ASCO-da iqlimlə bağlı korporativ idarəetmə layihəsi üzrə yekun görüş keçirilib
AZCON Holding şirkətlərindən olan ASCO-da İqlimlə Əlaqəli Korporativ İdarəetmə (Climate-related Corporate Governance – CCG) layihəsi çərçivəsində Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (AYİB) və layihə üzrə məsləhətçi xidməti təqdim edən “Ernst&Young” (EY) şirkətinin nümayəndələri ilə yekun görüş keçirilib.
Görüş zamanı ASCO-nun iqlim dəyişiklikləri ilə bağlı risk və imkanlara hazırlığı, bu faktorların şirkətin strateji inkişaf planlarına və uzunmüddətli hədəflərinə inteqrasiyası məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Həmçinin layihə çərçivəsində hazırlanmış “CCG Fəaliyyət Planı” və “Davamlılıqla Əlaqəli Kreditlər (SLL) üzrə Fəaliyyət Planı” təqdim olunub.
CCG layihəsi ASCO-nun fəaliyyətində iqlimlə bağlı risk və imkanların daha effektiv nəzərə alınmasını, bu sahədə qərarvermə və planlaşdırma proseslərinin beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılmasını hədəfləyir. Hazırlanmış “CCG Fəaliyyət Planı” şirkətin Paris İqlim Sazişinin məqsədlərinə uyğun fəaliyyətə keçidini təmin etməyə xidmət edir.
Layihənin əsas komponentlərindən biri olan “Davamlılıqla Əlaqəli Maliyyələşdirmə Çərçivəsi” (Sustainability-Linked Finance Framework – SLFF) vasitəsilə ASCO-nun beynəlxalq maliyyə bazarlarında davamlılıqla əlaqəli kreditlər (SLL) və istiqrazlar (SLB) kimi maliyyə alətlərinə çıxışı asanlaşdırılır. Bu isə şirkətə iqlim məqsədlərinə nail olmaq üçün tələb olunan maliyyə resurslarını daha əlverişli şərtlərlə cəlb etməyə imkan verəcək.
Görüşdə, həmçinin şirkət üzrə iqlim risklərinin ssenari analizi, fiziki və keçid risklərinin qiymətləndirilməsi, eləcə də TCFD (Task Force on Climate-related Financial Disclosures) və AYİB-in “CCG Qiymətləndirmə Metodologiyası” əsasında aparılmış korporativ idarəetmə təhlilinin nəticələri təqdim edilərək müzakirə olunub.

В ASCO состоялась итоговая встреча по проекту климатического корпоративного управления
В ASCO, входящей в состав AZCON Holding, состоялась итоговая встреча в рамках проекта по климатическому корпоративному управлению (Climate-related Corporate Governance – CCG) с участием представителей Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) и консалтинговой компании Ernst & Young (EY), оказавшей экспертную поддержку проекту.
В ходе встречи обсуждалась готовность ASCO к климатическим рискам и возможностям, а также интеграция этих факторов в стратегическое развитие и долгосрочные цели компании. Были представлены разработанные в рамках проекта «План действий по CCG» и «План действий по устойчивому финансированию (SLL)».
Проект CCG направлен на повышение эффективности учёта климатических рисков и возможностей в деятельности ASCO и на приведение процессов принятия решений и планирования в соответствие с международными стандартами. «План действий по CCG» служит основой для перехода ASCO к деятельности, соответствующей целям Парижского соглашения по климату.
Одним из ключевых компонентов проекта является Рамочная структура устойчивого финансирования (Sustainability-Linked Finance Framework – SLFF), которая облегчает выход ASCO на международные финансовые рынки для привлечения устойчивых кредитов (SLL) и облигаций (SLB). Это позволит компании привлекать необходимые ресурсы на более выгодных условиях для достижения климатических целей.
Также в рамках встречи были представлены и обсуждены результаты сценарного анализа климатических рисков, оценка физических и переходных рисков, а также корпоративный анализ, проведённый в соответствии с рекомендациями TCFD и Методологией оценки CCG ЕБРР.