ASCO nümayəndə heyəti “Aframax” tipli “Şuşa” və “Qarabağ” tankerlərində olub
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) İdarə Heyətinin sədri Rauf Vəliyev, eləcə də sədrin müavini Zaur Nağıyev, “ASCO Shipmanagement AFEZCO"nun Baş meneceri Çingiz Səfərov, Texniki direktoru Konstantin Yatsenko, dəniz müfəttişi Denis Sabetov, ASCO-nun İnformasiya texnologiyaları departamentinin aparıcı mütəxəssisi Emil Babayevdən ibarət nümayəndə heyəti Egey dənizində, Türkiyənin Aliağa limanında “Aframax” tipli “Şuşa” tankerində olub.
Səfərin əsas məqsədi gəmiçiliyin “Aframax” tipli tankerlər seqmentinə daxil olmasından ötən bir ildə gəmilərin istismarı, texniki vəziyyəti və onlara texniki qulluğun təşkili ilə yaxından tanış olmaqdan ibarətdir.
Səfər çərçivəsində gəmilərin kapitanı nümayəndə tankerlərin ümumi vəziyyəti, burada işin təşkili və gedişatı ilə bağlı məlumat veriblər.
ASCO sədri Rauf Vəliyev həm “Şuşa”, həm də “Qarabağ” gəmisinin heyəti sıralarına daxil olan azərbaycanlı dənizçilərlə də görüşüb, onların iş prosesi, yaşayış şəraiti, problemləri ilə maraqlanıb.
Sədr “Şuşa” gəmisinin 3-cü köməkçisi Məhəmməd Nadirov, təcrübəçisi Anar Muradzadə ilə, “Qarabağ” gəmisinin motorçusu Anar Muradov, aşpazı Ramil Mingaliyev, təcrübəçiləri Timur Sabetov, Elvin Abdulrəhmanovla səmimi söhbət edib, fikir mübadiləsi aparıb.
Qeyd edək ki, ötən dövrdə ümumilikdə 22 nəfər azərbaycanlı dənizçi “Aframax” tipli gəmilərimizə göndərilib. Onlardan 11 nəfər təcrübə proqramına cəlb olunub, təcrübə proqramını uğurla bitirən 6 nəfər milli kadr artıq işə götürülüb, 5 nəfərin işə götürülməsi planlaşdırılır. Daha 6 nəfər azərbaycanlı isə təcrübəyə cəlb olunmadan bu tip gəmilərdə birbaşa işə qəbul olunub. İşə götürülənlərin sırasında baş köməkçi, 3-cü köməkçi, 4-cü mexanik, elektrik mexaniki, motorçu, aşpaz kimi heyət üzvləri var. Yaxın vaxtlarda gəmilərə azərbaycanlı kapitan və baş mexaniklərin də cəlb olunması nəzərdə tutulub.
Görüşlərdə dənizçilər yeni tipli gəmilərin idarə edilməsi üçün yaradılan şəraitə görə təşəkkürlərini bildirib, təkliflərini səsləndirib və göstərilən etimadı doğruldacaqlarına söz veriblər.

The ASCO delegation visited the Aframax tankers "Shusha" and "Karabakh."
The delegation, composed of Rauf Veliev, Chairman of the Management Board of "Azerbaijan Caspian Shipping" CJSC (ASCO); Deputy Chairman Zaur Nagiev; General Director of "ASCO Shipmanagement AFEZCO" Chingiz Safarov; Technical Director Konstantin Yastenko; Marine Inspector Denis Sabetov; and Emil Babaev, Leading Specialist of the Information Technology Department, visited the Aframax tanker "Shusha" which was docked at the port of Aliaga, Turkey, in the Aegean Sea.
The primary objective of the visit was to review the operational performance, technical condition, and repairs of the vessels over the past year since ASCO began operating Aframax-type tankers.
During the visit, the masters of the vessels briefed the delegation on the overall condition of the tankers, organizational measures, and the progress of work on board the vessels.
ASCO chairman Rauf Veliev also met with Azerbaijani seafarers from the crews of "Shusha" and "Karabakh", inquiring about their working conditions, living conditions, and any issues they encountered.
The chairman had a discussion with Third Officer Magomed Nadirov and his trainee Anar Muradzade from the "Shusha," as well as with the engine-room mechanic Anar Muradov, cook Ramil Mingaliyev, and trainees Timur Sabetov and Elvin Abdulrahmanov from the "Karabakh," discussing their ideas and suggestions.
It is noteworthy that over the past period, a total of 22 Azerbaijani seafarers have been assigned to our Aframax tankers. 11 of them were involved in the internship program, 6 national personnel who completed the program successfully have already been employed, and 5 more are expected to be hired. Additionally, 6 more Azerbaijanis were directly employed on these vessels without participating in the internship program. Among the positions filled are chief officer, third officer, fourth engineer, power-engineer, engine-room mechanic, and cook. Plans are underway to hire Azerbaijani masters and chief engineers for these vessels.
During the meetings, the seafarers expressed their gratitude for the provided conditions for operating the new type of vessels, offered their suggestions, and pledged to live up to the trust placed in them.