ASCO-da iqlimlə bağlı korporativ idarəetmə layihəsi üzrə yekun görüş keçirilib
AZCON Holding şirkətlərindən olan ASCO-da İqlimlə Əlaqəli Korporativ İdarəetmə (Climate-related Corporate Governance – CCG) layihəsi çərçivəsində Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (AYİB) və layihə üzrə məsləhətçi xidməti təqdim edən “Ernst&Young” (EY) şirkətinin nümayəndələri ilə yekun görüş keçirilib.
Görüş zamanı ASCO-nun iqlim dəyişiklikləri ilə bağlı risk və imkanlara hazırlığı, bu faktorların şirkətin strateji inkişaf planlarına və uzunmüddətli hədəflərinə inteqrasiyası məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Həmçinin layihə çərçivəsində hazırlanmış “CCG Fəaliyyət Planı” və “Davamlılıqla Əlaqəli Kreditlər (SLL) üzrə Fəaliyyət Planı” təqdim olunub.
CCG layihəsi ASCO-nun fəaliyyətində iqlimlə bağlı risk və imkanların daha effektiv nəzərə alınmasını, bu sahədə qərarvermə və planlaşdırma proseslərinin beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılmasını hədəfləyir. Hazırlanmış “CCG Fəaliyyət Planı” şirkətin Paris İqlim Sazişinin məqsədlərinə uyğun fəaliyyətə keçidini təmin etməyə xidmət edir.
Layihənin əsas komponentlərindən biri olan “Davamlılıqla Əlaqəli Maliyyələşdirmə Çərçivəsi” (Sustainability-Linked Finance Framework – SLFF) vasitəsilə ASCO-nun beynəlxalq maliyyə bazarlarında davamlılıqla əlaqəli kreditlər (SLL) və istiqrazlar (SLB) kimi maliyyə alətlərinə çıxışı asanlaşdırılır. Bu isə şirkətə iqlim məqsədlərinə nail olmaq üçün tələb olunan maliyyə resurslarını daha əlverişli şərtlərlə cəlb etməyə imkan verəcək.
Görüşdə, həmçinin şirkət üzrə iqlim risklərinin ssenari analizi, fiziki və keçid risklərinin qiymətləndirilməsi, eləcə də TCFD (Task Force on Climate-related Financial Disclosures) və AYİB-in “CCG Qiymətləndirmə Metodologiyası” əsasında aparılmış korporativ idarəetmə təhlilinin nəticələri təqdim edilərək müzakirə olunub.

Final meeting held on Climate-related Corporate Governance project at ASCO
A final meeting was held at ASCO, one of the companies under AZCON Holding, within the framework of the Climate-related Corporate Governance (CCG) project, with representatives from the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) and the consulting firm Ernst & Young (EY) present.
The meeting focused on ASCO’s preparedness for climate-related risks and opportunities, and the integration of these factors into the company’s strategic development plans and long-term goals. The “CCG Action Plan” and the “Sustainability-Linked Loans (SLL) Action Plan” developed under the project were presented.
The CCG project aims to enhance ASCO’s consideration of climate-related risks and opportunities and align its decision-making and planning processes with international standards. The “CCG Action Plan” is designed to support ASCO’s transition towards operations in line with the goals of the Paris Agreement.
One of the core components of the project is the Sustainability-Linked Finance Framework (SLFF), which facilitates ASCO’s access to financial instruments such as sustainability-linked loans (SLLs) and bonds (SLBs) in international financial markets. This will enable the company to attract the financial resources needed to achieve its climate goals under more favorable conditions.
The meeting also included a presentation and discussion of climate risk scenario analysis, assessments of physical and transition risks, and the results of a corporate governance review based on TCFD (Task Force on Climate-related Financial Disclosures) recommendations and the EBRD’s CCG Assessment Methodology.