ASCO-nun sifarişi əsasında 8000 ton dedveytli tankerlərin inşası davam edir
AZCON Holding şirkətlərindən olan ASCO-nun yerləşdirdiyi sifarişə uyğun olaraq Bakı Gəmiqayırma Zavodunda (BGZ) üç yeni tankerin inşası qrafikə uyğun davam edir.
Hazırda həmin tankerlərdən birinin sifarişi üzrə işlərin 27%-i tamamlanıb. Digər iki gəmi üzrə prosesin təxminən 22%-i geridə qalıb.
8000 ton dedveytə malik olacaq yeni tankerlər müasir beynəlxalq tələblərə, o cümlədən ən yüksək təhlükəsizlik və ekoloji standartlara cavab verən innovativ layihə əsasında inşa edilir.
Gəmilərin xüsusi konstruksiyası onların dayaz sulu limanlara tam yüklə yanaşmasına imkan verəcək. Bu da tankerlərin istismar çevikliyini artıracaq və kommersiya baxımından əhəmiyyətli üstünlüklər təmin edəcək.
Qeyd edək ki, indiyədək ASCO-nun sifarişi əsasında BGZ-də dörd ədəd milli tanker inşa edilərək təhvil verilib. Onlardan “Laçın” və “Kəlbəcər” neft və neft məhsulları, “Akademik Xoşbəxt Yusifzadə” və “Zəngilan” isə həm neft, həm də kimyəvi məhsulların daşınmasında istismar edilir. Hazırda inşası davam edən üç ədəd tanker də “Akademik Xoşbəxt Yusifzadə” və “Zəngilan” tankerləri ilə eyni layihədəndir.

In accordance with the order placed by ASCO under AZCON Holding, the construction of three new tankers at Baku Shipyard is progressing according to schedule.
Currently, 27% of the work has been completed on one tanker, and approximately 22% on each of the other two.
The new 8,000 DWT tankers are being built under an innovative design that meets modern international requirements, including the highest safety and environmental standards.
The vessels’ special design will enable them to call at shallow-water ports at full load. This will significantly increase their operational flexibility and provide important commercial advantages.
It should be noted that to date, four national tankers have already been built and delivered from Baku Shipyard under ASCO’s order. Among them, “Lachin” and “Kalbajar” are used for transporting oil and petroleum products, while “Akademik Khoshbakht Yusifzade” and “Zangilan” are used to carry both oil and chemical products. The three tankers currently under construction are of the same design as “Akademik Khoshbakht Yusifzade” and “Zangilan”.