Ötən il “Zığ” Gəmi Təmiri və Tikintisi Zavodunda 26 gəmi təmir olunub
AZCON Holding şirkətlərindən olan ASCO-nun “Zığ” Gəmi Təmiri və Tikintisi Zavodunda (ZGTTZ) ötən il 26 müxtəlif tipli gəminin təmiri həyata keçirilib.
Gəmilərdən 8-i əsaslı, 16-sı tərsanə, 2-si cari təmir edilib. Bunlardan 20-si ASCO-ya, digərləri isə müxtəlif kənar təşkilatlara aid olub.
Təmir prosesi ASCO-nun yüksəkixtisaslı mütəxəssislərinin iştirakı ilə beynəlxalq konvensiyanın tələblərinə uyğun icra edilib.
Qeyd edək ki, ZGTTZ geniş həcmdə peşəkar gəmi təmiri və dəniz mühəndislik xidmətləri təqdim edir. Bundan başqa, 2017-ci ildən Zavod müvafiq sertifikatlaşmadan keçməklə kiçik su tutumlu gəmilərin tikintisini də həyata keçirir.

В 2025 году на Судоремонтно-судостроительном заводе «Зых» было отремонтировано 26 судов
В 2025 году на Судоремонтно-судостроительном заводе «Зых» компании ASCO, входящей в AZCON Holding, были выполнены ремонтные работы на 26 судах различных типов.
Из них 8 судов прошли капитальный ремонт, 16 — доковый ремонт, еще 2 судна — текущий ремонт. В общей сложности 20 судов принадлежат ASCO, остальные — различным сторонним организациям.
Ремонтные работы были выполнены с участием высококвалифицированных специалистов ASCO в соответствии с требованиями международных конвенций.
Следует отметить, что Судоремонтно-судостроительный завод «Зых» оказывает широкий спектр профессиональных услуг в сфере судоремонта и морского инжиниринга. Кроме того, с 2017 года завод, пройдя соответствующую сертификацию, осуществляет строительство судов малой тоннажности.