ASCO nümayəndələri TBNM-in İşçi Qrupunun iclasında iştirak ediblər
“Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu” Beynəlxalq Assosiasiyasının təşkilatçılığı ilə 3-4 dekabr tarixlərində Gürcüstanın paytaxtı Tbilisidə Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutunun (TBNM) inkişafı üzrə İşçi Qrupunun iclası keçirilib.
İclasda ASCO-nun İstismar-kommersiya departamentinin rəisi Ruslan Qurbanov və departamentin aparıcı mütəxəssisi Niyaməddin Aslanov da iştirak edib.
Tədbirdə qeyd olunub ki, 2024-cü ilin 11 ayında TBNM marşrutu ilə 20 fut ekvivalentində 50 min konteyner daşınıb. Bu da daşıma həcmlərinin sabit artımını və həyata keçirilən strateji təşəbbüslərin effektivliyini göstərir.
İclasda bildirilib ki, ilin əvvəlindən Orta Dəhliz vasitəsilə 328 konteyner qatarı keçib, bunlardan 304-ü Çin Xalq Respublikasından gəlib. Bu, marşruta olan yüksək tələbatı və onun beynəlxalq daşımalar üçün əhəmiyyətini vurğulayır, həmçinin onun daha da inkişaf etdirilməsinin zəruriliyini göstərir.
İclasda 2025-ci il üçün TBNM marşrutu üzrə yük daşımaları üzrə tarif dərəcələri təsdiqlənib. İştirakçılar həmçinin növbəti il üçün inkişaf planlarını və proqnozlaşdırılan daşımalar həcmlərini razılaşdırıblar, burada xidmətlərin prioritet inkişafına və tranzit konteyner daşımaları həcmlərinin artırılmasına xüsusi diqqət yetirilib.

The TITR Working Group meeting held in Tbilisi
On December 3-4, 2024, the Working Group on the development of the Trans-Caspian International Transport Route (TITR) convened in Tbilisi, Georgia. The meeting was organized by the International Association "Trans-Caspian International Transport Route" (hereinafter the Association).
The meeting was also attended by Ruslan Gurbanov, Head of the Operations and Commercial Department of ASCO, and Niyameddin Aslanov, Senior Specialist of the department.
As of 11 months of 2024, 50,000 twenty-foot equivalent units (TEU) were transported along the TITR route, demonstrating steady growth in freight volumes and the high efficiency of the implemented strategic initiatives.
It was noted that since the beginning of the year, 328 container trains have been operated along the TITR route, with 304 of them originating from the People’s Republic of China. This highlights the high demand for the route and its importance for international transportation, as well as the need for its further development.
One of the key outcomes of the meeting was the approval of freight tariff rates for the TITR route for 2025. Participants also agreed on development plans and projected freight volumes for the upcoming year, with a focus on the prioritizing expansion of services and increasing transit container volumes.