“Suraxanı” gəmi-muzeyinin layihəsi ICOM-un beynəlxalq mükafatının ilkin siyahısına daxil olub
Beynəlxalq Muzeylər Şurasının (ICOM) təsis etdiyi “Muzeylərdə Dayanıqlı İnkişaf Təcrübəsi üzrə ICOM Mükafatı”-nın uzun siyahısı açıqlanıb. Siyahıda Azərbaycandan yalnız ICOM-un Azərbaycan Milli Komitəsinin təqdim etdiyi “Suraxanı” gəmi-muzeyinə aid “Xəzərin irsi” layihəsi ( https://icom.museum/en/icom-award-for-sustainable-development-practice-in-museums-longlist-of-eligible-projects/ ) yer alıb.
ICOM-un 2024-cü ildə elan etdiyi müsabiqəyə ümumilikdə 124 ölkədən müraciət daxil olub. Münsiflər heyəti layihələr arasından ilkin seçim edərək 60 ölkənin 130 layihəsindən ibarət uzun siyahı formalaşdırıb. Növbəti mərhələdə bu layihələr qiymətləndirilərək qısa siyahı müəyyənləşdiriləcək, yekunda isə üç finalçı seçiləcək. Qaliblər 2025-ci ilin dekabrında Dubayda ICOM-un Baş Konfransında elan olunacaq.
Layihələr beynəlxalq münsiflər heyəti tərəfindən “2030 Gündəliyi” və Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin beş əsas istiqaməti (İnsanlar, Planet, Firavanlıq, Sülh və Tərəfdaşlıq) üzrə qiymətləndirilir.
“ICOM Mükafatı” muzey sahəsində dayanıqlı inkişaf istiqamətində innovativ təşəbbüsləri və nümunəvi təcrübələri tanıyan ilk qlobal mükafatdır və bu, ICOM-un bütün üzvlərinə ünvanladığı ilk beynəlxalq mükafat kimi xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Qeyd edək ki, dünyanın ilk tanker muzeyi “ICOM Mükafatı”-na 2023-cü ildə “Heydər Əliyev İli” və Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyinin 165 illik yubileyi ilə əlaqədar sərgi olaraq həyata keçirilmiş “Xəzərin irsi”, eləcə də bu layihə çərçivəsində ötən il – “Yaşıl Dünya Naminə Həmrəylik İli” və “COP 29”-a həsr olunmuş “Daha az plastik, daha çox həyat:təmiz dəniz üçün birlikdə!” devizi ilə reallaşdırılmış “Art Plast” layihəsi ilə müraciət edib.
“Xəzərin irsi” sərgisində Xəzərin dibindən çıxarılmış qədim eksponatlar, sualtı arxeoloji qrupun dalğıc avadanlığı və ləvazimatları nümayiş olunub. Həmçinin ziyarətçilər Azərbaycanın su altında qalmış şəhərləri, batmış orta əsr gəmiləri, zəngin mədəniyyəti və çoxşaxəli ticarət əlaqələri haqqında məlumat əldə edə biliblər.
“Art Plast” layihəsi çərçivəsində isə plastik, metal və digər məişət tullantılarından istifadə olunaraq 5 metr uzunluğa malik balıq, eyni zamanda hər birinin hündürlüyü təxminən 2 metrdən çox olan qağayı, suiti və dəniz atı formasında hazırlanmış installyasiyalar, plastik qablardan düzəldilmiş 4 metr uzunluğu olan dünya xəritəsi installyasiyası, eləcə də istismar müddətini başa vurmuş qayıqlardan güldanlar düzəldilərək “Suraxanı” gəmi-muzeyinin qarşısında yerləşdirilib. Bu “eko-art”lar ətraf mühiti təmiz saxlamağın əhəmiyyətinə, plastik çirklənməsinin ekosistem üçün təhlükələrinə, xüsusilə dəniz canlılarının qorunmasının vacibliyinə diqqət çəkməklə yanaşı, tullantıların istifadəyə yararlı məhsullara çevrilməsinin, hətta onlardan sənət əsərləri yaratmağın mümkünlüyünü əyani formada nümayiş etdirir.

“Surakhani” ship-museum project included in the preliminary list of the ICOM International Award
The International Council of Museums (ICOM) has announced the longlist for the “ICOM Award for Sustainable Development Practices in Museums.” From Azerbaijan, only the “Surakhani” Ship-Museum’s project “Heritage of the Caspian” has been included.
The competition, launched by ICOM in 2024, received applications from 124 countries. The jury conducted an initial selection and compiled a longlist of 130 projects from 60 countries. At the next stage, these projects will be further evaluated to determine the shortlist, followed by the selection of three finalists. The winners will be announced in December 2025 at the ICOM General Conference in Dubai.
Projects are assessed by an international jury based on the five key areas of the 2030 Agenda and the Sustainable Development Goals (People, Planet, Prosperity, Peace, and Partnership).
The “ICOM Award” is the first global prize recognizing innovative initiatives and exemplary practices in the field of sustainable development within museums. It holds special significance as the first international award addressed to all ICOM members.
It should be noted that the world’s first tanker museum applied for the “ICOM Award” in 2023 with the exhibition “Heritage of the Caspian,” dedicated to the Year of Heydar Aliyev and the 165th anniversary of the Azerbaijan Caspian Shipping Company, as well as with the “Art Plast” project, implemented within the same framework under the motto “Less Plastic, More Life: Together for a Clean Sea!” in connection with the “Year of Solidarity for a Green World” and COP29.
The “Heritage of the Caspian” exhibition showcased ancient artifacts retrieved from the seabed of the Caspian, diving equipment and tools used by the underwater archaeological team. Visitors also learned about Azerbaijan’s submerged cities, sunken medieval ships, rich culture, and extensive trade relations.
Within the framework of the “Art Plast” project, installations were created, including a 5-meter-long fish, as well as a seagull, a seal, and a sea horse—each over 2 meters high. Additionally, a 4-meter-long world map installation made of plastic bottles was displayed, along with vases crafted from decommissioned boats, placed in front of the “Surakhani.” These eco-artworks not only emphasized the importance of keeping the environment clean and the dangers of plastic pollution to ecosystems—especially to marine life—but also visually demonstrated that waste can be transformed into useful items and even works of art.