities of the International Association “Trans-Caspian International Transport Route” took place in Almaty, Kazakhstan.
Rauf Veliyev, Chairman of the Azerbaijan Caspian Shipping Company (ASCO), participated at the two-day meeting attended by delegates of shipping, railway services, port and logistics companies from Azerbaijan, Turkey, Kazakhstan, Georgia, Ukraine, Georgia, Romania, China.
The following issues were discussed at the meeting: the 2019 activity report of the Association of Legal Entities (ALE) of the International Association (IA) “Trans-Caspian International Transport Route (TCITR)”; Approval of the Board members of ALE of the International Association “TCITR”; Approval of TCITR transportation volume for 2020; Selection and approval of an audit company to audit the 2019 financial and economic activities of the ALE of the International Association TCITR; Approval of ALE of the International Association TCITR Budget for 2020; Approval of the Marketing Action Plan of ALE of the International Association TCITR for 2020; Removal from the list of the associate members of ALE of international association TCITR the “Anaklia Development Consortium” LLC ; Include into the list of associate members of ALE of international association TCITR the Xi’an Continental Bridge International Logistics Co., Ltd. (China), Aktau Sea North Terminal LLP (Kazakhstan); approval of TCITR tariff terms for 2020.
The discussions highlighted the need to effectively use the potential of the Trans-Caspian International Transport Route and to attract more transportations through this route. The potential of increasing efficiency of transportations and effectiveness of interconnection through this route were particularly emphasized during the discussions. Participating countries make constant efforts to further develop the corridor.