ASCO yeni gəmilərin inşasına dair BGZ-də sifariş yerləşdirib
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC (ASCO) “Bakı Gəmiqayırma Zavodu” MMC-də (BGZ) iki ədəd neft və kimyəvi məhsullar daşıyan tankerin və üç ədəd dalğıc gəmisinin tikintisinə dair sifariş yerləşdirib.
Bununla əlaqədar ASCO-nun İdarə Heyətinin sədri Rauf Vəliyev və BGZ-nin İdarə Heyətinin sədri Elşad Nuriyev arasında müvafiq müqavilə imzalanıb.
Sənədə əsasən, inşa ediləcək yeni tankerlərin hər biri 8 min ton yükdaşıma qabiliyyətinə malik olacaq. Dalğıc gəmiləri isə dənizin 45 metr dərinliyində işləmək üçün nəzərdə tutulub.
ASCO-nun Müşahidə Şurasının qəbul etdiyi Gəmiçiliyin 2022-2030-cu illəri əhatə edən Strateji İnkişaf Planına uyğun olaraq inşa ediləcək gəmilər ölkəmizdə neft-qaz hasilatı istiqamətində görülən işlərdə, eləcə də neft və neft məhsullarının daşınmasında dəniz nəqliyyatı xidmətinin keyfiyyətinin daha da artırılmasında mühüm rol oynayacaq.

ASCO orders BS new vessels
“Azerbaijan Caspian Shipping Company” CJSC (ASCO) has placed an order with “Baku Shipyard” LLC (BS) for construction of two tankers for the transportation of oil and chemical products, as well as three diving vessels.
In this regard, a corresponding agreement was signed between ASCO Chairman of the Board Rauf Valiyev and BS Chairman of the Board Elshad Nuriyev.
According to the document, new tankers will have a lifting capacity of 8 thousand tons each. Diving vessels are designed to operate at a depth of up to 45 meters.
Vessels, which will be built in accordance with the Strategic Plan for the Development of Shipping for 2022-2030, adopted by the ASCO Supervisory Board, will play an important role in the work carried out in the direction of oil and gas production in our country, as well as further improvement of the quality of maritime transport services for transportation of oil and oil products.