Əsaslı təmirdən sonra “Murovdağ”ın ilk reysi Misirdən ABŞ-yə planlaşdırılır
AZCON Holding şirkətlərindən olan ASCO-nun “Handysize” tipli “Murovdağ” gəmisi Türkiyənin “Özata” tərsanəsində əsaslı təmir edilib.
Təmir işləri Beynəlxalq Təsnifat Cəmiyyətləri Assosiasiyasının üzvü olan “RINA” Təsnifat Cəmiyyətinin nəzarəti altında yüksək peşəkarlıqla həyata keçirilib.
Proses ərzində əsas diqqət mexaniki və texniki sistemlərin etibarlılığına yönəldilib. Baş mühərriklərin əsaslı təmirini himayəçi mexanikin iştirakı ilə istehsalçının təsdiqlədiyi servis şirkəti yerinə yetirib. Üç ədəd köməkçi mühərrikin təmiri də gəmi heyəti və istehsalçı şirkətin mühəndisləri ilə birgə icra edilib.
Maşın şöbəsində boru xətlərinin qalınlığı lazer ölçmələri ilə yoxlanılıb, dəyişdirilməsi zəruri hesab olunan borular yeniləri ilə əvəzlənib. Həmçinin elektrik panelləri və avadanlıqlar tam testdən keçirilib.
Ətraf mühitin mühafizəsi təmir prosesinin prioritetlərindən biri olub. Balast Sularının İdarəetmə Sistemi (BWTS) üzrə nəzərdə tutulan 5 illik təmir planı yerinə yetirilib. Sistem ABŞ sularında balast əməliyyatlarının aparılması üçün modifikasiya edilib. Bununla da, “Murovdağ” gəmisi dünya üzrə bütün sularda balast əməliyyatlarını məhdudiyyətsiz həyata keçirmək imkanına malik olub.
Beynəlxalq konvensiyaların tələblərinə uyğun olaraq, yükqaldırma qurğuları müvafiq testlərdən keçirilib, istehsalçı tərəfindən bütün sistemlərin tam işlək vəziyyətdə olduğu rəsmi şəkildə təsdiqlənib. Naviqasiya cihazları və avadanlıqları yoxlanılıb, zəruri hesab olunan cihazlar üzrə istehsalçı tərəfindən müvafiq xidmət aktları təqdim edilib.
Gəminin göyərtəsində və anbar sahələrində boyama işləri aparılıb, sualtı hissə təmizlənərək xüsusi mühafizəedici boya ilə örtülüb. Bundan əlavə, emissiyalara nəzarət məqsədilə quraşdırılmış “EPL” sisteminin tam funksional vəziyyətdə olduğu təsdiqlənib.
Əsaslı təmir nəticəsində “Murovdağ” gəmisi yenilənərək daha təhlükəsiz və beynəlxalq tələblərə tam cavab verən vəziyyətdə istismara qaytarılıb. Təmirdən sonra "Murovdağ"ın ilk səfəri Misirdən ABŞ-yə planlaşdırılır.
Gəmi 38 000 ton yükgötürmə imkanına malikdir. Uzunluğu 180, eni 30, bortunun hündürlüyü 15, suya oturumu 10,47 metr olan gəminin maksimum sürəti 15,7 uzeldir. Optimal suya oturumu maksimum yük götürməklə, onun bir çox dayaz limanlara belə rahatlıqla daxil olmasına şərait yaradır.

После капитального ремонта первый рейс судна «Муровдаг» планируется из Египта в США
Судно типа Handysize «Муровдаг», принадлежащее ASCO, входящей в AZCON Holding, прошло капитальный ремонт на судостроительном заводе «Özata» в Турции.
Ремонтные работы были выполнены с высоким уровнем профессионализма под контролем классификационного общества RINA, являющегося членом Международной ассоциации классификационных обществ (IACS).
В ходе ремонта особое внимание было уделено надежности механических и технических систем. Капитальный ремонт главных двигателей был выполнен сервисной компанией, утвержденной производителем, с участием судового суперинтенданта. Ремонт трех вспомогательных двигателей осуществлялся совместно судовым экипажем и инженерами компании-производителя.
В машинном отделении толщина трубопроводов была проверена с использованием лазерных измерений, а трубы, признанные непригодными к эксплуатации, заменены новыми. Электрические щиты и оборудование прошли полное тестирование.
Одним из приоритетов ремонтного процесса являлась охрана окружающей среды. В рамках пятилетнего плана технического обслуживания была выполнена регламентная проверка и обслуживание системы управления балластными водами (BWTS). Система была модифицирована для выполнения балластных операций в водах США, что позволило судну «Муровдаг» осуществлять балластные операции без ограничений во всех морских районах мира.
В соответствии с требованиями международных конвенций грузоподъемные устройства прошли необходимые испытания, а производитель официально подтвердил полную работоспособность всех систем. Навигационное оборудование было проверено, по необходимым устройствам производители выдали соответствующие сервисные акты.
На палубе и в грузовых трюмах выполнены покрасочные работы, подводная часть корпуса очищена и покрыта специальным защитным покрытием. Кроме того, подтверждена полная функциональная готовность системы контроля выбросов «EPL».
По итогам капитального ремонта судно «Муровдаг» было модернизировано и возвращено в эксплуатацию в более безопасном состоянии, полностью соответствующем международным требованиям. После капитального ремонта первый рейс судна «Муровдаг» планируется из Египта в США.
Дедвейт судна составляет 38 000 тонн. Его длина — 180 метров, ширина — 30 метров, высота борта — 15 метров, осадка — 10,47 метра. Максимальная скорость судна — 15,7 узла. Оптимальная осадка при полной загрузке обеспечивает возможность захода судна в ряд мелководных портов.