“Xocalı” gəmisi Avstraliyadan ABŞ-yə doğru səfərə çıxıb
AZCON Holding şirkətlərindən olan ASCO-nun “Handysize” tipli “Xocalı” quru yük gəmisi Avstraliyanın Kembla limanından ABŞ-nin Los-Anceles limanına doğru yola düşüb.
Gəmi 24 251 ton polad yüklə səfərə çıxıb və onun təyinat limanına növbəti həftənin sonlarında çatması gözlənilir.
Hazırda “Xocalı” Sakit okean akvatoriyasında tam təhlükəsiz naviqasiya rejimində hərəkət edir. Reys bütün beynəlxalq əməliyyat standartlarına uyğun icra olunur.
Qeyd edək ki, “Xocalı” gəmisi 2024-cü il 27 may tarixində Çin Xalq Respublikasında istismara verilib. Məhdudiyyətsiz üzmə imkanlarına malik bu “Handysize” tipli quru yük gəmisinin yükgötürmə qabiliyyəti (dedveyt) 38 593 ton, uzunluğu 180, eni 30, suya oturumu 10,47 metr, maksimal sürəti isə 15,7 uzeldir.

ASCO’s “Khojaly” vessel sets sail from Australia to the United States
The “Khojaly” Handysize dry cargo vessel, operated by ASCO under AZCON Holding, has departed from Port Kembla in Australia and is en route to the Port of Los Angeles, USA.
The vessel set sail carrying 24,251 tonnes of steel and is expected to arrive at its destination by the end of next week.
At present, the “Khojaly” is sailing across the Pacific Ocean in full compliance with international navigation safety procedures, and the voyage is being carried out in accordance with all international operational standards.
It should be noted that the “Khojaly” was commissioned on 27 May 2024 in the People’s Republic of China. The Handysize-class vessel has unrestricted navigation capability, a deadweight of 38,593 tonnes, a length of 180 metres, a beam of 30 metres, a draft of 10.47 metres, and a maximum speed of 15.7 knots.