«Akademik Zərifə Əliyeva» gəmi-bərəsində genişmiqyaslı təlim keçirilib – VİDEO
ASCO-un «Akademik Zərifə Əliyeva» gəmi-bərəsində Dənizdə Üzmə Təhlükəsizliyi Xidməti və üçüncü tərəf audit xidməti tərəfindən genişmiqyaslı təlim keçirilib. Bu təlim üç – ümumi gəmi həyəcanı, yanğınla mübarizə və gəmini tərk etmə istiqamətində aparılıb.
Ümumi gəmi həyəcan siqnalı – Hər hansı hadisə baş verdiyi zaman gəmi heyətinin toplanma yerinə yığılması üçün ümumi gəmi həyəcan siqnalı verilir. Bu zaman hadisə tam dəqiqləşənədək heyət toplanma yerində növbəti təlimatı gözləməlidir. Heyət toplantı yerinə mütləq şəkildə xilasedici jilet və digər lazımi ləvazimatla gəlir. Baş köməkçi heyəti toplantı yerində “heyət siyahısına” görə yoxladıqdan sonra gəminin kapitanına məruzə edir. Bu, çox önəmlidir. Çünki, zərər çəkmiş varsa, həmin şəxsin xilası üçün əmin olmaq lazımdır.
Yanğın həyəcan siqnalı – Gəmidə hər hansı bir bölgədə yanğın olduqda (miqyasından asılı olmayaraq) dərhal yanğın həyəcan siqnalı verilir. Bu zaman kəşfiyyat qrupu hərəkə keçir. Gəmidə iki istiqamətdə kəşfiyyat qrupu formalaşdırılır: göyərtə və mühərriklər bölməsi üzrə
Bu qruplardakı kəşfiyyatçılar yüksək səviyyədə təlim keçmiş gəminin bölmələri üzrə mütəxəssislərdən ibarət olur. Yanğınla mübarizəyə kəşfiyyat qrupunun rəhbəri başçılıq edir. Bu, adətən kapitanın ikinci köməkçisi olur. O, BKP (baş komanda postu) ilə daim əlaqə saxlayır, kəşfiyyat qrupunun hazırlığı haqqında məruzə edir və qrupun yanğın yerinə düzgün geyinərək, hər bir avadanlığı götürərək, bir sözlə, heç nəyi yaddan çıxarmayaraq getməsini təmin edir. Kəşfiyyat qrupunun kəşfiyyata getməsini ancaq kapitan təsdiqləyir. Kəşfiyyat qrupu öz növbəsində yanğın yerindən hər dəqiqə məlumatı ikinci köməkçiyə ötürür, ikinci köməkçi bu məlumatları BKP-ya məruzə edir. Nəticədə, ikinci köməkçi BKP-nin verdiyi təlimatları kəşfiyyat qrupuna ötürür və kəşfiyyatçıların bu təlimatları dəqiq başa düşmələrindən əmin olur.
Gəmini tərk etmə siqnalı – Çıxış yolu qalmadıqda, yanğını söndürmək mümkün olmadıqda və ya hər hansı başqa səbəbdən gəminin batma təhlükəsi və ya batması zamanı qəbul olunan, yalnız gəminin kapitanının verdiyi qərardır. Bu zaman yenə də kapitanın göstərişinə əsasən xilasedici qayıq və ya xilasedici sal (çox vaxt da hər iki xilasetmə vasitəsi) heyətin gəmidən evakuasiyası üçün hazırlanır və suya buraxılır. Gəmidə “xilas etmə cədvəli”- nə əsasən, heyət cədvəldəki nömrələrə uyğun həmin xilasetmə vasitələrində yerlərini tutur.
Qeyd edək ki, ASCO-nun həm Dəniz Nəqliyyatı Donanmasına, həm də İxtisaslaşdırılmış Donanmasına aid gəmilərində bu cür təlimlər mütəmadi keçirilir. ASCO sədri Rauf Vəliyevin nəzarətində olan təlimlər nəticəsində heyətin baş verə biləcək hadisələrə hazırlığı artırılır. Bu da, yüklərin və sərnişinlərin təhlükəsiz daşınmasını, əməliyyatların təhlükəsizlik qaydalarına uyğun icra edilməsini şərtləndirir. Bütün bunlar isə, ASCO-nun imicinin yüksəlməsinə, regionda daha etibarlı bir şirkətə çevrilməsinə gətirib çıxarır.

Large-scale training are being conducted in “Academician Zarifa Aliyeva” ferry vessel
Maritime Safety Service and an external audit conducted large-scale training on the ASCO-owned “Academician Zarifa Aliyeva” ferry vessel. The training covered 3 areas: general alarm, fire alarm and abandonment of the vessel.
General ship alarm. A general ship alarm signal is given for the crew to gather at an emergecy assembly point, when an accident has happened. At that moment, the crew should wait at the assembly point for clarification of the situation and subsequent instructions. It is mandatory for the crew to gather in life jackets and with other necessary accessories. The chief assistant reports to the ship’s captain after checking list of the crew on the board. It is very important in order to rescue victims, if neccessary.
Fire alarm. In case of fire (regardless of scale) in any part of the vessel, a fire alarm is immediately given At this point, the intelligence group begins its work. Two intelligence units are being formed: one is responsible for the deck, the other for the engine room.
These groups consist of specialist trained in the specific part of the vessel. The head of the fire fighting team is the second assistant captain. He is in constant contact with the main command post (MCP), reports on the readiness of the group and makes sure that the group arrives in the proper equipment.The group is sent for exploration only upon the confirmation of the captain. During its shift, the group reports information from the fire site to the 2nd assistant, and the 2nd assistant reports to the MCP. As a result, the 2nd assistant transmits instructions from the MCP to the group and ensures that the explorers fully understand them.
Vessel abandonment signal. This is a signal that only the captain can give if there is a danger of sinking incident, when it is impossible to fight fire or in other dangers when there is no other way out. At this situation, according to the captain’s instructions, the lifeboat or liferaft (often both life-saving appliances) is prepared for the crew to be evacuated from the vessel and launched into the water. Crew members take their places in these rescue boats according to their numbers in the table.
It is noteworthy,that such trainings are conducted on the board of ASCO vessels belonging to both the Transportation Fleet and the Offshore Fleet. As a result of trainings conducted under the supervision of Chairman of ASCO Mr. Rauf Valiyev, the preparation of crew for various situations is increasing. In turn, such preparation determines the safe transportation of cargos and passengers, the performance of all operations in accordance with safety rules. Thus, ASCO is turning into a more reliable partner in the region.