Gəmi təmiri zavodunda quraşdırılmış günəş panelləri vasitəsilə 10 ayda 112 082 kVts enerji hasil olunub
AZCON Holding şirkətlərindən olan ASCO-nun “Bibiheybət” Gəmi Təmiri Zavodunda ötən ilin oktyabrında quraşdırılmış günəş panelləri vasitəsilə indiyədək 112 082 kilovat-saat (kVts) enerji hasil olunub.
Bəzi günlərdə enerji hasilatı 700–800 kVts səviyyəsinə yaxınlaşıb.
Hesablamalara əsasən, ötən müddətdə təxminən 80 tona yaxın karbon qazı (CO₂) emissiyasının qarşısı alınıb. Bu, ekoloji baxımdan təxminən 6100 ağacın qorunmasına bərabər fayda deməkdir. Həmçinin 43.9 ton daş kömürə qənaət olunub ki, bu da enerji hasilatında fosil (qalıq) yanacaqlardan istifadənin azalmasını göstərir.
Qeyd edək ki, “Bibiheybət” Gəmi Təmiri Zavodunun 512 kvadratmetr ərazisində hər biri 690 Vt gücündə olan 162 ədəd günəş paneli quraşdırılıb.
Onu da əlavə edək ki, günəş panellərinin fasiləsiz və effektiv işləməsini təmin etmək məqsədilə sistemə texniki baxış keçirilib. Bu çərçivədə "DAM Enerji" MMC tərəfindən panellərin, inverterlərin və digər avadanlıqların ümumi sazlığı yoxlanılıb,həmçinin panellərin təmizlənməsi və yuyulması işləri yerinə yetirilib.

112,082 kWh of energy generated over 10 months by solar panels installed at the ship repair yard
At the Bibiheybat Ship Repair Yard of ASCO, a company under AZCON Holding, solar panels installed in October last year had generated 112,082 kilowatt-hours (kWh) of energy.
On some days, energy generation reached 700–800 kWh.
According to calculations, during this period approximately 80 tonnes of carbon dioxide (CO₂) emissions were prevented. From an environmental perspective, this is equivalent to preserving around 6,100 trees. In addition, about 43.9 tonnes of coal were saved, which demonstrates a reduction in the use of fossil fuels in energy generation.
It should be noted that 162 solar panels, each with a capacity of 690 W, have been installed on an area of 512 square metres at the Bibiheybat Ship Repair Yard.
Furthermore, in order to ensure the continuous and efficient operation of the solar panels, the system underwent a technical inspection. Within this framework, “DAM Enerji” LLC checked the overall performance of the panels, inverters, and other equipment, as well as carried out cleaning of the panels.