ASCO-nun gəmi-bərələri ilə daşınan sərnişin sayı ötən il 20% artıb
ASCO-nun gəmi-bərələri ilə 2024-cü ildə 28 392 nəfər sərnişin daşınıb. Bu, 2023-cü il ərzində daşınmış 23 729 nəfərlə müqayisədə 20% artım deməkdir.
Ötən il sərnişinlərin 9 746-sı Kurık-Ələt, 1220-si Türkmənbaşı-Ələt, 14 834-ü Ələt-Kurık, 2 552-si Ələt-Türkmənbaşı istiqamətində daşınıb.
2023-cü ildə isə sərnişinlərin 8 361-i Kurık-Ələt, 485-i Türkmənbaşı-Ələt, 13 191-i Ələt-Kurık, 1393-ü Ələt-Türkmənbaşı, 144-ü Aktau-Ələt, 155-i Ələt-Aktau reysi ilə səfər edib.
Xatırladaq ki, karantin rejimi ilə əlaqədar hazırda bərə ilə ölkəni tərk etmək istəyən Azərbaycan vətəndaşları üçün Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın xüsusi icazəsi tələb olunur. Xarici ölkə vətəndaşlarının ölkədən çıxarkən bu icazəni təqdim etməsinə ehtiyac yoxdur. Azərbaycana bərə ilə gəlmək istəyən həm Azərbaycan, həm də xarici vətəndaşlar isə eyni icazəni almalıdırlar.

Number of passengers transported by ASCO ferries increased by 20% last year
In 2024, ASCO ferries transported 28,392 passengers, marking a 20% increase compared to 2023, when 23,729 passengers were transported.
Last year, 9,746 passengers traveled on the Kuryk-Alat route, 1,220 on the Turkmenbashi-Alat route, 14,834 on the Alat-Kuryk route, and 2,552 on the Alat-Turkmenbashi route.
In 2023, 8,361 passengers used the Kuryk-Alat route, 485 the Turkmenbashi-Alat route, 13,191 the Alat-Kuryk route, 1,393 the Alat-Turkmenbashi route, 144 the Aktau-Alat route, and 155 the Alat-Aktau route.
It should be noted that due to quarantine restrictions, Azerbaijani citizens wishing to leave the country by ferry must obtain prior special permission from the Operational Headquarters under the Cabinet of Ministers. Foreign nationals do not need this permission when exiting the country. However, all passengers, both Azerbaijani and foreign nationals, arriving in Azerbaijan by ferry must obtain the same permit.