ASCO-nun sifarişi əsasında 8000 ton dedveytli tankerlərin inşası davam edir
AZCON Holding şirkətlərindən olan ASCO-nun yerləşdirdiyi sifarişə uyğun olaraq Bakı Gəmiqayırma Zavodunda (BGZ) üç yeni tankerin inşası qrafikə uyğun davam edir.
Hazırda həmin tankerlərdən birinin sifarişi üzrə işlərin 27%-i tamamlanıb. Digər iki gəmi üzrə prosesin təxminən 22%-i geridə qalıb.
8000 ton dedveytə malik olacaq yeni tankerlər müasir beynəlxalq tələblərə, o cümlədən ən yüksək təhlükəsizlik və ekoloji standartlara cavab verən innovativ layihə əsasında inşa edilir.
Gəmilərin xüsusi konstruksiyası onların dayaz sulu limanlara tam yüklə yanaşmasına imkan verəcək. Bu da tankerlərin istismar çevikliyini artıracaq və kommersiya baxımından əhəmiyyətli üstünlüklər təmin edəcək.
Qeyd edək ki, indiyədək ASCO-nun sifarişi əsasında BGZ-də dörd ədəd milli tanker inşa edilərək təhvil verilib. Onlardan “Laçın” və “Kəlbəcər” neft və neft məhsulları, “Akademik Xoşbəxt Yusifzadə” və “Zəngilan” isə həm neft, həm də kimyəvi məhsulların daşınmasında istismar edilir. Hazırda inşası davam edən üç ədəd tanker də “Akademik Xoşbəxt Yusifzadə” və “Zəngilan” tankerləri ilə eyni layihədəndir.

Продолжается строительство танкеров дедвейтом 8 000 тонн по заказу ASCO
В соответствии с заказом ASCO, входящей в состав холдинга AZCON, на Бакинской судостроительной верфи продолжается строительство трёх новых танкеров. Работы выполняются в соответствии с графиком.
На сегодняшний день на одном из судов завершено 27% работ, а на двух других — около 22%.
Новые танкеры дедвейтом 8 000 тонн строятся по инновационному проекту, отвечающему современным международным требованиям, включая самые высокие стандарты безопасности и экологии.
Особая конструкция судов позволит им с полной загрузкой заходить в мелководные порты. Это значительно повысит их эксплуатационную гибкость и обеспечит важные коммерческие преимущества.
Следует отметить, что ранее по заказу ASCO на Бакинской судостроительной верфи были построены и сданы в эксплуатацию четыре национальных танкера. Из них «Лачин» и «Кельбаджар» используются для перевозки нефти и нефтепродуктов, а «Академик Хошбахт Юсифзаде» и «Зангилан» — как для перевозки нефти, так и для перевозки химической продукции. Три танкера, строительство которых продолжается, относятся к тому же проекту, что и «Академик Хошбахт Юсифзаде» и «Зангилан».