XDND-nin 70 illiyi və qarşıdan gələn bayramlar münasibətilə təntənəli mərasim keçirilib
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) Xəzər Dəniz Neft Donanmasının 70 illik yubileyi, 31 dekabr Dünya Azərbaycanlıların Həmrəylik Günü və Yeni ilin gəlişi münasibəti ilə təntənəli mərasim keçirilib.
Əvvəlcə Xəzər Dəniz Neft Donanmasına (XDND) həsr olunmuş film nümayiş etdirilib. Filmdə XDND-nin yaranması, Azərbaycanda açıq dənizdə ilk dəfə neftin çıxarılmasında neftçilərlə yanaşı, dənizçilərin göstərdikləri qəhrəmanlıq, qazanılmış uğurlar əks olunub.
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin sədri Rauf Vəliyev tədbir iştirakçılarını həm XDND-nin yaranmasının 70 illiyi, həm 31 dekabr Dünya Azərbaycanlıların Həmrəylik Günü, həm də qarşıdan gələn 2020-ci il münasibəti ilə təbrik edib.
Rauf Vəliyev bildirib ki, son iki il ASCO üçün xüsusilə əlamətdar olub. Belə ki, ötən il Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyinin 160, bu il isə Xəzər Dəniz Neft Donanmasının 70 illik yubileyi qeyd edilib. Sədr həm Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyinin, həm də Xəzər Dəniz Neft Donanmasının Azərbaycan dənizçilik sənayesində mühüm rolu olduğunu deyib. Əlavə edib ki, 2013-cü ildən Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə bu strukturlar vahid bir orqanizmdə birləşdirilib və nəticədə “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC yaradılıb.
“70 illik yubileyini qeyd etdiyimiz ASCO-nun Xəzər Dəniz Neft Donanmasının tarixi Neft Daşlarının yaranması ilə eyni dövrə təsadüf edir. Donanmanın dənizçiləri və gəmilərinin Azərbaycanda açıq dənizdə ilk dəfə neftin çıxarılmasında böyük rolu olub. 1949-cu ildə yaradılarkən əsasən kiçik subasımlı üzən vasitələrdən, dartma qüvvəsi çox da böyük olmayan yedək, təchizat və az sayda kran gəmilərindən ibarət olan Neft Donanmasının tərkibinə hazırda hövzədə neft-qaz hasilatı ilə bağlı çoxsaylı xidmətlər təklif edən, yüksək texniki göstəricilərə malik 200-dən çox gəmi daxildir”- deyə, sədr bildirib.
Rauf Vəliyev qeyd edib ki, Ulu öndər Heydər Əliyev Xəzər Dəniz Neft Donanmasını, onun modernləşdirilməsini daim diqqət mərkəzində saxlayıb. Məhz Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilmiş kompleks tədbirlərin nəticəsidir ki, Azərbaycan indi gəmiçilik sahəsində kifayət qədər yüksək potensiala malikdir. Fərəhli haldır ki, mahiyyət etibarı ilə müstəqil dövlətimizin inkişaf və tərəqqi konsepsiyası olan bu strategiya möhtərəm Prezidentimiz İlham Əliyev cənablarının rəhbərliyi altında uğurla davam etdirilir. Hazırda Xəzər Dəniz Neft Donanması Ümummilli Liderimiz Heydər Əliyevin müəllifi olduğu “Əsrin müqaviləsi”nin həyata keçirilməsində mühüm rol oynayır.
Azərbaycanda reallaşan transmilli layihələr, demək olar ki, bugün Xəzər hövzəsini beynəlxalq əməkdaşlıq meydanına çevirib. Bu, “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti, o cümlədən Xəzər Dəniz Neft Donanmasının qarşısında geniş üfüqlər açır.
Çıxışının sonunda sədr bir daha bütün kollektivi bayramlar və XDND-nin yubileyi münasibəti ilə təbrik edib, hər kəsə möhkəm cansağlığı, yeni-yeni uğurlar arzulayıb. Kollektivin bütün üzvlərinin bundan sonra da öz bilik və bacarığına, zəngin təcrübəsinə əsaslanıb, yüksək göstəricilər əldə edəcəyinə və ölkə başçısı İlham Əliyevin dənizçilərə olan etimadını daha da yaxşı doğruldacaqlarına əminliyini ifadə edib.
