ASCO nümayəndələri TMTM İşçi Qrupunun iclasında iştirak ediblər
Türkiyənin Ankara şəhərində Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutunun (TBNM/TMTM) inkişafına dair İşçi Qrupunun iclası keçirilib.
İclasda AZCON Holding şirkətlərindən olan “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-ni (ASCO) qurumun İdarə Heyəti sədrinin müavini Tariyel Mirzəyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti təmsil edib.
Tədbirdə TMTM-in 2025-ci ilin 10 ayı üzrə fəaliyyətinin yekunları, yükdaşıma dinamikası, marşrutun potensialından səmərəli istifadə olunması, yüklərin fasiləsiz və daha effektiv şəkildə daşınması məsələləri müzakirə edilib.
Həmçinin TMTM çərçivəsində təsdiqlənmiş tarif dərəcələrinin 2026-cı ildə də davam etdirilməsi barədə məsləhətləşmələr aparılıb.
Bundan başqa, iclasda rəqəmsallaşma, konteyner daşımalarının təşkili prosedurlarının təkmilləşdirilməsi, gəmilərin yüklənməsi proseslərinin tənzimlənməsi və konteyner daşımalarında texnoloji əməkdaşlığı nəzərdə tutan sənədlər üzrə geniş fikir mübadiləsi həyata keçirilib.

A meeting of the Working Group on the development of the Trans-Caspian International Transport Route (TITR) was held in Ankara, Türkiye.
Azerbaijan Caspian Shipping Company CJSC (ASCO), operating under AZCON Holding, was represented at the meeting by a delegation led by the Deputy Chairman of the Company’s Management Board, Tariyel Mirzayev.
During the meeting, the results of TITR’s activities for the first ten months of 2025 were reviewed, along with cargo transportation dynamics, the efficient use of the route’s potential, and issues related to ensuring uninterrupted and more effective cargo transportation.
Consultations were also held on maintaining the approved tariff rates within the framework of TITR in 2026.
In addition, participants exchanged views on digitalisation, improving procedures for organising container transportation, regulating vessel loading processes, and documents outlining technological cooperation in container transportation.