Qazaxıstanda Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat marşrutu ilə bağlı iclas keçirilib
Qazaxıstanın Almatı şəhərində “Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu”nun inkişafı üzrə işçi qrupunun və “Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu” Beynəlxalq Assosiasiyası Hüquqi Şəxslər Birliyinin ümumi yığıncağının cari ildə ilk iclası keçirilib.
Azərbaycan, Türkiyə, Qazaxıstan, Gürcüstan, Ukrayna, Gürcüstan, Rumıniya, Çindən olan dənizçilik, dəmir yolu idarələri, liman və logistika şirkətlərinin təmsilçilərinin qatıldığı iki günlük toplantıda “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-ni (ASCO) qurumun sədri Rauf Vəliyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti təmsil edib.
Görüşdə “Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu” (TBNM) Beynəlxalq Assosiasiyası (BA) Hüquqi Şəxslər Birliyinin (HŞB) 2019-ci il üzrə fəaliyyətinin yekunlarına dair hesabatı; “TBNM” BA HŞB-nin İdarə Heyətinin tərkibinin təsdiqlənməsi; TBNM üzrə 2020-ci il üçün daşınma həcminin təsdiqlənməsi; TBNM” BA HŞB-nin 2019-cu ildəki maliyyə-təsərrüfat fəaliyyətinin auditi üçün audit şirkətinin seçilməsi və təsdiq edilməsi; “TBNM” BA HŞB-nin 2020-ci il üçün büdcəsinin təsdiq edilməsi; “TBNM” BA HŞB-nin 2020-ci il üçün marketinq üzrə tədbirlər planının təsdiq edilməsi; “Anaklia İnkişaf Konsorsiumu” MMC-nin “TBNM” BA HŞB-nin assosiativ üzvlərinin siyahısından çıxarılması; “Xi’an Continental Bridge International Logistics Co., Ltd.” (Çin), “Aktau Sea North Terminal LLP” (Qazaxıstan) “TBNM” BA HŞB assosiativ üzvləri sırasına daxil olunması; TBNM üzrə 2020-ci il üçün tarif şərtlərinin təsdiqlənməsi kimi məsələlər müzakirə olunub.
Müzakirələrdə Beynəlxalq Transxəzər Nəqliyyat Marşrutun potensialından səmərəli istifadə edilməsinin, bu marşruta yük axınının cəlb edilməsinin zəruriliyi vurğulanıb. Bildirilib ki, bu marşrut üzrə daşımaların effektivliyinin artırılması və qarşılıqlı əlaqələndirmə işlərinin operativliyinin artırılması üçün böyük potensial mövcuddur. Dəhlizin daha da inkişafı üçün iştirakçı ölkələr tərəfindən ardıcıl tədbirlər görülür.

В Казахстане прошла встреча по Транскаспийскому международному транспортному маршруту
В городе Алматы, Казахстан прошла первая встреча текущего года рабочей группы по развитию «Транскаспийского морского транспортного маршрута» и Международной ассоциации объединения юридических лиц «Транскаспийского международного транспортного маршрута».
Во время двухдневной встречи, к которой присоединились представители морских, железнодорожных, портовых и логистических учреждений и компаний из Азербайджана, Турции, Казахстана, Грузии, Украины, Румынии и Китая, ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» (ASCO) представляла делегация во главе с председателем Рауфом Валиевым.
На встрече был обсужден ряд вопросов, включая следующие: отчет по итогам 2019 года Международной ассоциации (МА) объединения юридических лиц (ОЮЛ) «Транскаспийского международного транспортного маршрута» (ТМТМ); подтверждение состава Совета директоров МА ОЮЛ «ТМТМ»; утверждение объема перевозок ТМТМ на 2020 год; выбор и утверждение аудиторской компании для проверки финансово-хозяйственной деятельности МА ОЮЛ «ТМТМ» за 2019 год; утверждение бюджета МА ОЮЛ «ТМТМ» на 2020 год; утверждение маркетингового плана действий МА ОЮЛ «ТМТМ» на 2020 год; исключение ООО «Консорциум развития Анаклиа» из списка ассоциативных членов МА ОЮЛ «ТМТМ»; предоставление ассоциативного членства в МА ОЮЛ «ТМТМ» таким компаниям как “Xi’an Continental Bridge International Logistics Co., Ltd.” (Китай), “Aktau Sea North Terminal LLP” (Казахстан); утверждение тарифных условий по ТМТМ на 2020 год.
На обсуждениях была подчеркнута важность эффективного использования потенциала Транскаспийского международного транспортного маршрута, привлечения грузопотока на данный маршрут. Отмечено наличие большого потенциала для повышения как эффективности перевозок по данному маршруту, так и оперативность работ для взаимной координации. Страны-участницы предпринимают последовательные меры для дальнейшего развития коридора.