ASCO tankerləri ilə daşınmış “Tengiz” və “Kaşağan” neftinin həcmi açıqlanıb
Qazaxıstan neftinin Azərbaycan üzərindən tranziti layihəsi çərçivəsində indiyədək ümumi daşımaların 2 085 729.243 tonu AZCON Holding şirkətlərindən olan ASCO-nun tanker donanmasına məxsus gəmilərlə həyata keçirilib.
Bu həcmin 1 962 983.243 tonu “Tengiz”, 122 746 tonu isə “Kaşağan” yatağından olan neftin payına düşür.
Layihə çərçivəsində son daşımalardan biri 12 mart 2026-cı ildə ASCO-ya məxsus “Prezident Heydər Əliyev” tankeri tərəfindən yerinə yetirilib. Həmin gün tanker Aktau limanından 9 326 ton həcmində “Tengiz” yatağına aid xam nefti “Azərtrans” Səngəçal istiqamətində uğurla daşıyıb.
Qeyd edək ki, “Tengiz” neftinin ilk partiyası 23 mart 2023-cü ildə, “Kaşağan” neftinin ilk partiyası isə 27 yanvar 2025-ci ildə Aktau limanından Bakıya çatdırılıb. Aktau limanından Səngəçal terminalına tədarük edilən Qazaxıstan nefti sonradan Bakı-Tbilisi-Ceyhan (BTC) boru kəməri vasitəsilə Ceyhan limanına nəql edilir, oradan dünya bazarlarına göndərilir.

Опубликован объем нефти месторождений «Тенгиз» и «Кашаган», перевезенной танкерами ASCO
В рамках проекта транзита казахстанской нефти через территорию Азербайджана на сегодняшний день 2 085 729 тонн нефти перевезены танкерами ASCO, входящей в состав холдинга AZCON Holding.
Из этого объема 1 962 983 тонн приходятся на нефть месторождения «Тенгиз», а 122 746 тонн на нефть месторождения «Кашаган».
Одна из последних перевозок в рамках проекта была выполнена 12 марта 2026 года танкером «Президент Гейдар Алиев», принадлежащим ASCO. В этот день танкер перевез 9 326 тонн нефти месторождения «Тенгиз» из порта Актау в терминал «Азертранс» в Сангачале.
Отметим, что первая партия нефти месторождения «Тенгиз» была доставлена из Актау в Баку 23 марта 2023 года, а первая партия нефти месторождения «Кашаган» 27 января 2025 года.