COP29 çərçivəsində “Gələcəyə səfər: dayanıqlı sabah üçün dənizçilikdə dekarbonizasiya” mövzusunda müzakirələr aparılıb FOTOLAR+VİDEO
BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində “Gələcəyə səfər: dayanıqlı sabah üçün dənizçilikdə dekarbonizasiya” mövzusunda müzakirələr aparılıb. ASCO-nun təşkilatçılığı ilə keçirilən müzakirələrdə nüfuzlu gəmiçilik, liman şirkətlərinin və təsnifat cəmiyyətlərinin rəhbər şəxsləri, eləcə də beynəlxalq dənizçilik sektorunun aparıcı mütəxəssisləri iştirak ediblər.
ASCO-nun İdarə Heyətinin sədri Rauf Vəliyev açılış nitqi ilə çıxış edərək, Azərbaycanın dünyanın ən böyük tədbiri sayılan COP29-a ev sahibliyi etməsinin tarixi hadisə olduğunu diqqətə çatdırıb.
Rauf Vəliyev çıxışında ASCO-nun dekorbanizasiya istiqamətində gördüyü işlər və strateji hədəfləri barədə məlumat verib. Sədr vurğulayıb ki, ASCO 2012-ci illə müqayisədə emissiyaların 20% azaldılmasına nail olub. Bu da Beynəlxalq Dəniz Təşkilatının (IMO) 2030-cu il hədəfinin vaxtından əvvəl yerinə yetiriməsi deməkdir: “Bu uğuru əldə etmək asan olmadı. Ancaq bunu yeni gəmilərə investisiya yatıraraq, mövcud gəmiləri yenidən təmir edərək, köhnə gəmiləri istismardan çıxararaq və enerji səmərəliliyini artıraraq əldə etdik. Məqsədimiz IMO-nun 2050-ci ilədək sıfır emissiya hədəfinə nail olmaqdır və biz bunun üçün dayanıqlılıq həllərini inkişaf etdirmə və karbon emissiyalarının azaldılması strategiyalarını araşdırmaq istiqamətində aktiv fəaliyyət göstəririk.”
“Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı” QSC-nin Baş direktoru Taleh Ziyadov çıxışında dekarbonizasiyaya dair görülən işlər haqqında danışıb və bu sahədə əməkdaşlıqların vacibliyinə toxunub. O qeyd edib ki, biz bütün partnyorlarımızla, həmçinin ASCO ilə birgə yaşıl dənizçilik istiqamətində səylə çalışır və inanıram ki, sıfır emissiya hədəfinə birlikdə çatacağıq.
ASCO-nun Dayanıqlılıq və emissiyaların idarəedilməsi üzrə direktoru Ələkbər Əzizli şirkətin emissiyaların azaldılması strategiyası barədə geniş təqdimatla çıxış edib. O, 2050-ci ilədək sıfır emissiya hədəfinə çatmaq üçün şirkətin mərhələlər üzrə görəcəyi işlər barədə məlumat verib.
“Capital Maritime and Trading Corp” gəmiçilik şirkətinin təsisçisi və sədri Evangelos Marinakis də çıxışında şirkətinin yaşıl enerjiyə keçid prosesinə yanaşması, ikiyanacaqlı mühərrik texnologiyası və enerjiyə qənaət məqsədilə tətbiq etdiyi digər innovativ həllərlə bağlı təcrübəsini bölüşüb.
“DP World” şirkət qrupunun üzvü “P&O Maritime Logistics”in Baş icraçı direktoru Narayana Prasad Narumanchi Venkata Lakshmi “Dekarbonizasiya strategiyaları: 1, 2 və 3-cü sahə emissiyalarının aradan qaldırılması” mövzusunda təqdimatında dekarbonizasiyanın məqsədləri barədə ətraflı məlumat verib. O, bununla bağlı beynəlxalq gəmiçilikdə, o cümlədən təmsil etdiyi şirkətdə tətbiq olunan yanaşma və təcrübələr barədə bir sıra nümunələr gətirib.
Nüfuzlu təsnifat cəmiyyətlərindən olan Amerika Gəmiçilik Bürosunun (ABS) Avropa bölməsinin Biznesin inkişafı üzrə vitse-prezidenti Ezekial Davis çıxışında bildirib ki, gəmiçilik sənayesində dekarbonizasiya tədbirləri daha dərin, təməl dəyişikliyi əhatə edir: “Mənim üçün gəmiçiliyin karbonsuzlaşdırılmasının əsl həlli üç vacib elementdən - məlumatlılıq, əməkdaşlıq və insan faktorundan asılıdır. Çətinliklərimiz ciddi olsa da, bu fundamental elementlər bizə düzgün istiqamət verir. Biz məqsədə nail olmaq üçün ASCO kimi tərəfdaşlarla birlikdə işləyir, sənayemizin dəyişməsinə töhfə veririk.”
