ASCO-nun sifarişi əsasında BGZ-də tikilən tankerlər üzrə işlər davam edir
AZCON Holding şirkətlərindən olan ASCO-nun yerləşdirdiyi sifarişə uyğun olaraq Bakı Gəmiqayırma Zavodunda (BGZ) tikilən üç yeni tanker üzrə işlər davam edir.
Hazırda həmin tankerlərdən birinin tikinti işlərinin təxminən 40%-i tamamlanıb. Digər iki gəmi üzrə prosesin 35%-i geridə qalıb.
Maksimal sürəti 10 uzel, dedveyti 7740 ton olacaq tankerlərin uzunluğu 141, eni 16.98, bortunun hündürlüyü 6 metr təşkil edəcək. Gəmilərin xüsusi konstruksiyası onların dayaz limanlara tam yüklə yanaşmasına imkan verəcək.
Tankerlər müasir beynəlxalq tələblərə, o cümlədən ən yüksək təhlükəsizlik və ekoloji standartlara cavab verən innovativ layihə əsasında inşa olunur.
Qeyd edək ki, ASCO-nun sifarişi ilə indiyədək BGZ-də dörd ədəd tanker inşa edilərək təhvil verilib. Onlardan “Laçın” və “Kəlbəcər” neft və neft məhsulları, “Akademik Xoşbəxt Yusifzadə” və “Zəngilan” isə həm neft, həm də kimyəvi məhsulların daşınmasında istismar edilir. Hazırda inşası davam edən tankerlər də “Akademik Xoşbəxt Yusifzadə” və “Zəngilan” gəmiləri ilə eyni layihədəndir.

Продолжается строительство танкеров на Бакинском судостроительном заводе по заказу ASCO
В соответствии с заказом ASCO, входящей в холдинг AZCON Holding, на Бакинском судостроительном заводе (БСЗ) продолжается строительство трёх новых танкеров.
В настоящее время строительная готовность одного из танкеров составляет около 40 процентов, по двум другим судам выполнено 35 процентов работ.
Танкеры будут иметь максимальную скорость 10 узлов и дедвейт 7 740 тонн. Длина судов составит 141 метр, ширина — 16,98 метра, глубина борта — 6 метров. Особая конструкция позволит танкерам заходить в мелководные порты с полной загрузкой.
Суда строятся на основе инновационного проекта, отвечающего современным международным требованиям, включая самые высокие стандарты безопасности и экологичности.
Отметим, что ранее по заказу ASCO на БСЗ были построены и переданы четыре танкера. Танкеры «Лачын» и «Кяльбаджар» эксплуатируются для перевозки нефти и нефтепродуктов, а суда «Академик Хошбахт Юсифзаде» и «Зангилан» — для транспортировки как нефти, так и химической продукции. Строящиеся в настоящее время танкеры реализуются в рамках того же проекта.