“Zəngilan” tankerinin ilk səfəri Türkmənistanın Alaca limanına olub
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) sifarişi ilə Bakı Gəmiqayırma Zavodunda tikilmiş və iyulun 2-də Prezident İlham Əliyevin iştirakı ilə istismara qəbul edilmiş “Zəngilan” tankerinin ilk səfəri Türkmənistanın Alaca limanına olub.
Tanker buradan qəbul etdiyi xam nefti iyulun 17-də Səngəçal Dəniz Limanına çatdırıb.
Uzunluğu 141, eni 16.9 metr olan yeni nəsil “Zəngilan” tankerinin daimi heyəti 15 nəfərdən ibarətdir. Tanker ümumi tutumu 9212 kubmetr olan 6 yük çəninə malikdir, onun dedveyti 7800 tondur.
Gəminin texniki göstəriciləri, xüsusilə suya oturumu maksimum yük götürməklə Xəzər hövzəsində nisbətən dayaz limanlara daxil olmağa və Xəzərdən kənara yük daşımağa imkan yaradır.
“Zəngilan” Bakı Gəmiqayırma Zavodunda inşa olunan sayca dördüncü milli tankerdir. Bundan əvvəl istismara verilən “Laçın” və “Kəlbəcər” tankerlərindən fərqli olaraq, “Akademik Xoşbəxt Yusifzadə” tankeri kimi, “Zəngilan” ilə də həm neft, həm də kimyəvi məhsullar daşımaq mümkündür.
Onu da qeyd edək ki, Bakı Gəmiqayırma Zavodunda hazırda ASCO üçün daha üç tankerin inşası da nəzərdə tutulur. Bununla bağlı sifarişlər verilib və müvafiq müqavilələr imzalanıb.

First voyage of "Zangilan" tanker to Alaja, Turkmenistan
First voyage "Zangilan" tanker, built at Baku Shipyard according to "Azerbaijan Caspian Shipping Company" CJSC (ASCO) order and commissioned on July 2 with participation of President Ilham Aliyev, took place to Alaja port in Turkmenistan.
Tanker delivered crude oil received here to Sangachal Sea Port on July 17.
Permanent crew of new generation tanker "Zangilan" with 141 meters length and 16.9 meters width consists of 15 people. Vessel has 6 cargo tanks with 9212 cubic meters total capacity, and 7800 tons full load capacity.
Technical parameters of vessel, especially the draft, allows it to enter relatively shallow ports of the Caspian basin and transport cargo outside the Caspian basin with maximum load capacity.
"Zangilan" is the fourth domestic tanker built at Baku Shipyard. Unlike tankers "Lachin" and "Kelbajar", commissioned earlier, "Zangilan", as well as "Akademik Khoshbakht Yusifzade" tanker can transport both oil and chemical products.
It should also be noted that it is planned to build three more tankers for ASCO at Baku Shipyard. In this regard, orders have been placed and relevant agreements have been signed.