"Handysize" tipli “Xocalı” gəmisinin istismara verilməsindən bir il ötür
AZCON Holding şirkətlərindən olan ASCO-nun “Handysize” tipli ilk quru yük gəmisinin – “Xocalı”-nın istismara verilməsindən bir il ötür.
Ötən dövrdə “Xocalı” ilə 7 beynəlxalq reys həyata keçirilib. Sakit, Atlantik və Hind okeanlarını əhatə edən səfərlər çərçivəsində gəmi dünyanın bir çox limanlarına, o cümlədən ABŞ, Çin, Cənubi Koreya, İndoneziya, Hindistan, Meksika və s kimi ölkələrin 15-dən çox ayrı-ayrı limanlarına yan alıb.
Bu müddətdə nəhəng gəmi ilə soda, şəkər, taxta, kükürd, sement və digər quru yüklər olmaqla, ümumilikdə 231 748 ton yük daşınıb.
Qeyd edək ki, ötən ilin 27 may tarixində Çin Xalq Respublikasında istismara qəbul olunan "Xocalı" məhdudiyyətsiz üzmə imkanlarına malikdir. Gəminin yükgötürmə qabiliyyəti (dedveyti) 38 593 ton, uzunluğu 180, eni 30, suya oturumu isə 10,47 metr, maksimum sürəti 15,7 uzeldir.

One year since the commissioning of the vessel “Khojaly”
One year has passed since the commissioning of the first Handysize-type universal dry cargo vessel operated by ASCO, one of the companies under AZCON Holding.
Over the past year, the vessel “Khojaly” has completed 7 international voyages. These voyages, covering the Pacific, Atlantic and Indian Oceans, included port calls in countries such as the United States, China, South Korea, Indonesia, India and Mexico.
During this period, a total of 231,748 tonnes of dry cargo including soda ash, sugar, timber, sulphur, cement and other commodities was transported by the vessel.
It should be noted that the dry cargo ship “Khojaly” was commissioned on 27 may last year in the People’s Republic of China. The vessel is capable of unrestricted navigation. It has a deadweight of 38,593 tonnes, a length of 180 metres, a beam of 30 metres, a draft of 10.47 metres, and a maximum speed of 15.7 knots.