ASCO yeni gəmilərin inşasına dair BGZ-də sifariş yerləşdirib
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC (ASCO) “Bakı Gəmiqayırma Zavodu” MMC-də (BGZ) iki ədəd neft və kimyəvi məhsullar daşıyan tankerin və üç ədəd dalğıc gəmisinin tikintisinə dair sifariş yerləşdirib.
Bununla əlaqədar ASCO-nun İdarə Heyətinin sədri Rauf Vəliyev və BGZ-nin İdarə Heyətinin sədri Elşad Nuriyev arasında müvafiq müqavilə imzalanıb.
Sənədə əsasən, inşa ediləcək yeni tankerlərin hər biri 8 min ton yükdaşıma qabiliyyətinə malik olacaq. Dalğıc gəmiləri isə dənizin 45 metr dərinliyində işləmək üçün nəzərdə tutulub.
ASCO-nun Müşahidə Şurasının qəbul etdiyi Gəmiçiliyin 2022-2030-cu illəri əhatə edən Strateji İnkişaf Planına uyğun olaraq inşa ediləcək gəmilər ölkəmizdə neft-qaz hasilatı istiqamətində görülən işlərdə, eləcə də neft və neft məhsullarının daşınmasında dəniz nəqliyyatı xidmətinin keyfiyyətinin daha da artırılmasında mühüm rol oynayacaq.

ASCO заказала БСЗ строительство новых судов
ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» (ASCO) сделало заказ ООО «Бакинский Судостроительный Завод» (БСЗ) на строительство двух танкеров для перевозки нефти и химической продукции, а также трех водолазных судов.
В связи с этим было подписано соответствующее соглашение между председателем правления ASCO Рауфом Велиевым и председателем правления БСЗ Эльшадом Нуриевым.
Согласно документу, новые танкеры будут иметь грузоподъемность 8 тыс. тонн каждый. Водолазные суда предназначены для работы на глубине до 45 метров.
Суда, которые будут построены в соответствии со Стратегическим планом развития судоходства на 2022–2030 годы, принятым Наблюдательным советом ASCO, сыграют важную роль в работе проводимой в направлении добычи нефти и газа в нашей стране, а также в дальнейшем повышении качества морских транспортных услуг при транспортировке нефти и нефтепродуктов.