Gəmilərimiz “Pirşağı Tullantı Sutəmizləyici Qurğusu”nun tikintisi üzrə işlərini uğurla başa çatdırıblar
Azərbaycan hökuməti və Koreya İxrac-İdxal Bankının birgə maliyyələşdirdiyi Azərbaycanda yeni texnologiyalara əsaslanan ilk müasir “Pirşağı Tullantı Sutəmizləyici Qurğusu”nun tikintisi üzrə işlərin 90 faizdən çoxu yerinə yetirilib.
Pirşağı tullantı sutəmizləyici qurğusunun çıxış xəttinin 400 metrlik hissəsi quru, 1300 metrlik hissəsi isə dənizdə quraşdırılıb. Bütün bunlar nəzərə alınaraq əvvəlcədən dənizin dibi ilə marşrut müəyyənləşdirilib və ASCO-nun ixtisaslaşmış gəmiləri ilə dibdərinləşdirmə işləri aparılıb. Gəmilər işlərini uğurla başa çatdırıblar.
Dibdərinləşdirmə işləri “Mühəndis B. Məmmədov” torpaqqazan, “Bakinskaya-3”, “Bakinskaya-5” və “Bakinskaya-6” torpaqdaşıyan gəmiləri ilə yerinə yetirilib. Bundan əlavə, layihəyə “Abşeronskaya-5” yedək/lövbərdaşıyan və “Orion-12” dalğıc-dibölçən gəmiləri də cəlb edilib.
Pirşağı qazma ərazisində çıxarılan torpağın ümumi həcm 216 650 m3 təşkil edir.
Qazılan ərazidə “Zülfü Hacıyev” kran gəmisi ilə istiqamətləndirici svay vurulub və 1630 metr uzunluğunda, diametri 1620 x 14mm olan borular Hövsandan Pirşağı ərazisinə gətirilərək ərazidə yerləşdirilib. Bu prosesdə “Nefteqaz -64”, Orion”, “SOCAR-1” , 2 ədəd “Qaradağ” tipli, 3 ədəd “BMK” tipli gəmilər öz heyətləri ilə gücləndirilmiş rejimdə iştirak ediblər.
Kompleks Abşeron yarımadasının şimal-şərq hissəsində böyük bir ərazidə yaranan tullantı sularının birbaşa Xəzər dənizinə axıdılmasının qarşısını almağa imkan yaradacaq. Kürdəxanı, Pirşağı, Maştağa, Bilgəh, Nardaran, Məhəmmədi, Digah, Mehdiabad, Goradil, Fatmayi və Novxanı qəsəbələrində yaranan tullantı suları bu kompleksdə təmizlənərək kənarlaşdırılacaq. Bu layihə Xəzər dənizinin ekoloji təhlükəsizliyinin qorunması baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyır.

Наши суда с успехом завершили работы по строительству «Пиршагинской установки по очистке сточных вод»
Выполнено более 90 процентов работ по строительству «Пиршагинской установки по очистке сточных вод», финансируемой правительством Азербайджана и Корейским экспортно-импортным банком. Данное сооружение является первой современной установкой по очистке сточных вод в Азербайджане, разработанной на основе новых технологий.
Учитывая, что 400 м несущей линии Пиршагинской установки по очистке сточных вод установлено на суше, а часть длиной в 1300 м – в море, заранее был определен маршрут, проходящий по дну моря. Специализированные суда ASCO проводили дноуглубительные работы и успешно справились со своей задачей.
Дноуглубительные работы проводились на землеройном судне «Инженер Б.Мамедов» и транспортных судах «Бакинская-3», «Бакинская-5» и «Бакинская-6». Помимо этого, к работам были привлечены буксирное судно «Абшеронская-5» и водолазное судно «Орион 12».
Объем дноуглубительных работ в Пиршагинской зоне бурения составил 216 650 м3.
В зоне бурения при помощи кранового судна «Зулфу Гаджиев» была установлены направляющая свая, а также трубы длиной в 1630 метров и диаметром 1620 х 14 мм, транспортированные с Говсан на территорию Пиршаги. В этом процессе участвовали 1 судно типа «Нефтегаз», 2 судна типа «Гарадаг», 3 судна типа «БМК», 1 судно типа «Орион» и 1 судно типа «SOCAR-1».
Комплекс позволит предотвратить слив в Каспийское море сточных вод, образующихся на обширной территории на северо-востоке Абшеронского полуострова. Здесь будут подвергаться очистке сточные воды из поселков Кюрдаханы, Пиршаги, Маштага, Бильгя, Нардаран, Махаммеди, Дигах, Мехтиабад, Горадил, Фатмаи и Новханы. Проект имеет особое значение с точки зрения обеспечения экологической безопасности Каспийского моря.