ASCO-da 2025-ci il “Təhlükəsiz İş ili” elan edilib
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-də (ASCO) 2024-cü ilin yekunlarına həsr olunmuş “Təhlükəsizlik Günü” keçirilib.
Bütün strukturların nümayəndələrinin iştirak etdiyi tədbirdə sahə üzrə məsul şəxslər təqdimatlarla çıxış ediblər. Təqdimatlarda əmək şəraitinin yaxşılaşdırılması, istehsalatda baş verə biləcək qəzaların, hadisələrin və peşə xəstəliklərinin qarşısının alınması istiqamətində görülən işlər barədə ətraflı məlumat verilib.
“Təhlükəsizlik Günü”ndə həmçinin işçi qüvvəsi və iş saatları, SƏTƏM monitorinqlərinin statistikası, qeydə alınmış qəza və hadisələr, tibbi hesabat, struktur bölmələrdə aşkarlanmış uyğunsuzluqlar, eləcə də idarəetmə sistemində edilən dəyişikliklər müzakirə olunub. Bundan başqa, bildirilib ki, təhlükəsizlik qaydalarına dair strukturlarda mütəmadi olaraq müxtəlif təlimlər keçirilir və maarifləndirici tədbirlərlə yanaşı, təhlükəsiz əmək fəaliyyətinə görə fərqlənən əməkdaşlara təşəkkür edilir.
Toplantıda çıxış edən ASCO-nun İdarə Heyətinin sədri Rauf Vəliyev 2025-ci ilin Gəmiçilikdə “Təhlükəsiz İş ili” elan edildiyini bildirib. Sədr tapşırıq verib ki, bu sahədə müvafiq tədbirlər planı hazırlanmalı, bədbəxt hadisələrin baş vermə səbəblərinin təhlilinə əsasən müəyyən edilən tədbirlərin icrası və digər məsələlər üzrə işlər, habelə nəzarət mexanizmləri daha da gücləndirilməlidir.
İclasda əməyin mühafizəsi və təhlükəsizlik texnikası sahəsində nöqsanlara yol verən əməkdaşlar cəzalandırılıb.
Sonda ASCO-nun İdarə Heyətinin sədri Rauf Vəliyev istehsalatda əməyin təhlükəsizliyi ilə bağlı hər bir tədbirin xüsusi önəm daşıdığını və təhlükəsizlik qaydalarına ciddi riayət etməyin vacibliyini bir daha əməkdaşların diqqətinə çatdırıb.

2025 Declared as the «Year of Safe Work» at ASCO
The Azerbaijan Caspian Shipping Company (ASCO) held a “Safety Day” dedicated to the results of 2024.
The event was attended by representatives from all ASCO divisions, featuring presentations by key specialists. These presentations provided a comprehensive report on measures taken to improve working conditions, prevent potential accidents, incidents, and occupational diseases in production.
During “Safety Day,” discussions included workforce data and working time statistics, HSE monitoring results, recorded accidents and incidents, medical reports, identified inconsistencies in structural divisions, as well as changes in the management system.
It was highlighted that regular training sessions and informational-awareness initiatives are conducted to ensure compliance with safety regulations. Additionally, employees who have demonstrated a high level of responsibility in maintaining workplace safety are officially acknowledged.
Speaking at the event, ASCO Chairman of the Board Rauf Valiyev stated that 2025 has been declared the «Year of Safe Work» at ASCO. He instructed the development of a comprehensive action plan in this area, the strengthening of control mechanisms, and the implementation of necessary measures based on an analysis of accident causes.
The meeting also reviewed disciplinary measures taken against employees who failed to adhere to occupational safety and technical standards.
In conclusion, ASCO Chairman Rauf Valiyev emphasized the critical importance of workplace safety and urged all employees to strictly comply with established safety norms and regulations.