Gəmi-muzeydə “AIRO 2026”nın təqdimatı və robototexnika sərgisi keçirilib
ASCO-nun “Suraxanı” gəmi-muzeyində “AIRO 2026” Beynəlxalq Robot Olimpiadasının rəsmi təqdimatı və robototexnika sərgisi keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyasının tələbə və müəllim heyəti, “Azerobot” Tədris Mərkəzi, Bakı Ali Neft Məktəbi, “Maestro School” proqramlaşdırma mərkəzinin nümayəndələri, eləcə də gənc ixtiraçılar və texnologiyaya maraq göstərən fəallar iştirak ediblər.
Təqdimat zamanı olimpiadanın müxtəlif istiqamətlər üzrə kateqoriyaları, yarış qaydaları, texniki tələblər və qiymətləndirmə meyarları ətraflı izah olunub. Həmçinin proqram çərçivəsində ilk dəfə təşkil ediləcək "hackathon", eləcə də gənclər arasında böyük maraq doğuran "meqa sumo" və "mini sumo" robot yarışmaları barədə məlumat verilib.
Tədbir zamanı Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyasının “ASCO Techno” komandası ilə “Azerobot” Tədris Mərkəzinin komandası arasında robot döyüşü də nümayiş etdirilib. İştirakçılar gənclər tərəfindən hazırlanmış innovativ texnologiyaların iş prinsipləri ilə yaxından tanış olublar.
Mentorlar və sahə üzrə mütəxəssislər robototexnika və süni intellekt mövzusunda sualları cavablandıraraq, gəncləri bu sahədə daha fəal olmağa çağırıblar.
Qeyd edək ki, ASCO “Azerobot” Tədris Mərkəzi ilə əməkdaşlıq çərçivəsində robototexnika və innovasiya sahəsində layihələri davamlı olaraq dəstəkləyir. Bu təşəbbüslərə “Gəmiçilik: gənc ixtiraçılar və innovasiyalar” layihəsi də daxildir.
Məlumat üçün bildirək ki, “AIRO 2025” Beynəlxalq Robot Olimpiadasında Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyasının tələbələrindən ibarət “ASCO Techno” komandası "meqa sumo" kateqoriyasında uğurla çıxış edib. Həmin olimpiadanın yekun qala gecəsi isə “Suraxanı” gəmi-muzeyində keçirilib.

В судне-музее состоялись презентация «AIRO 2026» и выставка робототехники
В судне-музее «Сураханы» ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» (ASCO) состоялись официальная презентация Международной робототехнической олимпиады «AIRO 2026» и выставка робототехники.
В мероприятии приняли участие студенты и преподаватели Азербайджанской Государственной Морской Академии, представители Учебного центра «Azerobot», Бакинской Высшей Школы Нефти, центра программирования «Maestro School», а также молодые изобретатели и активисты, интересующиеся технологиями.
В ходе презентации были подробно представлены категории олимпиады по различным направлениям, правила соревнований, технические требования и критерии оценки. Также была предоставлена информация о hackathon, который впервые будет организован в рамках программы, а также о робототехнических соревнованиях «mega sumo» и «mini sumo», вызывающих большой интерес среди молодежи.
В рамках мероприятия была продемонстрирована робот-битва между командой «ASCO Techno» Азербайджанской государственной морской академии и командой Учебного центра «Azerobot». Участники смогли подробно ознакомиться с принципами работы инновационных технологий, разработанных молодежью.
Менторы и отраслевые специалисты ответили на вопросы по робототехнике и искусственному интеллекту, призвав молодежь к более активному участию в данной сфере.
Отметим, что ASCO в рамках сотрудничества с Учебным центром «Azerobot» на постоянной основе поддерживает проекты в сфере робототехники и инноваций. В число таких инициатив входит и проект «Судоходство: молодые изобретатели и инновации».
Для справки сообщаем, что на Международной робототехнической олимпиаде «AIRO 2025» команда «ASCO Techno», состоящая из студентов Азербайджанской государственной морской академии, успешно выступила в категории «mega sumo». Заключительный гала-вечер данной олимпиады также прошел в судне-музее «Сураханы».