ASCO nümayəndələri TMTM İşçi Qrupunun iclasında iştirak ediblər
Türkiyənin Ankara şəhərində Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutunun (TBNM/TMTM) inkişafına dair İşçi Qrupunun iclası keçirilib.
İclasda AZCON Holding şirkətlərindən olan “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-ni (ASCO) qurumun İdarə Heyəti sədrinin müavini Tariyel Mirzəyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti təmsil edib.
Tədbirdə TMTM-in 2025-ci ilin 10 ayı üzrə fəaliyyətinin yekunları, yükdaşıma dinamikası, marşrutun potensialından səmərəli istifadə olunması, yüklərin fasiləsiz və daha effektiv şəkildə daşınması məsələləri müzakirə edilib.
Həmçinin TMTM çərçivəsində təsdiqlənmiş tarif dərəcələrinin 2026-cı ildə də davam etdirilməsi barədə məsləhətləşmələr aparılıb.
Bundan başqa, iclasda rəqəmsallaşma, konteyner daşımalarının təşkili prosedurlarının təkmilləşdirilməsi, gəmilərin yüklənməsi proseslərinin tənzimlənməsi və konteyner daşımalarında texnoloji əməkdaşlığı nəzərdə tutan sənədlər üzrə geniş fikir mübadiləsi həyata keçirilib.

Представители ASCO приняли участие в заседании Рабочей группы ТМТМ
В Анкаре (Турция) состоялось заседание Рабочей группы по развитию Транскаспийского международного транспортного маршрута (ТМТМ).
В заседании ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» (ASCO), входящей в холдинг AZCON Holding, приняла участие делегация во главе с заместителем председателя Правления компании Тариелем Мирзаевым.
В ходе заседания были рассмотрены итоги деятельности ТМТМ за первые десять месяцев 2025 года, динамика грузоперевозок, вопросы эффективного использования потенциала маршрута, а также обеспечение бесперебойной и более эффективной перевозки грузов.
Также состоялись консультации о сохранении утверждённых тарифных ставок в рамках ТМТМ в 2026 году.
Кроме того, участники обменялись мнениями по вопросам цифровизации, совершенствования процедур организации контейнерных перевозок, регулирования процессов загрузки судов, а также по документам, предусматривающим технологическое сотрудничество в сфере контейнерных перевозок.