Ötən il 1088 gəmi təmir olunaraq yenidən istismara qaytarılıb
ASCO-nun tərkibində fəaliyyət göstərən “Zığ” Gəmi Təmiri və Tikintisi Zavodu (ZGTTZ) və “Bibiheybət” Gəmi Təmiri Zavodunda (BGTZ) 2024-cü il ərzində ümumilikdə 1088 gəmi təmiri üzrə iş icra olunub.
Təmir işlərindən 870-i səfərlərarası naviqasiya təmiri, 8-i əsaslı, 20-si tərsanə, 1-i cari olmaqla 899-u ZGTTZ-nin, 100-ü səfərlərarası naviqasiya, 17-si əsaslı, 54-ü tərsanə, 18-si cari olmaqla 189-u BGTZ-nin payına düşüb.
2024-cü ildə təmirə dayanan gəmilərdən 27-si kənar təşkilatlara aid olub.
Ümumilikdə son 5 ildə ASCO-nun gəmi təmiri zavodlarında 4707 gəmi təmiri işi yerinə yetirilib. Bu dövrdə təmir edilən gəmilərdən 195-i kənar təşkilatlara məxsus olub.
Gəmilərin təmiri müvafiq registr təşkilatlarının və beynəlxalq konvensiyaların tələblərinə uyğun olaraq həyata keçirilir. Təmir zamanı gəmilərin gövdələri təmizlənir, əsas və köməkçi mühərrikləri müasir, daha az tullantılı, ətraf mühitə daha az təsirə malik olan mühərriklərlə əvəzlənir. Belə ki, 2018-2023-cü illər ərzində 558 gəminin gövdəsi təmizlənib, 105 ədəd köməkçi, 16 ədəd əsas mühərrik alınaraq gəmilərə quraşdırılıb.
Qeyd edək ki, hər iki zavodda təmir işlərinin keyfiyyətinin yüksəldilməsi və təmir prosesinin sürətinin artırılması məqsədilə infrastruktur davamlı müasir tələblər səviyyəsində təkmilləşdirilir və inkişaf etdirilir. Gəmi təmiri prosesinin effektivliyinin və səmərəliliyinin artırılması istiqamətində də davamlı optimallaşdırılma işləri aparılır. Ötən müddətdə gəmilərin təmir prosesinə elektron nəzarətin həyata keçirilməsi, gəmi təmiri üçün tələb olunan ehtiyat hissələri və mal-materialın planlaşdırılması, işlərin gəmi təmiri prosesinin hər bir addımında təsdiqlənmiş plana əsasən vaxtında və büdcə daxilində həyata keçirilməsinə nəzarəti gücləndirmək məqsədilə “Gəmi təmirinin izlənilməsi” sistemi tətbiq edilib. Optimallaşdırılma işləri çərçivəsində SAP ERP sisteminin PM – gəmi təmiri və texniki xidmətin planlaşdırılması modulu müvəffəqiyyətlə istifadəyə verilib.
ASCO bütün əməliyyat və proseslərdə olduğu kimi, gəmi təmiri sahəsində də ətraf-mühitin qorunması, enerji səmərəliliyinin artırılması məsələlərini daim diqqətdə saxlayır, bu istiqamətdə dünyada mövcud olan innovativ yenilikləri araşdıraraq tətbiq edir. Ekoloji cəhətdən təmiz texnologiyaların tətbiqi istiqamətində atılan addımların davamı kimi ötən il ASCO-nun “Bibiheybət” Gəmi Təmiri Zavodunun istehsalat sexlərinin birinin damında 512 kv.m ərazidə hər biri 690 Vt olmaqla,162 ədəd günəş paneli quraşdırılıb.
Onu da əlavə edək ki, ASCO-nun həm “Zığ” Gəmi Təmiri və Tikintisi Zavodu, həm də “Bibiheybət” Gəmi Təmiri Zavodu geniş həcmdə peşəkar gəmi təmiri və dəniz mühəndislik xidmətləri təqdim edir. Bundan başqa, 2017-ci ildən ZGTTZ müvafiq sertifikatlaşma keçməklə, gəmi tikintisi xidmətləri də təqdim etməyə başlayıb və bu çərçivədə ötən dövrdə burada 5 ədəd kiçik su tutumlu yedək gəmisi - “ASCO 1”, “Tərtərçay”, "Həkəriçay", “Bərgüşadçay” və “Azıx” gəmisi tikilərək təhvil verilib. 2025-ci ildə bu seriyadan olan daha bir ədəd gəminin təhvili planlaşdırılır.

В прошлом году отремонтировано 1088 судов и возвращено в эксплуатацию
На действующих в составе ASCO предприятиях — Заводе по ремонту и строительству судов «Зых» и Заводе по ремонту судов «Бибиэйбат» — в 2024 году выполнены работы по ремонту 1088 судов.
Из общего числа ремонтных работ 870 относятся к межрейсовому навигационному ремонту, 8 — к капитальному ремонту, 20 — к доковому и 1 — к текущему. Эти работы в количестве 899 единиц выполнены на Заводе по ремонту и строительству судов «Зых». На Заводе по ремонту судов «Бибиэйбат» выполнены 100 межрейсовых навигационных ремонтов, 17 капитальных, 54 доковых и 18 текущих ремонтов, что в сумме составляет 189 единиц.
В 2024 году на ремонт было поставлено 27 судов, принадлежащих сторонним организациям.
Всего за последние пять лет на судоремонтных заводах ASCO выполнено 4707 ремонтных работ. Из них 195 судов принадлежали сторонним организациям.
Ремонт судов проводится в соответствии с требованиями международных регистров и конвенций. Во время ремонтных работ осуществляется очистка корпусов судов, замена основных и вспомогательных двигателей на современные модели с низким уровнем выбросов, которые минимально воздействуют на окружающую среду. С 2018 по 2023 год очищены корпуса 558 судов, установлены 105 вспомогательных и 16 основных двигателей.
На обоих заводах проводится постоянная работа по модернизации инфраструктуры для повышения качества и скорости ремонтных процессов. Внедрена система «Мониторинг судоремонта», которая позволяет планировать необходимые запчасти, материалы и контролировать выполнение работ в рамках утвержденных сроков и бюджета. Кроме того, успешно внедрен модуль PM системы SAP ERP для планирования ремонта и технического обслуживания судов.
ASCO уделяет особое внимание вопросам охраны окружающей среды и повышения энергоэффективности. В 2024 году на Заводе по ремонту судов «Бибиэйбат» были установлены солнечные панели общей площадью 512 кв. м.
Кроме того, оба завода предоставляют широкий спектр профессиональных услуг в области судоремонта. С 2017 года на Заводе по ремонту и строительству судов «Зых» было построено и сдано пять малых буксиров. В 2025 году планируется сдача еще одного судна этой серии.