QTAGG-ın Baş kommersiya direktoru Per Österberq “Yeni dekarbonizasiya texnologiyaları: EcoPilot” mövzusunda çıxış edib. Per Österberq ASCO-nun öz gəmilərində “EcoPilot” sistemini quraşdırmasından da danışaraq, bunu innovativ və yaşıl texnologiyalara keçid istiqamətində əhəmiyyətli addım kimi dəyərləndirib.
Qeyd edək ki, “EcoPilot” gəminin yanacaq sərfiyyatının azaldılmasında və karbon emissiyalarını minimuma endirilməsində vacib texnoloji avadanlıqlardandır. Bu sistem gəminin hərəkət trayektoriyasını, sürətini və mühərrikin işini optimallaşdırmaqla, ekoloji cəhətdən səmərəli naviqasiyanı təmin edir.
Tədbirdə ASCO-nun COP29 çərçivəsində hazırladığı video nümayiş etdirilib. Videoda dəniz nəqliyyatında emissiyaların azaldılmasına nail olmaq məqsədilə qurumun atdığı addımlar, eyni zamanda gələcək planları əks olunub.
Sonda ASCO-nun 165 illik tarixindən bəhs edən “Zamanla eyni dalğada” kitab-fotoalbomu da təqdim edilib. Azərbaycan və ingilis dillərində nəşr olunan kitab qonaqlara hədiyyə olunub.

В рамках COP29 обсудили тему «Путешествие в будущее: декарбонизация в морском секторе для устойчивого завтра»
В рамках 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29) состоялось обсуждение на тему «Путешествие в будущее: декарбонизация в морском секторе для устойчивого завтра». Дискуссии, организованные ASCO, объединили руководителей ведущих судоходных и портовых компаний, классификационных обществ, а также ведущих специалистов международного морского сектора.
Председатель Правления ASCO Рауф Велиев в своем вступительном слове подчеркнул историческое значение проведения COP29 в Азербайджане, одном из крупнейших мероприятий в мире. Он также рассказал о действиях и стратегических целях ASCO в области декарбонизации. По его словам, ASCO удалось добиться сокращения выбросов на 20% по сравнению с 2012 годом, что позволяет досрочно выполнить цель Международной морской организации (IMO) на 2030 год: «Этого успеха удалось достичь благодаря инвестициям в новые суда, модернизации существующих, выведению из эксплуатации старых судов и повышению энергоэффективности. Наша цель — достичь нулевых выбросов к 2050 году в соответствии с целями IMO. Для этого мы активно развиваем устойчивые решения и изучаем стратегии по снижению углеродных выбросов».
Генеральный директор ЗАО «Бакинский международный морской торговый порт» Талех Зиядов в своем выступлении подчеркнул важность сотрудничества в достижении устойчивой декарбонизации. Он отметил: «Мы активно работаем со всеми нашими партнерами, включая ASCO, в направлении зеленого судоходства и верим, что совместными усилиями достигнем цели нулевых выбросов».
Директор ASCO по устойчивому развитию и управлению выбросами Алекпер Азизли выступил с презентацией о стратегии компании по сокращению выбросов, представив план мероприятий по достижению нулевых выбросов к 2050 году.
Основатель и председатель компании "Capital Maritime and Trading Corp" Эвангелос Маринакис поделился опытом своей компании в переходе на зеленую энергию, использовании технологий с двумя видами топлива и других инновационных решениях для повышения энергоэффективности.
Генеральный директор компании "P&O Maritime Logistics", входящей в группу "DP World", Нараяна Прасад Нараманчи Венката Лакшми представил доклад на тему «Стратегии декарбонизации: устранение выбросов в рамках областей 1, 2 и 3». Он привел примеры подходов и практик, применяемых в международном судоходстве, в том числе в своей компании.
Вице-президент по развитию бизнеса Европейского отделения Американского бюро судоходства (ABS) Эзекиал Дэвис подчеркнул, что меры по декарбонизации в судоходной отрасли включают фундаментальные изменения: «Для меня ключ к декарбонизации судоходства заключается в трех основных элементах — осведомленности, сотрудничестве и человеческом факторе. Хотя наши вызовы значительны, эти элементы указывают нам правильное направление. Вместе с такими партнерами, как ASCO, мы вносим вклад в трансформацию нашей отрасли».
Коммерческий директор компании QTAGG Пер Эстерберг выступил с докладом на тему «Новые технологии декарбонизации: EcoPilot». Он рассказал об установке системы EcoPilot на судах ASCO, назвав это важным шагом в переходе на инновационные и зеленые технологии.
Отметим, что система EcoPilot играет важную роль в снижении расхода топлива и минимизации углеродных выбросов. Оптимизируя траекторию движения, скорость и работу двигателя, система обеспечивает экологически эффективное судоходство.
В ходе мероприятия был представлен видеоролик ASCO, подготовленный в рамках COP29. В ролике отражены шаги компании по сокращению выбросов в морском транспорте, а также планы на будущее.
Мероприятие завершилось презентацией книги-фотоальбома ASCO «В унисон со временем», посвященной 165-летней истории компании. Книга, изданная на азербайджанском и английском языках, была подарена гостям.