“Kəlbəcər” tankeri ilə indiyədək 385 min tona yaxın yük daşınıb
AZCON Holding şirkətlərindən olan ASCO-nun “Kəlbəcər” tankerinin istismara verilməsindən dörd il ötür.
Ötən dövr ərzində bu gəmi ilə müxtəlif limanlara ümumilikdə 61 səfər həyata keçirilib. Bu səfərlər çərçivəsində tankerlə 384,443 (üç yüz səksən dörd min dörd yüz qırx üç) ton neft və neft məhsulu daşınıb.
Hazırda xarici sularda üzən “Kəlbəcər” gəmisinin yükgötürmə qabiliyyəti 7,800 ton, uzunluğu 141, eni 16.9 metrdir.
ASCO-nun sifarişi ilə Bakı Gəmiqayırma Zavodunda (BGZ) inşa olunan “Kəlbəcər” 10 sentyabr 2021-ci ildə Prezident İlham Əliyevin iştirakı ilə istismara verilib.
Onu da əlavə edək ki, ümumilikdə indiyədək BGZ-də ASCO üçün dörd tanker tikilib və təhvil verilib, daha üç tankerin inşası isə hazırda davam etdirilir.

The tanker “Kalbajar” has transported nearly 385,000 tons of cargo
Four years have passed since the commissioning of the tanker “Kalbajar” of ASCO, a company under AZCON Holding.
During this period, the vessel has completed 61 voyages to different ports, transporting a total of 384,443 tons of oil and oil products.
Currently operating in international waters, the tanker “Kalbajar” has a carrying capacity of 7,800 tons, a length of 141 meters, and a width of 16.9 meters.
Built at Baku Shipyard upon ASCO’s order, the tanker “Kalbajar” was commissioned on September 10, 2021, with the participation of President Ilham Aliyev.
It should be noted that a total of 4 tankers have been built and delivered to ASCO at Baku Shipyard so far, while 3 more tankers are still under construction.