ASCO mərhələlər üzrə aparılacaq dekarbonizasiya tədbirlərini açıqlayıb
Beynəlxalq Dəniz Təşkilatının 2018-ci ildə qəbul etdiyi və 2023-cü ildə yenidən baxdığı “Gəmilərdən istixana qazlarının emissiyalarının azaldılmasına dair Strategiya”sına uyğun olaraq beynəlxalq gəmiçilik fəaliyyəti nəticəsində havaya atılan tullantıların illik miqdarını 2030-cu ilədək 20% azaltmaq və 30% üçün çalışmaq, 2040-cı ilədək 70% azaltmaq və 80% üçün çalışmaq, 2050-ci ilə 0 emissiya səviyyəsinə çatmaq hədəf olaraq müəyyən edilib.
ASCO üzrə bu hədəfə çatmaq üçün Strategiya və Tədbirlər Planı hazırlanıb. Plana əsasən, dekarbonizasiya tədbirlərinin davamı olaraq, mərhələlər üzrə aşağıdakı tədbirlərin görülməsi nəzərdə tutulub.
Birinci mərhələ 2024-2027-ci illəri əhatə edir. Bu mərhələdə ümumi dedveyti 26 595 ton olan 65 ədəd köhnəlmiş və istismarı effektiv olmayan gəminin donanmadan çıxarılması nəzərdə tutulur ki, bunun da hesabına şirkətin gəmilərdən olan emissiyalarının təxminən 25% azalacağı gözlənilir.
Bundan başqa, ilkin mərhələyə donanmanın yenilənməsi, eləcə də yanacaq sərfiyyatı baxımından daha səmərəli və müasir gəmilərin alınması və ya tikintisi də daxildir. Belə ki, ASCO-nun 2024-2027-ci illərdə gəmi alışı və tikintisi planlarına əsasən, ümumilikdə 17 yeni gəminin donanmanın tərkibinə daxil edilməsi planlaşdırılır.
Donanmadakı gəmilərin ölçücə daha böyük, daha çox yük götürümü olan enerji səmərəliliyi baxımından ~20%-dək daha effektiv gəmilərlə əvəzlənməsi nəticəsində (donanmanın dedveytinin artması da nəzərə alınaraq) emissiyaların ~9%-dək azaldılması proqnozlaşdırılır.
2027-2030-cu illəri əhatə edən ikinci mərhələdə metanol yanacağı və tam elektriklə işləyən gəmilərin tikintisi və ya alınması, mövcud gəmilərin retrofit olunması hədəf kimi müəyyənləşdirilib. Belə ki, qeyd edilən dövrdə metanol yanacağı ilə işləyən 5 təchizat, 5 sərnişin və 7 tankerin tikintisi, tam elektriklə işləyən 4 liman-yedək gəmisinin inşası və 8 gəminin metanol yanacağına keçid üçün retrofit olunması nəzərdə tutulur. Bu gəmilərdə mavi metanolun istifadəsi (ümumi donanmanın dedveytinin artması nəzərə alınaraq) ümumilikdə emissiyaların ~10%-dək azalmasına səbəb olacağı gözlənilir.
Qeyd edək ki, dizellə müqayisədə metanol CO2 emissiyalarını 7%-ə qədər, SOx emissiyalarını 99%-ə qədər və NOx emissiyalarını 60%-ə qədər azalda bilər.
Bütün donanmalarda alternativ yanacaqlardan istifadəyə keçid isə üçüncü mərhələdə, yəni 2030-2040-ci illərdə icra ediləcək. Bununla da, IMO-nun hədəfinə uyğun olaraq, 2008-ci illə müqayisədə emissiyaların 70-80%-dək azaldılmasına nail olunacaq.
Dördüncü mərhələ isə 2040-2050-ci illəri əhatə edir. Bu mərhələdə 0 emissiyalı alternativ yanacaq və texnologiyaların tam tətbiqinə keçid planlaşdırılır. Bu isə IMO-nun hədəfinə uyğun olaraq, emissiyaları 100% azaldaraq 0 emissiya həddinə çatmaq deməkdir.
Onu da qeyd edək ki, ASCO-nun dekorbanizasiya istiqamətində qısamüddətli tədbirlər planı da var. Bu plan çərçivəsində 2030-cu ilə qədər olan ilk 3 mərhələ həyata keçirilməlidir. Layihədə metanol gəmilərinə keçidin 2027-ci ildə nəzərdə tutulmasına baxmayaraq, bu prosesi daha da sürətləndirmək məqsədilə artıq metanol gəmilərinə keçid üçün maliyyə dəstəyi üzərində işlənilir.

ASCO has announced the phased measures for decarbonisation
In accordance with the Strategy for the Reduction of Greenhouse Gas Emissions from Ships, adopted by the International Maritime Organization (IMO) in 2018 and revised in 2023, the target has been set to reduce annual emissions from international shipping activities by 20% by 2030 (with aspirations for 30%), by 70% by 2040 (with aspirations for 80%), and to reach zero emissions by 2050.
To achieve this target, ASCO has developed a Strategy and Action Plan. According to this plan, a series of phased decarbonisation measures will be implemented as follows:
The first phase will cover the years 2024-2027. During this period, ASCO plans to decommission 65 outdated and inefficient vessels with a combined deadweight of 26,595 tonnes, which is expected to reduce emissions from its fleet by approximately 25%.
Additionally, the initial phase includes fleet renewal, as well as the acquisition or construction of more efficient and modern ships in terms of fuel consumption. ASCO’s acquisition and construction plans for 2024-2027 envisage incorporating a total of 17 new vessels into the fleet.
Replacing current vessels with larger, higher-capacity, and ~20% more energy-efficient vessels (while considering an increase in the fleet’s deadweight) is anticipated to reduce emissions by approximately 9%.
The second phase, covering 2027-2030, sets the goal of constructing or acquiring methanol-fuelled and fully electric vessels and retrofitting existing ships. During this period, plans include constructing five supply vessels, five passenger ships, and seven tankers to operate on methanol fuel, as well as building four fully electric harbour tugboats and retrofitting eight vessels to transition to methanol fuel. It is expected that using blue methanol on these ships, while taking into account the increased fleet deadweight, will reduce overall emissions by approximately 10%.
It should be noted that compared to diesel, methanol can reduce CO2 emissions by up to 7%, SOx emissions by up to 99%, and NOx emissions by up to 60%.
Transitioning to alternative fuels across the entire fleet will be implemented in the third phase, from 2030-2040, achieving a 70-80% reduction in emissions compared to 2008, in alignment with IMO targets.
The fourth phase will cover the years 2040-2050. This phase aims to fully transition to zero-emission alternative fuels and technologies, which will reduce emissions by 100%, thereby reaching zero emissions in line with IMO targets.
It should also be noted that ASCO has a short-term action plan, under which the first three phases should be implemented by 2030. Although the transition to methanol-powered vessels is planned for 2027, efforts are already underway to accelerate this process through financial support for the adoption of methanol-powered ships.