“Məmməd Süleymanov” gəmisi “Qoşadaş” sahəsində tədqiqat işlərinə cəlb olunub
AZCON Holding şirkətlərindən olan “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) “Məmməd Süleymanov” mühəndis-geoloji gəmisi Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda yerləşən “Qoşadaş” sahəsində həyata keçirilən dəniz dibi tədqiqatlarında iştirak edir.
İşlərə başlamazdan əvvəl gəmi Qaradağ limanında layihəyə hazırlıq məqsədilə müvafiq avadanlıqlarla təchiz olunub.
“Məmməd Süleymanov” gəmisi dənizin kontinental şelfində stasionar hidrotexniki qurğuların tikintisinin və üzən qazma qurğuların nöqtəyə qoyulmasının təmin edilməsi məqsədilə dəniz dibinin mühəndis-geoloji tədqiqatlarının aparılması və mühəndis-geoloji planının hazırlanması üçün nəzərdə tutulub.
Gəmi vasitəsilə dənizin 300 metrədək dərinliyində çöküntü süxurlarının yuxarı qatının geoloji quruluşu seysmoakustik metodlarla, həmçinin qurunt nümunələri götürülməklə öyrənilir.

Судно «Мамед Сулейманов» привлечено к исследовательским работам на участке «Гошадаш»
Инженерно-геологическое судно «Мамед Сулейманов» компании ASCO, входящей в состав AZCON Holding, участвует в исследованиях морского дна на участке «Гошадаш», расположенном в азербайджанском секторе Каспийского моря.
Перед началом работ судно было оснащено необходимым оборудованием в Гарадагском порту в рамках подготовки к реализации проекта.
Судно «Мамед Сулейманов» предназначено для проведения инженерно-геологических исследований морского дна и подготовки инженерно-геологического плана с целью обеспечения строительства стационарных морских гидротехнических сооружений и установки плавучих буровых установок на континентальном шельфе моря.
С помощью судна на глубинах до 300 метров с применением сейсмоакустических методов, а также путём отбора образцов грунта изучается геологическое строение верхнего слоя осадочных пород.