ASCO nümayəndələri TBNM-in İşçi Qrupunun iclasında iştirak ediblər
“Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu” Beynəlxalq Assosiasiyasının təşkilatçılığı ilə 3-4 dekabr tarixlərində Gürcüstanın paytaxtı Tbilisidə Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutunun (TBNM) inkişafı üzrə İşçi Qrupunun iclası keçirilib.
İclasda ASCO-nun İstismar-kommersiya departamentinin rəisi Ruslan Qurbanov və departamentin aparıcı mütəxəssisi Niyaməddin Aslanov da iştirak edib.
Tədbirdə qeyd olunub ki, 2024-cü ilin 11 ayında TBNM marşrutu ilə 20 fut ekvivalentində 50 min konteyner daşınıb. Bu da daşıma həcmlərinin sabit artımını və həyata keçirilən strateji təşəbbüslərin effektivliyini göstərir.
İclasda bildirilib ki, ilin əvvəlindən Orta Dəhliz vasitəsilə 328 konteyner qatarı keçib, bunlardan 304-ü Çin Xalq Respublikasından gəlib. Bu, marşruta olan yüksək tələbatı və onun beynəlxalq daşımalar üçün əhəmiyyətini vurğulayır, həmçinin onun daha da inkişaf etdirilməsinin zəruriliyini göstərir.
İclasda 2025-ci il üçün TBNM marşrutu üzrə yük daşımaları üzrə tarif dərəcələri təsdiqlənib. İştirakçılar həmçinin növbəti il üçün inkişaf planlarını və proqnozlaşdırılan daşımalar həcmlərini razılaşdırıblar, burada xidmətlərin prioritet inkişafına və tranzit konteyner daşımaları həcmlərinin artırılmasına xüsusi diqqət yetirilib.

В Тбилиси состоялось Заседание Рабочей группы ТМТM
3-4 декабря 2024 года в Тбилиси (Грузия) проходит заседание Рабочей группы по развитию Транскаспийского международного транспортного маршрута (ТМТМ) объединения юридических лиц "Международная ассоциация 'Транскаспийский международный транспортный маршрут" (далее - Ассоциация).
На заседании также присутствовали Руслан Гурбанов, руководитель Операционно-коммерческого департамента ASCO, и Ниямеддин Асланов, ведущий специалист департамента.
По итогам 11 месяцев 2024 года по маршруту ТМТМ было перевезено 50 тысяч контейнеров в двадцатифутовом эквиваленте (TEU), что свидетельствует о стабильном росте объемов перевозок и высокой эффективности реализуемых стратегических инициатив.
Отмечено, что с начала года по маршруту ТМТМ было пропущено 328 контейнерных поездов, из которых 304 следовали из Китайской Народной Республики. Это подчеркивает высокую востребованность маршрута и его значимость для международных перевозок, а также необходимость его дальнейшего развития.
Одним из ключевых решений заседания стало утверждение тарифных ставок на перевозку грузов по маршруту ТМТМ на 2025 год. Участники также согласовали планы развития и прогнозируемые объемы перевозок на следующий год, с акцентом на приоритетное развитие сервисов и увеличение объемов транзитных контейнерных перевозок.