ASCO-ya məxsus gəmi Qara dənizdə müntəzəm fider konteyner xətti üzrə daşımalar həyata keçirəcək
Gürcüstanın paytaxtı Tbilisidə “Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu” Beynəlxalq Assosiasiyası Hüquqi Şəxslər Birliyinin işçi qrupunun iclası keçirilib.
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin  (ASCO) sədri Rauf Vəliyevlə yanaşı, Gürcüstan, Qazaxıstan və Rumıniyadan olan dəmiryolu və dəniz nəqliyyatı şirkətlərinin nümayəndələrinin də qatıldığı yığıncaqda Qara dənizdə Gürcüstanın Batumi və Rumıniyanın Konstansa limanları arasında ASCO gəmisi vasitəsilə konteyner daşımalar xəttinin yaradılması məsələsi müzakirə olunub və bununla bağlı qərar qəbul edilib.
Bu xətt üzrə əsas yük kimi Avropa-Çin-Avropa və Avropa-Mərkəzi Asiya-Avropa istiqamətlərindən tranzit yüklərin daşınması nəzərdə tutulub. Gözləntilərə görə, adıçəkilən istiqamətlər üzrə Qara dənizdə konteyner xətti ilə yüklərin çatdırılması müddəti azalacaq.  Bu da Qara dəniz üzərindən də keçən Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutunun (Middle Corridor) cəlbediciliyini və Azərbaycan üzərindən keçən tranzit konteyner daşımalarının həcmini artıracaq.
Qeyd edək ki, ASCO-nun  Qara dənizdə fider gəmisinin ilk sınaq səfərinin 2019-cu il sentyabrın 20-dək həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Məlumat üçün bildirək ki, fider gəmi hər 10 gündən bir (ayda 3 dəfə) səfərə çıxacaq. Yük həcmi çoxalacağı halda xətt üzrə gəmilərin sayının və reyslərin müntəzəmliyinin artırılması da nəzərdə tutulub.

ASCO-Owned Ship Will Operate on a Feeder Container Line in the Black Sea on а Regular Basis
Tbilisi, the capital of Georgia, hosted  general meeting of an association of legal entities – the Trans-Caspian International Transport Corridor International Association.
Rauf Valiyev, chairman of the Azerbaijan Caspian Shipping Company (ASCO), as well as representatives of railway and sea transport companies from Georgia, Kazakhstan and Romania attended the event. During the the meeting, the participants discussed and made decision on the creation of a container transport line that will be carried out by the ASCO vessel on the Black Sea between the Georgian port of Batumi and the Romanian port of Constance.
The line will mainly be used for the transit of goods in the directions Europe – China – Europe and Europe – Central Asia – Europe. It is expected that the period of delivery of goods via a container line on the Black Sea to the abovementioned directions will be reduced. This will result in the increase of the attractiveness of the Trans-Caspian International Transport Route (Middle Corridor) going through the Black Sea and the volume of transit container traffic through Azerbaijan.
It should be noted that the first test sailing of the ASCO feeder vessel in the Black Sea is scheduled for September 20, 2019.
The vessel will sail every 10 days (3 times a month). If cargo volumes increase, the growth in the number of vessels and the regularity of sailings on the line is also expected.