«Akademik Zərifə Əliyeva» gəmi-bərəsində genişmiqyaslı təlim keçirilib – VİDEO
ASCO-un «Akademik Zərifə Əliyeva» gəmi-bərəsində Dənizdə Üzmə Təhlükəsizliyi Xidməti və üçüncü tərəf audit xidməti tərəfindən genişmiqyaslı təlim keçirilib. Bu təlim üç – ümumi gəmi həyəcanı, yanğınla mübarizə və gəmini tərk etmə istiqamətində aparılıb.
Ümumi gəmi həyəcan siqnalı – Hər hansı hadisə baş verdiyi zaman gəmi heyətinin toplanma yerinə yığılması üçün ümumi gəmi həyəcan siqnalı verilir. Bu zaman hadisə tam dəqiqləşənədək heyət toplanma yerində növbəti təlimatı gözləməlidir. Heyət toplantı yerinə mütləq şəkildə xilasedici jilet və digər lazımi ləvazimatla gəlir. Baş köməkçi heyəti toplantı yerində “heyət siyahısına” görə yoxladıqdan sonra gəminin kapitanına məruzə edir. Bu, çox önəmlidir. Çünki, zərər çəkmiş varsa, həmin şəxsin xilası üçün əmin olmaq lazımdır.
Yanğın həyəcan siqnalı – Gəmidə hər hansı bir bölgədə yanğın olduqda (miqyasından asılı olmayaraq) dərhal yanğın həyəcan siqnalı verilir. Bu zaman kəşfiyyat qrupu hərəkə keçir. Gəmidə iki istiqamətdə kəşfiyyat qrupu formalaşdırılır: göyərtə və mühərriklər bölməsi üzrə
Bu qruplardakı kəşfiyyatçılar yüksək səviyyədə təlim keçmiş gəminin bölmələri üzrə mütəxəssislərdən ibarət olur. Yanğınla mübarizəyə kəşfiyyat qrupunun rəhbəri başçılıq edir. Bu, adətən kapitanın ikinci köməkçisi olur. O, BKP (baş komanda postu) ilə daim əlaqə saxlayır, kəşfiyyat qrupunun hazırlığı haqqında məruzə edir və qrupun yanğın yerinə düzgün geyinərək, hər bir avadanlığı götürərək, bir sözlə, heç nəyi yaddan çıxarmayaraq getməsini təmin edir. Kəşfiyyat qrupunun kəşfiyyata getməsini ancaq kapitan təsdiqləyir. Kəşfiyyat qrupu öz növbəsində yanğın yerindən hər dəqiqə məlumatı ikinci köməkçiyə ötürür, ikinci köməkçi bu məlumatları BKP-ya məruzə edir. Nəticədə, ikinci köməkçi BKP-nin verdiyi təlimatları kəşfiyyat qrupuna ötürür və kəşfiyyatçıların bu təlimatları dəqiq başa düşmələrindən əmin olur.
Gəmini tərk etmə siqnalı – Çıxış yolu qalmadıqda, yanğını söndürmək mümkün olmadıqda və ya hər hansı başqa səbəbdən gəminin batma təhlükəsi və ya batması zamanı qəbul olunan, yalnız gəminin kapitanının verdiyi qərardır. Bu zaman yenə də kapitanın göstərişinə əsasən xilasedici qayıq və ya xilasedici sal (çox vaxt da hər iki xilasetmə vasitəsi) heyətin gəmidən evakuasiyası üçün hazırlanır və suya buraxılır. Gəmidə “xilas etmə cədvəli”- nə əsasən, heyət cədvəldəki nömrələrə uyğun həmin xilasetmə vasitələrində yerlərini tutur.
Qeyd edək ki, ASCO-nun həm Dəniz Nəqliyyatı Donanmasına, həm də İxtisaslaşdırılmış Donanmasına aid gəmilərində bu cür təlimlər mütəmadi keçirilir. ASCO sədri Rauf Vəliyevin nəzarətində olan təlimlər nəticəsində heyətin baş verə biləcək hadisələrə hazırlığı artırılır. Bu da, yüklərin və sərnişinlərin təhlükəsiz daşınmasını, əməliyyatların təhlükəsizlik qaydalarına uyğun icra edilməsini şərtləndirir. Bütün bunlar isə, ASCO-nun imicinin yüksəlməsinə, regionda daha etibarlı bir şirkətə çevrilməsinə gətirib çıxarır.

На паромном судне «Академик Зарифа Алиева» проведены широкомасштабные учения
На паромном судне «Академик Зарифа Алиева», принадлежащему ASCO, были проведены широкомасштабные учения со стороны Службы безопасности мореплавания и сторонней аудиторской службы. Данное учение охватывало три направления: общесудовая тревога, пожаротушение и оставление судна.
Сигнал общесудовой тревоги — Сигнал общесудовой тревоги подается для того, чтобы экипаж судна прибыл на место сбора. В такой момент экипаж должен ожидать на месте сбора уточнения ситуации и последующих инструкций. Экипаж, в обязательном порядке, прибывает на место сбора в спасательных жилетах и с другими необходимыми принадлежностями. Главный помощник отчитывается перед капитаном судна после проверки членов экипажа по «списку экипажа» на месте встречи. Это очень важно, так как при наличии пострадавших, следует обеспечить их спасение.
Пожарная тревога – При возникновении пожара (не зависимо от масштаба) в какой-либо части судна, незамедлительно подается сигнал пожарной тревоги. В этот момент разведывательная группа начинает свою работу. На судне формируется две разведывательные группы: одна, отвечающая за палубу, другая – за моторный отсек.
Эти группы состоят из разведчиков, хорошо обученных по той части судна в которых они специализируются. Руководителем бригады разведчиков по пожаротушению является второй помощник капитана. Он находится в постоянной связи с ГКП (главным командным пунктом), докладывает о готовности разведывательной группы и следит за тем, чтобы группа прибыла на место пожара в должной экипировке, с наличием необходимого оборудования, одним словом, не забыв ничего. Разведывательная группа отправляется на разведку только с подтверждения капитана. Во время своей смены, разведывательная группа сообщает информацию с места пожара второму помощнику, а второй помощник докладывает ГКП. В результате, второй помощник передает разведывательной группе инструкции с ГКП и следит за тем, чтобы разведчики полностью понимали их.
Сигнал оставления судна – Это сигнал, который может подать только капитан в случае наличия опасности затопления судна при невозможности тушения пожара или при других опасностях, если нет другого выхода. В такой момент, согласно инструкциям капитана, спасательная шлюпка или спасательный плот (часто оба спасательных средства) подготавливаются к эвакуации экипажа с судна и выпускаются на воду. Согласно «расписанию спасательных работ» на судне, члены экипажа занимают свои места в этих спасательных средствах согласно номерам в таблице.
Следует отметить, что такие учения проводится на судах ASCO, относящихся как к Морскому транспортному флоту, так и Специализированному флоту. В результате учений, проходящих под наблюдением председателя ASCO Рауфа Валиева, увеличивается подготовка состава судов к ситуациям, которые могут произойти. В свою очередь, такая подготовка обуславливает безопасную перевозку грузов и пассажиров, выполнению всех операций в соответствии с правилами безопасности. Таким образом, повышается имидж ASCO, которая превращается в более надежного партнера в регионе.