“Suraxanı” gəmi-muzeyinin layihəsi ICOM-un beynəlxalq mükafatının ilkin siyahısına daxil olub
Beynəlxalq Muzeylər Şurasının (ICOM) təsis etdiyi “Muzeylərdə Dayanıqlı İnkişaf Təcrübəsi üzrə ICOM Mükafatı”-nın uzun siyahısı açıqlanıb. Siyahıda Azərbaycandan yalnız ICOM-un Azərbaycan Milli Komitəsinin təqdim etdiyi “Suraxanı” gəmi-muzeyinə aid “Xəzərin irsi” layihəsi ( https://icom.museum/en/icom-award-for-sustainable-development-practice-in-museums-longlist-of-eligible-projects/ ) yer alıb.
ICOM-un 2024-cü ildə elan etdiyi müsabiqəyə ümumilikdə 124 ölkədən müraciət daxil olub. Münsiflər heyəti layihələr arasından ilkin seçim edərək 60 ölkənin 130 layihəsindən ibarət uzun siyahı formalaşdırıb. Növbəti mərhələdə bu layihələr qiymətləndirilərək qısa siyahı müəyyənləşdiriləcək, yekunda isə üç finalçı seçiləcək. Qaliblər 2025-ci ilin dekabrında Dubayda ICOM-un Baş Konfransında elan olunacaq.
Layihələr beynəlxalq münsiflər heyəti tərəfindən “2030 Gündəliyi” və Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin beş əsas istiqaməti (İnsanlar, Planet, Firavanlıq, Sülh və Tərəfdaşlıq) üzrə qiymətləndirilir.
“ICOM Mükafatı” muzey sahəsində dayanıqlı inkişaf istiqamətində innovativ təşəbbüsləri və nümunəvi təcrübələri tanıyan ilk qlobal mükafatdır və bu, ICOM-un bütün üzvlərinə ünvanladığı ilk beynəlxalq mükafat kimi xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Qeyd edək ki, dünyanın ilk tanker muzeyi “ICOM Mükafatı”-na 2023-cü ildə “Heydər Əliyev İli” və Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyinin 165 illik yubileyi ilə əlaqədar sərgi olaraq həyata keçirilmiş “Xəzərin irsi”, eləcə də bu layihə çərçivəsində ötən il – “Yaşıl Dünya Naminə Həmrəylik İli” və “COP 29”-a həsr olunmuş “Daha az plastik, daha çox həyat:təmiz dəniz üçün birlikdə!” devizi ilə reallaşdırılmış “Art Plast” layihəsi ilə müraciət edib.
“Xəzərin irsi” sərgisində Xəzərin dibindən çıxarılmış qədim eksponatlar, sualtı arxeoloji qrupun dalğıc avadanlığı və ləvazimatları nümayiş olunub. Həmçinin ziyarətçilər Azərbaycanın su altında qalmış şəhərləri, batmış orta əsr gəmiləri, zəngin mədəniyyəti və çoxşaxəli ticarət əlaqələri haqqında məlumat əldə edə biliblər.
“Art Plast” layihəsi çərçivəsində isə plastik, metal və digər məişət tullantılarından istifadə olunaraq 5 metr uzunluğa malik balıq, eyni zamanda hər birinin hündürlüyü təxminən 2 metrdən çox olan qağayı, suiti və dəniz atı formasında hazırlanmış installyasiyalar, plastik qablardan düzəldilmiş 4 metr uzunluğu olan dünya xəritəsi installyasiyası, eləcə də istismar müddətini başa vurmuş qayıqlardan güldanlar düzəldilərək “Suraxanı” gəmi-muzeyinin qarşısında yerləşdirilib. Bu “eko-art”lar ətraf mühiti təmiz saxlamağın əhəmiyyətinə, plastik çirklənməsinin ekosistem üçün təhlükələrinə, xüsusilə dəniz canlılarının qorunmasının vacibliyinə diqqət çəkməklə yanaşı, tullantıların istifadəyə yararlı məhsullara çevrilməsinin, hətta onlardan sənət əsərləri yaratmağın mümkünlüyünü əyani formada nümayiş etdirir.

Проект танкера-музея «Сураханы» включён в предварительный список международной премии ICOM
Международный совет музеев (ICOM) опубликовал длинный список премии «ICOM Award за практику устойчивого развития в музеях». Из Азербайджана в него вошёл только проект «Сураханы» — музей-танкер с инициативой «Наследие Каспия».
На конкурс, объявленный ICOM в 2024 году, поступили заявки из 124 стран. Жюри провело предварительный отбор и сформировало длинный список из 130 проектов, представленных 60 странами. На следующем этапе эти проекты будут оценены, после чего определят шорт-лист, а затем — трёх финалистов. Победители будут объявлены в декабре 2025 года на Генеральной конференции ICOM в Дубае.
Проекты оцениваются международным жюри по пяти ключевым направлениям Повестки-2030 и Целей устойчивого развития (Люди, Планета, Процветание, Мир и Партнёрство).
«Премия ICOM» — первая глобальная награда, признающая инновационные инициативы и образцовые практики в сфере устойчивого развития музеев. Она имеет особое значение как первая международная премия, адресованная всем членам ICOM.
Напомним, что первый в мире музей-танкер подал заявку на участие в «Премии ICOM» в 2023 году с выставкой «Наследие Каспия», приуроченной к Году Гейдара Алиева и 165-летию Азербайджанского Каспийского морского пароходства, а также с реализованным в её рамках в «Год солидарности во имя зелёного мира» и в преддверии COP29 проектом «Art Plast» под девизом «Меньше пластика, больше жизни: вместе за чистое море!».
На выставке «Наследие Каспия» демонстрировались древние экспонаты, поднятые со дна Каспия, оборудование и снаряжение подводно-археологической группы. Посетители могли узнать о затопленных городах Азербайджана, затонувших средневековых кораблях, богатой культуре и многогранных торговых связях региона.
В рамках проекта «Art Plast» были созданы инсталляции в виде рыбы длиной 5 метров, а также чайки, тюленя и морского конька высотой более 2 метров каждая. Кроме того, была изготовлена инсталляция в форме карты мира длиной 4 метра из пластиковых бутылок, а из списанных лодок сделаны вазы, размещённые перед «Сураханы». Эти эко-арт-объекты не только привлекали внимание к проблеме загрязнения пластиком и необходимости защиты морской фауны, но и наглядно показывали, что отходы можно превращать в полезные предметы и даже произведения искусства.