ASCO-da Amerika Gəmiçilik Bürosunun təşkilatçılığı ilə seminar keçirilib
Azərbaycan Nəqliyyat və Kommunikasiya Holdinqinin (AZCON) tərkibində fəaliyyət göstərən “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-də (ASCO) Amerika Gəmiçilik Bürosunun (ABS) təşkilatçılığı ilə MEPC 83 Seminar Seriyası çərçivəsində beynəlxalq mütəxəssislərin təqdimatları dinlənilib. Tədbir Beynəlxalq Dəniz Təşkilatının (IMO) Dəniz Mühitinin Mühafizəsi Komitəsinin (MEPC) 83-cü sessiyasında qəbul olunmuş qərarların dəniz nəqliyyatına təsirlərini qiymətləndirmək, emissiyaların azaldılması ilə bağlı strategiyaları müzakirə etmək və ekoloji texnologiyaların tətbiqi sahəsində beynəlxalq təcrübəni bölüşmək məqsədi daşıyıb.
Seminar “MEPC 83- Beynəlxalq gəmiçilikdə nəticələr və təsirlər” mövzusuna həsr olunub. Təqdimatlarda yeni tənzimləmələr, tullantıların azaldılması hədəfləri və alternativ enerji mənbələrinə keçidlə bağlı əsas istiqamətlər ön plana çıxarılıb.
ASCO-nun İdarə Heyətinin sədri Rauf Vəliyev çıxışında Azərbaycanın 2024-cü ildə ev sahibliyi etdiyi COP 29 tədbirinin ölkənin ekoloji gündəliyində mühüm rol oynadığını vurğulayıb. O qeyd edib ki, ASCO 2050-ci ilə qədər donanmasında emissiyasız istismara keçid istiqamətində ardıcıl tədbirlər həyata keçirir və bu hədəf donanmanın yenilənməsi proqramında əsas prioritet kimi müəyyən olunub.
ABS-in Türkiyə və Xəzər regionu üzrə Biznes İnkişafı direktoru Seyfettin Tatlı MEPC 83 sessiyasının gəmiçilik sahəsində yaratdığı yeni normativ çərçivəyə toxunaraq, rəqəmsal yoxlama sistemlərinin istismar zamanı çeviklik, şəffaflıq və ekoloji nəzarət imkanlarını artırdığını diqqətə çatdırıb.
ABS-in Tənzimləyici Məsələlər üzrə baş mühəndisi Konstantinos Teokaris İMO-nun yeni qaydalarının tətbiq cədvəli, Avropa İttifaqının yanacaqla bağlı direktivləri və istixana qazı tullantılarının azaldılması məqsədilə nəzərdə tutulan təhlükəsizlik mexanizmləri barədə geniş məlumat verib.
MAN Türkiyə şirkətinin meneceri Mevlüt Civelekal alternativ yanacaqlar, xüsusilə bioloji mənşəli yanacaq növləri, gəmi üzərində karbon qazının tutulması texnologiyaları və tullantıların azaldılması üzrə texniki yanaşmaları iştirakçılarla bölüşüb.
ABS-in Qlobal Dayanıqlılıq Direktoru Temis Vagiakos isə enerji səmərəliliyi, dayanıqlı texnologiyalar və emissiyaların azaldılmasına xidmət edən həllər haqqında danışaraq bu istiqamətdəki beynəlxalq təcrübəni təqdim edib.
Seminar çərçivəsində nümayiş olunan rəqəmsal yoxlama texnologiyaları texniki auditin yeni üsulları və ekoloji standartların elektron izlənməsi imkanlarını əhatə edib. Ardınca keçirilən interaktiv sessiyalarda iştirakçılar texniki və hüquqi məsələlər üzrə fikir mübadiləsi aparıblar.
Tədbirdə ASCO, Dövlət Dəniz və Liman Agentliyi, “Caspian Marine Services” Ltd, “Caspian BUE Offshore Ltd”, TEG Central Asia, Caspian Drilling Company, ASCO Shipmanagement AFEZCO, BP və Bakı Gəmiqayırma Zavodunun nümayəndələri də iştirak ediblər.

В ASCO состоялся семинар, организованный Американским Бюро Судоходства
В ЗАО «Каспийское морское пароходство Азербайджана» (ASCO), входящем в состав Азербайджанского холдинга транспорта и коммуникаций (AZCON), при организационной поддержке Американского Бюро Судоходства (ABS) состоялся семинар в рамках серии «MEPC 83 Seminar Series». Целью мероприятия стало обсуждение решений 83-й сессии Комитета по защите морской среды Международной морской организации (IMO), их влияния на морской транспорт, а также обмен международным опытом в сфере декарбонизации и внедрения экологически устойчивых технологий.
Семинар был посвящён теме «MEPC 83 – Последствия и вызовы в международном судоходстве». Участникам были представлены актуальные нормативные изменения, цели по сокращению выбросов и направления перехода к альтернативным источникам энергии.
Председатель Правления ASCO Рауф Велиев в своём выступлении подчеркнул важность конференции COP 29, прошедшей в Азербайджане в 2024 году, в формировании экологической повестки страны. Он отметил, что ASCO поэтапно реализует меры по достижению нулевых выбросов в судоходстве к 2050 году, рассматривая этот вектор как стратегический приоритет в программе обновления флота.
Директор по развитию бизнеса ABS в Турции и Каспийском регионе Сейфеттин Татлы отметил, что новая нормативная база, сформированная по итогам сессии MEPC 83, усиливает значение цифровых систем инспекции, способствующих оперативности, прозрачности и экологическому контролю в процессе эксплуатации судов.
Главный инженер по нормативным вопросам ABS Константинос Теохарис представил детальную информацию о графике внедрения новых правил IMO, директивах ЕС по морскому топливу и предусмотренных механизмах по сокращению парниковых выбросов.
Менеджер компании MAN Turkey Мевлют Дживелек поделился техническими решениями в области альтернативного топлива, особенно биотоплива, технологиями улавливания углерода на борту судов и мерами по снижению выбросов.
Глобальный директор по устойчивому развитию ABS Фемис Вагиакос представил международный опыт в области энергоэффективности, устойчивых технологий и декарбонизации.
В рамках семинара были продемонстрированы цифровые инспекционные технологии, охватывающие современные методы технического аудита и электронный мониторинг экологических стандартов. В ходе интерактивных сессий участники обменялись мнениями по техническим и правовым вопросам.