ASCO nümayəndə heyəti “Aframax” tipli “Şuşa” və “Qarabağ” tankerlərində olub
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) İdarə Heyətinin sədri Rauf Vəliyev, eləcə də sədrin müavini Zaur Nağıyev, “ASCO Shipmanagement AFEZCO"nun Baş meneceri Çingiz Səfərov, Texniki direktoru Konstantin Yatsenko, dəniz müfəttişi Denis Sabetov, ASCO-nun İnformasiya texnologiyaları departamentinin aparıcı mütəxəssisi Emil Babayevdən ibarət nümayəndə heyəti Egey dənizində, Türkiyənin Aliağa limanında “Aframax” tipli “Şuşa” tankerində olub.
Səfərin əsas məqsədi gəmiçiliyin “Aframax” tipli tankerlər seqmentinə daxil olmasından ötən bir ildə gəmilərin istismarı, texniki vəziyyəti və onlara texniki qulluğun təşkili ilə yaxından tanış olmaqdan ibarətdir.
Səfər çərçivəsində gəmilərin kapitanı nümayəndə tankerlərin ümumi vəziyyəti, burada işin təşkili və gedişatı ilə bağlı məlumat veriblər.
ASCO sədri Rauf Vəliyev həm “Şuşa”, həm də “Qarabağ” gəmisinin heyəti sıralarına daxil olan azərbaycanlı dənizçilərlə də görüşüb, onların iş prosesi, yaşayış şəraiti, problemləri ilə maraqlanıb.
Sədr “Şuşa” gəmisinin 3-cü köməkçisi Məhəmməd Nadirov, təcrübəçisi Anar Muradzadə ilə, “Qarabağ” gəmisinin motorçusu Anar Muradov, aşpazı Ramil Mingaliyev, təcrübəçiləri Timur Sabetov, Elvin Abdulrəhmanovla səmimi söhbət edib, fikir mübadiləsi aparıb.
Qeyd edək ki, ötən dövrdə ümumilikdə 22 nəfər azərbaycanlı dənizçi “Aframax” tipli gəmilərimizə göndərilib. Onlardan 11 nəfər təcrübə proqramına cəlb olunub, təcrübə proqramını uğurla bitirən 6 nəfər milli kadr artıq işə götürülüb, 5 nəfərin işə götürülməsi planlaşdırılır. Daha 6 nəfər azərbaycanlı isə təcrübəyə cəlb olunmadan bu tip gəmilərdə birbaşa işə qəbul olunub. İşə götürülənlərin sırasında baş köməkçi, 3-cü köməkçi, 4-cü mexanik, elektrik mexaniki, motorçu, aşpaz kimi heyət üzvləri var. Yaxın vaxtlarda gəmilərə azərbaycanlı kapitan və baş mexaniklərin də cəlb olunması nəzərdə tutulub.
Görüşlərdə dənizçilər yeni tipli gəmilərin idarə edilməsi üçün yaradılan şəraitə görə təşəkkürlərini bildirib, təkliflərini səsləndirib və göstərilən etimadı doğruldacaqlarına söz veriblər.

Делегация АSCO посетила танкеры «Шуша» и «Карабах» типа «Афрамакс».
Делегация, в составе которой были Рауф Велиев, председатель совета правления ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» (АSCO), заместитель председателя Заур Нагиев, генеральный директор «ASCO Shipmanagement AFEZCO» Чингиз Сафаров, технический директор Константин Ястенко, морской инспектор Денис Сабетов и ведущий специалист департамента информационных технологий Эмиль Бабаев, посетила танкер «Шуша» типа «Афрамакс», который находился в порту Алиага, Турция, в Эгейском море."
Основной целью визита являлось ознакомление с эксплуатацией, техническим состоянием и ремонтом судов за прошедший год с момента выхода судоходства в сегмент танкеров типа «Афрамакс.
В рамках визита капитаны судов проинформировали представителей об общем состоянии танкеров, организационных мероприятиях и ходе работ на судах.
Председатель АSCO Рауф Велиев также встретился с азербайджанскими моряками, входившими в состав экипажей судов "Шуша" и "Карабах", и поинтересовался их рабочими условиями, условиями проживания и возникающими проблемами.
Председатель провел беседу с 3-м помощником судна "Шуша" Магомедом Надировым, его стажером Анаром Мурадзаде, а так же мотористом судна "Карабах" Анаром Мурадовым, поваром Рамилем Мингалиевым и стажерами Тимуром Сабетовым и Эльвином Абдулрахмановым, обсудив их идеи и предложения.
Следует отметить, что за прошедший период на наши танкера типа «Афрамакс» было направлено в общей сложности 22 азербайджанских моряка. Из них 11 были привлечены к программе стажировки, 6 национальных кадров, успешно завершивших программу, уже трудоустроены, а еще 5 планируется принять на работу. Кроме того, еще 6 азербайджанцев были непосредственно трудоустроены на судах этого типа без участия в программе стажировки. Среди принятых на работу есть такие должности, как старший помощник, 3-й помощник, 4-й механик, электромеханик, моторист и повар. В ближайшее время планируется привлечение азербайджанских капитанов и старших механиков на суда.
На встречах моряки выразили благодарность за предоставленные условия для управления судами нового типа, высказали свои предложения и пообещали оправдать оказанное доверие.