Daha sonra tədbirdə iştirak edən Xəzər Dəniz Neft Donanmasının təcrübəli əməkdaşlarına, eləcə də veteran dənizçilərə söz verilib. Onlar əsası Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş Azərbaycanın neft strategiyasının həyata keçirilməsinə töhfə verməyin qürurverici olduğunu bildiriblər.
Tədbir Azərbaycanın incəsənət ustalarının ifasında maraqlı konsert proqramı ilə davam edib. Xalq artisti Mübariz Tağıyevin oxuduğu dənizçilərə həsr olunan “Dənizçilər var olsun!” mahnısı isə qonaqlarda böyük coşqu yaradıb.

70th Anniversary of CSOF and Upcoming Holidays Were Celebrated on a Ceremony
70th anniversary of the Offshore Fleet of the Azerbaijan Caspian Shipping Company (ASCO), December 31 – the International Solidarity Day of Azerbaijanis and the upcoming New Year were celebrated at the solemn ceremony.
In the beginning, the participants watched a film dedicated to the Offshore Fleet. The film was about the creation of the Caspian Sea Oil Fleet (CSOF), the heroism of sailors and oil workers, manifested during the first oil production on the open sea in Azerbaijan, and the successes achieved.
The Chairman of the ASCO Rauf Valiyev congratulated the participants on the 70th anniversary of the CSOF foundation, as well as on December 31 – International Solidarity Day of Azerbaijanis and the upcoming new 2020.
Rauf Valiyev noted that the past two years have been particularly significant for ASCO. Last year, the 160th anniversary of the Azerbaijan Caspian Shipping Company was celebrated, and this year is marked with the celebration of the 70th anniversary of the Offshore Fleet. Chairman said that both the Azerbaijan Caspian Shipping Company and the Offshore Fleet play an important role in the marine industry of Azerbaijan. He added that since 2013, by Decree of President Ilham Aliyev, these structures have been merged into a single body, and as a result, the Azerbaijan Caspian Shipping CJSC was established.
“Today, we celebrate the 70th anniversary of the ASCO Offshore Fleet, the history of which coincides with the period of the creation of Oil Rocks. During the extraction of the first oil on the open sea in Azerbaijan, the role of sailors and fleet ships was significant. In 1949, at the time of the creation of the Offshore Fleet, it included floating facilities with low water compatibility, towing vessels with low traction power, supply and, in small quantities, crane vessels. Currently, the fleet includes more than 200 vessels with high technical characteristics, which provide a wide range of oil and gas production services in the Caspian Sea basin, ” – the chairman said.
Rauf Valiyev also noted that the Offshore Fleet and its modernization had always been in the focus of attention of national leader Heydar Aliyev. It is the result of the comprehensive measures carried out by Heydar Aliyev that Azerbaijan currently has a high potential in the shipping industry. It is gratifying that this strategy, which in its significance is considered as a concept of the development and progress of our independent state, is successfully continuing under the leadership of Mr. President Ilham Aliyev. Currently, the Offshore Fleet plays an important role in the implementation of the “Contract of the Century”, authored by our national leader Heydar Aliyev.
The transnational projects implemented in Azerbaijan have transformed the Caspian Sea basin into a zone of international cooperation. It opens wide horizons for the Azerbaijan Caspian Shipping Closed Joint-Stock Company, including the Offshore Oil Fleet.
At the end of his speech, Chairman congratulated the whole team on the holidays and the anniversary of the CSOF once again, wished everyone good health and new successes. He also expressed his confidence that all members of the team will achieve higher performance, based on their knowledge, skills and rich experience, and further justify the trust of the head of state Ilham Aliyev in sailors.
Then, experienced employees of the Offshore Fleet, as well as veterans, delivered their speeches at the event. They said they were proud of their contribution to the implementation of the oil strategy of Azerbaijan, the foundation of which was laid by the national leader Heydar Aliyev.
The event continued with an interesting concert program performed by Azerbaijani artists. The song dedicated to the sailors – “Long live the sailors!”, performed by the national artist Mubariz Tagiyev aroused great enthusiasm among the guests.